O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi hamda Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi hamkorligida badiiy tarjima sohasida Muhammad Rizo Ogahiy nomidagi xalqaro mukofot tanlovini e’lon qiladi.
Bundan ko‘zlangan maqsad milliy adabiyotini dunyoda keng targ‘ib qilayotgan, jahon adabiyotining eng sara asarlarini o‘zbek tiliga o‘girib, kitobxonlarga taqdim etayotgan fidoyi tarjimonlar mehnatini munosib rag‘batlantirish, yoshlar o‘rtasida kitobxonlikni ommalashtirish, xorijiy mamlakatlarda o‘zbekistonlik adiblar ijodiga qiziqishni yanada oshirishdir.
O‘zbekistonda ilk bor o‘tkazilishi rejalashtirilgan mazkur xalqaro adabiy tanlovga e’lon berilgan sanadan boshlab o‘tgan besh yil davomida kitob holida chop etilgan yoki bosma, davriy va elektron adabiy nashrlarda e’lon qilingan tarjima asarlar qabul qilinadi.
Xalqaro tanlov quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha o‘tkaziladi va unga belgilangan hajmdan kam bo‘lmagan asarlar qabul qilinadi:
▪️ o‘zbek adabiyoti va nasriy asarlaridan xorijiy tillarga qilingan eng yaxshi tarjima(kamida o‘n bosma taboq);
▪️ o‘zbek adabiyoti she’riy asarlaridan xorijiy tillarga qilingan eng yaxshi tarjima(kamida besh bosma taboq);
▪️ o‘zbek bolalar adabiyoti namunalaridan xorijiy tillarga qilingan eng yaxshi tarjima(kamida besh bosma taboq);
▪️ xorijiy tillarda yaratilgan nasriy asarlardan o‘zbek tiliga qilingan eng yaxshi tarjima(kamida o‘n bosma taboq);
▪️ xorijiy tillarda yaratilgan she’riy asarlardan o‘zbek tiliga qilingan eng yaxshi tarjima(kamida besh bosma taboq);
▪️ xorijiy tillarda yaratilgan bolalar adabiyoti namunalaridan o‘zbek tiliga qilingan eng yaxshi tarjima(kamida besh bosma taboq).
Shuningdek, dramaturgiya janriga oid tarjima asarlar ham ushbu bandda ko‘rsatilgan yo‘nalishlar asosida ko‘rib chiqiladi.
Xalqaro tanlovga asarlar 2025-yil 1-sentyabrga qadar O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi tomonidan qabul qilinadi.
G‘oliblarning har biri maxsus diplom, ko‘krak nishoni va bazaviy hisoblash miqdorining uch yuz baravari miqdorida bir martalik pul mukofoti bilan taqdirlanadi.

Выборы 05/06/2025 Объявлен конкурс на Международную премию имени Огахи
Союз писателей Узбекистана совместно с Агентством информации и массовых коммуникаций, Академией наук Узбекистана и Республиканским центром духовности и просветительства объявляет конкурс на Международную премию имени Мухаммада Ризо Огахи в области художественного перевода.
Целью этого является достойное поощрение труда преданных своему делу переводчиков, которые широко пропагандируют национальную литературу в мире, переводят лучшие произведения мировой литературы на узбекский язык и представляют их читателям, популяризация чтения среди молодежи, дальнейшее повышение интереса к творчеству узбекских писателей в зарубежных странах.
На этот международный литературный конкурс, который планируется провести впервые в Узбекистане, принимаются переведенные произведения, изданные в виде книг или опубликованные в печатных, периодических и электронных литературных изданиях в течение пяти лет с даты объявления.
Международный конкурс проводится по следующим направлениям и на него принимаются работы не менее установленного объема:
▪️ лучший перевод на иностранные языки произведений узбекской литературы и прозы (не менее десяти печатных листов);
▪️ лучший перевод узбекской литературы на иностранные языки (не менее пяти печатных листов);
▪️ лучший перевод образцов узбекской детской литературы на иностранные языки (не менее пяти печатных листов);
▪️ лучший перевод на узбекский язык прозаических произведений, созданных на иностранных языках (не менее десяти печатных листов);
▪️ лучший перевод на узбекский язык поэтических произведений, созданных на иностранных языках (не менее пяти печатных листов);
▪️ лучший перевод на узбекский язык образцов детской литературы, созданных на иностранных языках (не менее пяти печатных листов).
Также переводные произведения, относящиеся к жанру драматургии, рассматриваются на основе направлений, указанных в этом разделе.
Произведения для международного конкурса принимаются Союзом писателей Узбекистана до 1 сентября 2025 года.
Каждый из победителей награждается специальным дипломом, нагрудным знаком и единовременной денежной премией в размере трехсот базовых расчетных величин.