Maqolalar 05/11/2024 Ta'lim krediti haqida muhim ma'lumotlar
2. Ta'lim krediti O'zbekiston Respublikasi hududida faoliyat olib borayotgan davlat va nodavlat OTM talabalari uchun ajratiladi.
3. Ta'lim krediti joriy yildan faqat kunduzgi ta’lim talabalari uchun ajratiladi.
4. Joriy yildan Ikkinchi kursdan yuqori talabalarning baholari past boʻlgan (oʻrtacha “3”dan past) taqdirda taʼlim krediti koʻpi bilan toʻlov shartnomaning 80 foizi miqdorida ajratiladi.
5. Ta'lim krediti Markaziy bankning asosiy stavkasi pasaysa, kredit foizi ham pasayadi. Agar asosiy stavka ko‘tarilsa, unda kredit foizi o‘zgarmaydi (yaʼni ko‘tarilmaydi).
6. Ta'lim kreditini har yili olish mumkin.
7. “Superkontrakt” asosida oʻqishga qabul qilingan talabalarga imtiyozli taʼlim krediti ajratilmaydi.
8. Imtiyozli taʼlim krediti rasmiy oʻqish tugagandan keyin 7-oydan boshlab 7 yil muddatga ajratiladi. Masalan talaba 1-kurs boʻlsa, 11 yil 7 oy ichida kreditni toʻlashi mumkin.
9. “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kirgan oilalarning farzandlariga ajratiladigan taʼlim krediti boʻyicha garov va kafillik talab etilmaydi
10. 2024/2025 oʻquv yilidan boshlab taʼlim krediti olish uchun arizalarni “Ta’lim krediti” axborot tizimi va my.gov.uz orqali topshirish mumkin boʻladi

1. Preferential education loan is allocated to women without interest and to men according to the main rate of the central bank (13.5%).
2. Educational credit is allocated for students of state and non-state HEIs operating in the territory of the Republic of Uzbekistan.
3. The educational loan will be allocated only for full-time students this year.
4. From this year, in case of low grades of students from the second year and above (average below "3"), the maximum payment of the educational loan is allocated in the amount of 80% of the contract.
5. If the central bank rate of education loan decreases, the loan percentage will also decrease. If the prime rate increases, the loan percentage will not change (ie, it will not increase).
6. Education loan can be availed every year.
7. Preferential education credit will not be allocated to students enrolled on the basis of "Supercontract".
8. The preferential education loan is allocated for a period of 7 years, starting from the 7th month after the end of formal studies. For example, if the student is in the 1st year, he can pay off the loan in 11 years and 7 months.
9. Pledge and guaranty are not required for education loans allocated to children of families entered into the "Unified Register of Social Protection".
10. Starting from the 2024/2025 academic year, it will be possible to submit applications for educational loans through the "Educational Loan" information system and my.gov.uz