Yangiliklar 26/02/2025 “Mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda startap ekotizimini rivojlantirish” forumi bo‘lib o‘tdi
25-fevral kuni Raqamli texnologiyalar vazirligida “Mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda startap ekotizimini rivojlantirish” forumi tashkil etildi.
Tadbir universitetlar, startap ekotizimi ishtirokchilari, investorlar va korporativ sektor vakillarini bir joyga jamladi. Forum universitetlarni innovatsiya va tadbirkorlik markazlariga aylantirish, talabalarni startap faoliyatiga jalb qilish, inkubatsiya va akseleratsiya dasturlarini rivojlantirish hamda startap ekotizimi ishtirokchilari o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Bugungi kunda startap ekotizimi nafaqat biznesni rivojlantirish, balki innovatsion g‘oyalarni amaliyotga joriy qilish, raqamli iqtisodiyotni kengaytirish va yoshlarni tadbirkorlik faoliyatiga tayyorlash uchun muhim vosita hisoblanadi. Shu bois, universitetlarning bu jarayonda faol ishtiroki katta ahamiyat kasb etadi.
Forum startaplar alleyasining tashkil etilishi bilan boshlandi. Bu maydonda talabalarning turli innovatsion g‘oyalari va loyihalari namoyish etildi. Talabalar o‘z startaplari, texnologik yechimlari va biznes g‘oyalari bilan ishtirok etib, investorlar va ekspertlarning tavsiyalarini olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov startapchilar uchun tashkil etilgan alleyada yosh startapchilar bilan suhbatlashdi hamda startap ekotizimini yanada rivojlantirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Shundan so‘ng forumning rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda vazir Sh. Shermatov so‘zga chiqib, universitetlar va startap ekotizimi o‘rtasidagi hamkorlikning ahamiyatiga to‘xtaldi. Talabalarni tadbirkorlikka tayyorlash, inkubatsiya va akseleratsiya dasturlarini rivojlantirish, davlat va xususiy sektor hamkorligini kuchaytirish bo‘yicha takliflar bildirdi.
Forum davomida sohaning yetakchi mutaxassislari tomonidan startaplarni moliyalashtirish, universitetlarning ekotizimga qo‘shayotgan hissasi, hududlarda startap-parklari tashkil etish, xalqaro inkubatsiya dasturlari va biznes-startaplar hamkorligi kabi mavzularda taqdimotlar va muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Universitetlar startap ekotizimiga o‘z hissasini qo‘shish va talabalarning biznes g‘oyalarini rivojlantirish bo‘yicha tavsiyalar oldilar, korporatsiyalar esa startaplar bilan hamkorlik qilish bo‘yicha yangi yo‘nalishlarni o‘rganishdi.
Mazkur forum startap ekotizimini rivojlantirish, universitetlar va biznes o‘rtasida mustahkam hamkorlik o‘rnatish hamda innovatsion g‘oyalarni amaliyotga tatbiq etish uchun muhim platforma bo‘ldi. Bu nafaqat universitetlar, balki butun mamlakatning innovatsion taraqqiyotiga hissa qo‘shadigan muhim tashabbuslardan biri sifatida e’tirof etildi.

Новости 26/02/2025 Состоялся форум "Развитие стартап-экосистемы в сотрудничестве с высшими учебными заведениями нашей страны"
25 февраля в Министерстве цифровых технологий состоялся форум "Развитие стартап-экосистемы в сотрудничестве с высшими учебными заведениями нашей страны."
Мероприятие собрало в одном месте представителей университетов, участников стартап-экосистемы, инвесторов и корпоративного сектора. Форум направлен на превращение университетов в центры инноваций и предпринимательства, вовлечение студентов в стартап-деятельность, развитие программ инкубации и акселерации, а также укрепление сотрудничества между участниками стартап-экосистемы.
Сегодня стартап-экосистема является важным инструментом не только для развития бизнеса, но и для реализации инновационных идей, расширения цифровой экономики и подготовки молодежи к предпринимательской деятельности. Поэтому активное участие университетов в этом процессе имеет большое значение.
Форум начался с создания аллеи стартапов. На этой площадке были представлены различные инновационные идеи и проекты студентов. Студенты смогли принять участие со своими стартапами, технологическими решениями и бизнес-идеями, а также получить рекомендации от инвесторов и экспертов. Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов побеседовал с молодыми стартаперами на аллее, организованной для стартаперов, и дал рекомендации по дальнейшему развитию стартап-экосистемы.
После этого состоялась официальная церемония открытия форума. На нем министр Ш. Выступая, Шерматов подчеркнул важность сотрудничества между университетами и стартап-экосистемой. Он выдвинул предложения по подготовке студентов к предпринимательству, развитию программ инкубации и акселерации, а также укреплению сотрудничества между государственным и частным секторами.
В ходе форума ведущие специалисты отрасли провели презентации и обсуждения на такие темы, как финансирование стартапов, вклад университетов в экосистему, создание стартап-парков в регионах, международные инкубационные программы и сотрудничество бизнес-стартапов.
Университеты получили рекомендации по вкладу в стартап-экосистему и развитию бизнес-идей студентов, а корпорации изучали новые направления сотрудничества со стартапами.
Форум стал важной платформой для развития стартап-экосистемы, установления прочного сотрудничества между университетами и бизнесом, а также реализации инновационных идей. Это было признано одной из важных инициатив, способствующих инновационному развитию не только университетов, но и всей страны.