The Economist nashriga ko‘ra Fransiya hukumati 2018-yildan buyon boshlang‘ich va o‘rta maktablarda smartfondan foydalanish taqiq qo‘ygan. Chunki bu bolalarning diqqatini jamlashga, ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishini kamaytirishga va onlayn bezorilikni kamaytirishga yordam beradi deb hisoblashadi. Niderlandiya ham 2024-yil yanvaridan boshlab xuddi shunday taqiqni joriy qildi. Shu yilning oxirida Vengriya ham xuddi shunday taqiqni qo‘llagan. Britaniyada ham Parlament xuddi shunday choralarni ko‘rib chiqmoqda. Ular oldida turgan asosiy savol maktablarda smartfonlarni taqiqlash ruhiy salomatlik uchun qanday foyda beradi?
2021-yilda Amerika bosh jarrohlaridan biri 2009-2019-yillar oralig‘ida amerikalik o‘rta maktab o‘quvchilari orasida tadqiqot o‘tkazadi va unga ko‘ra ushbu o‘quvchilar orasida umidsizlik hissi 40 foizga, o‘z joniga qasd qilishni jiddiy o‘ylaydiganlar soni 36 foizga oshganini aniqlaydi. Buning eng yomoni shundaki, o‘smirlik davrida paydo bo‘ladigan ruhiy salomatlik muammolarining 48 foizi (masalan, depressiya va ruhiy bezovtalik) odamlarni butun umri davomida azoblaydi.
Ushbu tendensiyalarni smartfonlarning ko‘payishi bilan bog‘lash mumkindir, ammo, sababiy aloqani o‘rnatish qiyin. Muammoning bir qismi shundaki, smartfonlar juda ko‘p funksiyani o‘z ichiga oladi (krossvord yechish, yangiliklarni o‘qish). Bolalar ham har xil. Ya’ni smartfondan foydalanish har bir bolada turlicha va bu har qanday tadqiqotda hisobga olinishi kerak.
Kembrij universitetida Emi Orben boshchiligidagi tadqiqotda 10 yoshdan 21 yoshgacha bo‘lgan 17 409 kishi o‘z hayotlaridan qanchalik mamnun ekanliklari va ijtimoiy tarmoqlardan qanchalik foydalanishlari so‘ralgan va 2022-yilda “Nature Communications” jurnalida e’lon qilingan maqolada tadqiqotning natijasi shuni ko‘rsatadiki, bir yil davomida ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni ko‘paytirgan qizlar o‘z turmush hayotidan sezilarli darajada qoniqmagan.
Lekin maktablarda telefonlarni taqiqlash orqali buning qanchalik o‘zgarishi noma’lum. Doktor Orbenning so‘zlariga ko‘ra, telefon foydalanuvchilarning batafsil ma’lumotlarini aniqlashning imkoni yo‘q. Chunki, tadqiqotchi umumiy ekran vaqti kabi o‘lchovlarga tayanishga majbur. Aynan bola nima maqsadda telefondan foydalanayotgani noma’lum. Natijada ta’lim doirasida telefondan foydalanayotgan bola ham, ijtimoiy tarmoqlarda bo‘lgan bolalar bilan bir xil tahliliy ma’lumot beradi.

According to The Economist, the French government has banned the use of smartphones in primary and secondary schools since 2018. Because they believe this helps children focus, reduce their use of social networks, and reduce online bullying. The Netherlands also introduced a similar ban from January 2024. At the end of this year, Hungary also applied a similar ban. In Britain, Parliament is considering similar measures. The main question they face is how the ban on smartphones in schools will benefit mental health?
In 2021, one of America's chief surgeons conducted a study among American high school students between 2009-2019 and found that the feeling of despair among these students increased by 40 percent, and the number of people seriously considering suicide increased by 36 percent. Worst of all, 48 percent of mental health problems that occur during adolescence (such as depression and anxiety) torment people throughout their lives.
These trends can be attributed to the increase in the number of smartphones, but establishing a causal link is difficult. Part of the problem is that smartphones include too many functions (solving crosswords, reading news). Children are also different. That is, the use of a smartphone is different for each child, and this should be taken into account in any study.
In a study led by Amy Orben at the University of Cambridge, 17,409 people aged 10 to 21 were asked how satisfied they were with their lives and how much they used social networks, and in an article published in the journal Nature Communications in 2022, the results of the study showed that girls who increased their use of social networks during the year were significantly dissatisfied with their married life.
However, it is unknown how much this will change if phones are banned in schools. According to Dr. Orben, it is impossible to determine the detailed information of telephone users. Because the researcher is forced to rely on measurements such as total screen time. It is unknown exactly for what purpose the child is using the phone. As a result, a child using a phone in education provides the same analytical information as children on social networks.