Maqolalar 05/11/2024 Ta'lim krediti haqida muhim ma'lumotlar
2. Ta'lim krediti O'zbekiston Respublikasi hududida faoliyat olib borayotgan davlat va nodavlat OTM talabalari uchun ajratiladi.
3. Ta'lim krediti joriy yildan faqat kunduzgi ta’lim talabalari uchun ajratiladi.
4. Joriy yildan Ikkinchi kursdan yuqori talabalarning baholari past boʻlgan (oʻrtacha “3”dan past) taqdirda taʼlim krediti koʻpi bilan toʻlov shartnomaning 80 foizi miqdorida ajratiladi.
5. Ta'lim krediti Markaziy bankning asosiy stavkasi pasaysa, kredit foizi ham pasayadi. Agar asosiy stavka ko‘tarilsa, unda kredit foizi o‘zgarmaydi (yaʼni ko‘tarilmaydi).
6. Ta'lim kreditini har yili olish mumkin.
7. “Superkontrakt” asosida oʻqishga qabul qilingan talabalarga imtiyozli taʼlim krediti ajratilmaydi.
8. Imtiyozli taʼlim krediti rasmiy oʻqish tugagandan keyin 7-oydan boshlab 7 yil muddatga ajratiladi. Masalan talaba 1-kurs boʻlsa, 11 yil 7 oy ichida kreditni toʻlashi mumkin.
9. “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kirgan oilalarning farzandlariga ajratiladigan taʼlim krediti boʻyicha garov va kafillik talab etilmaydi
10. 2024/2025 oʻquv yilidan boshlab taʼlim krediti olish uchun arizalarni “Ta’lim krediti” axborot tizimi va my.gov.uz orqali topshirish mumkin boʻladi

Статьи 05/11/2024 Важная информация об образовательном кредите
1. Льготный кредит на образование предоставляется женщинам без процентов и мужчинам по основной ставке центрального банка (13,5%).
2. Образовательный кредит предоставляется студентам государственных и негосударственных вузов, действующих на территории Республики Узбекистан.
3. В этом году образовательный кредит будет выделен только студентам дневной формы обучения.
4. С этого года при низких оценках студентов со второго курса и выше (средняя ниже «3») максимальная выплата образовательного кредита выделяется в размере 80% от суммы контракта.
5. Если ставка центрального банка по образовательным кредитам снизится, процент кредита также уменьшится. Если основная ставка увеличится, процент по кредиту не изменится (т. е. не увеличится).
6. Кредит на образование можно получить каждый год.
7. Льготный образовательный кредит не предоставляется студентам, обучающимся на основании «Суперконтракта».
8. Льготный кредит на образование выделяется сроком на 7 лет, начиная с 7-го месяца после окончания формального обучения. Например, если студент учится на 1 курсе, он может погасить кредит за 11 лет и 7 месяцев.
9. Залог и поручительство не требуются по кредитам на образование, выделяемым детям из семей, внесенных в «Единый реестр социальной защиты».
10. Начиная с 2024/2025 учебного года можно будет подавать заявки на образовательные кредиты через информационную систему «Образовательный кредит» и my.gov.uz.