Repostlar 13/01/2025 Nodavlat oliygohlar uchun HEMIS tizimiga o'tish shartlari tasdiqlandi
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 30-dekabrdagi 913-son qaroriga muvofiq, nodavlat oliy ta’lim muassasalari uchun yangi tartib va qoidalar belgilandi. Ushbu o‘zgarishlar ta’lim sifatini oshirish, boshqaruv jarayonlarini tartibga solish hamda zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan.
Yangi tartibning asosiy talablari
• HEMIS tizimiga integratsiya qilish: Nodavlat oliygohlar o‘zining o‘quv, ilmiy, va ma’muriy jarayonlarini boshqarish uchun axborot tizimiga ega bo‘lishi shart. Ushbu tizim Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan belgilangan talablar bo‘yicha HEMIS tizimiga integratsiya qilinishi lozim.
• Ma’lumotlarni davlat tizimlariga kiritish: Litsenziya olinganidan keyin bir oy ichida quyidagi ma’lumotlar davlat axborot tizimlariga kiritilishi talab qilinadi:
1. Ta’lim tashkilotining to‘liq ma’lumotlari.
2. O‘quvchilar va pedagoglar haqidagi aniq va to‘liq ma’lumotlar.
3. Kiritilgan ma’lumotlar muntazam ravishda yangilab borilishi zarur.
• Litsenziya talablari: Litsenziatlarning faoliyati bo‘yicha ma’lumotlar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining axborot tizimlariga kiritilishi shart.

В соответствии с постановлением Кабинета Министров No913 от 30 декабря 2024 года для негосударственных высших образовательных учреждений установлены новые порядок и правила. Эти изменения направлены на повышение качества образования, упорядочение процессов управления и внедрение современных технологий.
Основные требования нового порядка
- Интеграция в систему HEMIS: Негосударственные вузы должны иметь информационную систему для управления своими учебными, научными и административными процессами. Данная система должна быть интегрирована в систему HEMIS в соответствии с требованиями, установленными Министерством высшего образования, науки и инноваций.
- Внесение данных в государственные информационные системы: В течение месяца после получения лицензии в государственные информационные системы должны быть внесены следующие сведения:
- Полные данные образовательной организации.
- Точные и полные сведения об учащихся и педагогах.
- Введенные данные должны регулярно обновляться.
- Лицензионные требования: Информация о деятельности лицензиатов должна вноситься в информационные системы Министерства высшего образования, науки и инноваций.