The Economist nashriga ko‘ra Fransiya hukumati 2018-yildan buyon boshlang‘ich va o‘rta maktablarda smartfondan foydalanish taqiq qo‘ygan. Chunki bu bolalarning diqqatini jamlashga, ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishini kamaytirishga va onlayn bezorilikni kamaytirishga yordam beradi deb hisoblashadi. Niderlandiya ham 2024-yil yanvaridan boshlab xuddi shunday taqiqni joriy qildi. Shu yilning oxirida Vengriya ham xuddi shunday taqiqni qo‘llagan. Britaniyada ham Parlament xuddi shunday choralarni ko‘rib chiqmoqda. Ular oldida turgan asosiy savol maktablarda smartfonlarni taqiqlash ruhiy salomatlik uchun qanday foyda beradi?
2021-yilda Amerika bosh jarrohlaridan biri 2009-2019-yillar oralig‘ida amerikalik o‘rta maktab o‘quvchilari orasida tadqiqot o‘tkazadi va unga ko‘ra ushbu o‘quvchilar orasida umidsizlik hissi 40 foizga, o‘z joniga qasd qilishni jiddiy o‘ylaydiganlar soni 36 foizga oshganini aniqlaydi. Buning eng yomoni shundaki, o‘smirlik davrida paydo bo‘ladigan ruhiy salomatlik muammolarining 48 foizi (masalan, depressiya va ruhiy bezovtalik) odamlarni butun umri davomida azoblaydi.
Ushbu tendensiyalarni smartfonlarning ko‘payishi bilan bog‘lash mumkindir, ammo, sababiy aloqani o‘rnatish qiyin. Muammoning bir qismi shundaki, smartfonlar juda ko‘p funksiyani o‘z ichiga oladi (krossvord yechish, yangiliklarni o‘qish). Bolalar ham har xil. Ya’ni smartfondan foydalanish har bir bolada turlicha va bu har qanday tadqiqotda hisobga olinishi kerak.
Kembrij universitetida Emi Orben boshchiligidagi tadqiqotda 10 yoshdan 21 yoshgacha bo‘lgan 17 409 kishi o‘z hayotlaridan qanchalik mamnun ekanliklari va ijtimoiy tarmoqlardan qanchalik foydalanishlari so‘ralgan va 2022-yilda “Nature Communications” jurnalida e’lon qilingan maqolada tadqiqotning natijasi shuni ko‘rsatadiki, bir yil davomida ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni ko‘paytirgan qizlar o‘z turmush hayotidan sezilarli darajada qoniqmagan.
Lekin maktablarda telefonlarni taqiqlash orqali buning qanchalik o‘zgarishi noma’lum. Doktor Orbenning so‘zlariga ko‘ra, telefon foydalanuvchilarning batafsil ma’lumotlarini aniqlashning imkoni yo‘q. Chunki, tadqiqotchi umumiy ekran vaqti kabi o‘lchovlarga tayanishga majbur. Aynan bola nima maqsadda telefondan foydalanayotgani noma’lum. Natijada ta’lim doirasida telefondan foydalanayotgan bola ham, ijtimoiy tarmoqlarda bo‘lgan bolalar bilan bir xil tahliliy ma’lumot beradi.

Репосты 17/02/2025 Запрет на использование телефонов в школах улучшает психическое здоровье?
Согласно The Economist, французское правительство запретило использование смартфонов в начальных и средних школах с 2018 года. Потому что считают, что это поможет детям сосредоточиться, уменьшить использование социальных сетей и уменьшить онлайн-хулиганство. Нидерланды также ввели аналогичный запрет с января 2024 года. В конце этого года Венгрия также ввела аналогичный запрет. В Британии парламент рассматривает аналогичные меры. Главный вопрос, стоящий перед ними, - как запрет смартфонов в школах будет полезен для психического здоровья?
В 2021 году один из главных американских хирургов провел исследование среди американских старшеклассников в период с 2009 по 2019 год и обнаружил, что среди этих учащихся чувство отчаяния увеличилось на 40 процентов, а число тех, кто серьезно задумывается о самоубийстве, - на 36 процентов. Хуже всего то, что 48 процентов проблем психического здоровья, возникающих в подростковом возрасте (например, депрессия и психическое расстройство), мучают людей на протяжении всей их жизни.
Эти тенденции можно связать с ростом числа смартфонов, но установить причинно-следственную связь сложно. Часть проблемы заключается в том, что смартфоны содержат слишком много функций (разгадывание кроссвордов, чтение новостей). Дети тоже разные. То есть использование смартфонов у каждого ребенка разное, и это следует учитывать в любом исследовании.
В исследовании, проведенном в Кембриджском университете под руководством Эми Орбен, было опрошено 17 409 человек в возрасте от 10 до 21 года, насколько они довольны своей жизнью и насколько широко используют социальные сети, и в статье, опубликованной в журнале Nature Communications в 2022 году, результаты исследования показали, что девушки, которые увеличили использование социальных сетей в течение года, были значительно менее удовлетворены своей семейной жизнью.
Но неизвестно, насколько это изменится, если запретить телефоны в школах. По словам доктора Орбена, невозможно установить подробные данные пользователей телефонов. Это связано с тем, что исследователь вынужден полагаться на такие измерения, как общее экранное время. Неизвестно, с какой именно целью ребенок пользуется телефоном. В результате ребенок, использующий телефон в рамках обучения, предоставляет такую же аналитическую информацию, как и дети, находящиеся в социальных сетях.