2025-yil 25-fevral kuni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov raisligida yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda vazirlik markaziy apparati hamda tizim tashkilotlari rahbarlari ishtirok etdi.
Yigʻilishda Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetini kompleks rivojlantirish, oliygohlar uchun xorijiy adabiyotlarni tarjima qilish hamda ijro intizomi bilan bogʻliq dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Birinchi masala yuzasidan Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetining ijro intizomi, taʼlim jarayonini tashkil etish va ilmiy-tadqiqot ishlarini bajarish holati tanqidiy tahlil qilindi. Aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan universitet rahbariyati hisoboti eshitildi. Topshirilgan vazifalar oʻz vaqtida  bajarilmagani sababli Kuzatuv kengashiga unversitetning toʻrt nafar prorektoriga nisbatan hayfsan jazosi berish taklifi kiritildi. Shuningdek, 2025-yilda universitetni kompleks rivojlantirish maqsadida “Yoʻl xaritasi” va “Maqsadli koʻrsatkichlar” ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi.
Taʼlim sifatini oshirish doirasida 148 ta oʻquv dasturini TOP-300 talikka kirgan oliygoh dasturlariga moslashtirish, 330 nomdagi oʻquv va ilmiy adabiyotlarni xarid qilish, 90 nomdagi oʻquv adabiyotlarini yaratish hamda 25 ta fan boʻyicha zamonaviy video darslarni yaratish choralarini koʻrish zarurligi taʼkidlandi.tayyorlash rejalashtirildi.
Ikkinchi masala – oliygohlar uchun xorijiy adabiyotlarni tarjima qilish jarayonlari muhokama qilindi. 2024-2026-yillar davomida 177 nomdagi xorijiy oʻquv adabiyotlarini sotib olish va tarjima qilish belgilangan boʻlib, masʼullarga bu boradagi muammolarni aniqlash va ularni bartaraf etish boʻyicha takliflar ishlab chiqish vazifasi yuklatildi. Shuningdek, 2024-yil aprel-may oylarida 120 dan ortiq adabiyotni toʻliq nashrdan chiqarish va oliy taʼlim muassasalariga yetkazish boʻyicha topshiriq berildi.
Kun tartibidagi uchinchi masala ijro intizomi hamda vazirlikka kelib tushgan topshiriqlarni nazorat qilish bilan bogʻliq boʻldi. Bu masala kunlik nazoratda ekani taʼkidlanib, har bir rahbarning ijro intizomiga rioya etishi uning shaxsiy masʼuliyati ekani taʼkidlandi. Har bir topshiriq ijrosi departament, boshqarma yoki boʻlim boshliqlari tomonidan oʻz vaqtida va sifatli taʼminlanishi kerakligi eslatib oʻtildi. Ijro intizomiga sustkashlik qilgan vazirlikning qator xodimlariga intizomiy chora qoʻllanildi.

Новости 26/02/2025 Критически обсуждены вопросы повышения исполнительской дисциплины и качества образования
25 февраля 2025 года состоялось совещание под председательством Министра высшего образования, науки и инноваций Конгратбая Шарипова. В нем приняли участие руководители центрального аппарата министерства и организаций системы.
На совещании обсуждены актуальные вопросы, связанные с комплексным развитием Узбекского государственного университета мировых языков, переводом зарубежной литературы для вузов и исполнительской дисциплиной.
По первому вопросу критически проанализировано состояние исполнительской дисциплины, организации образовательного процесса и выполнения научно-исследовательских работ Узбекского государственного университета мировых языков. Был заслушан отчет руководства университета об устранении выявленных недостатков. В связи с несвоевременным выполнением поставленных задач в Наблюдательный совет внесено предложение о наложении выговоров в отношении четырех проректоров университета. Также была отмечена необходимость разработки "Дорожной карты" и "Целевых показателей" для комплексного развития университета в 2025 году.
Отмечалось, что в рамках повышения качества образования необходимо принять меры по адаптации 148 учебных программ к программам вузов, входящих в ТОП-300, закупке 330 наименований учебной и научной литературы, созданию 90 наименований учебной литературы, а также созданию современных видеоуроков по 25 предметам.
Второй вопрос - процесс перевода зарубежной литературы для вузов. В течение 2024-2026 годов запланировано приобретение и перевод 177 наименований зарубежной учебной литературы, ответственным лицам поручено выявить проблемы в этом направлении и разработать предложения по их устранению. Также дано поручение в апреле-мае 2024 года полностью издать и довести до высших учебных заведений более 120 наименований литературы.
Третий вопрос повестки дня был связан с исполнительской дисциплиной и контролем за поступающими в министерство поручениями. Было подчеркнуто, что этот вопрос находится под ежедневным контролем, и что соблюдение исполнительской дисциплины является личной ответственностью каждого руководителя. Было отмечено, что руководители департаментов, управлений или отделов должны обеспечить своевременное и качественное выполнение каждого поручения. К ряду сотрудников министерства, проявивших халатность в исполнительской дисциплине, были применены дисциплинарные меры.