2025-yil 25-fevral kuni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov raisligida yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda vazirlik markaziy apparati hamda tizim tashkilotlari rahbarlari ishtirok etdi.
Yigʻilishda Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetini kompleks rivojlantirish, oliygohlar uchun xorijiy adabiyotlarni tarjima qilish hamda ijro intizomi bilan bogʻliq dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Birinchi masala yuzasidan Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetining ijro intizomi, taʼlim jarayonini tashkil etish va ilmiy-tadqiqot ishlarini bajarish holati tanqidiy tahlil qilindi. Aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan universitet rahbariyati hisoboti eshitildi. Topshirilgan vazifalar oʻz vaqtida  bajarilmagani sababli Kuzatuv kengashiga unversitetning toʻrt nafar prorektoriga nisbatan hayfsan jazosi berish taklifi kiritildi. Shuningdek, 2025-yilda universitetni kompleks rivojlantirish maqsadida “Yoʻl xaritasi” va “Maqsadli koʻrsatkichlar” ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi.
Taʼlim sifatini oshirish doirasida 148 ta oʻquv dasturini TOP-300 talikka kirgan oliygoh dasturlariga moslashtirish, 330 nomdagi oʻquv va ilmiy adabiyotlarni xarid qilish, 90 nomdagi oʻquv adabiyotlarini yaratish hamda 25 ta fan boʻyicha zamonaviy video darslarni yaratish choralarini koʻrish zarurligi taʼkidlandi.tayyorlash rejalashtirildi.
Ikkinchi masala – oliygohlar uchun xorijiy adabiyotlarni tarjima qilish jarayonlari muhokama qilindi. 2024-2026-yillar davomida 177 nomdagi xorijiy oʻquv adabiyotlarini sotib olish va tarjima qilish belgilangan boʻlib, masʼullarga bu boradagi muammolarni aniqlash va ularni bartaraf etish boʻyicha takliflar ishlab chiqish vazifasi yuklatildi. Shuningdek, 2024-yil aprel-may oylarida 120 dan ortiq adabiyotni toʻliq nashrdan chiqarish va oliy taʼlim muassasalariga yetkazish boʻyicha topshiriq berildi.
Kun tartibidagi uchinchi masala ijro intizomi hamda vazirlikka kelib tushgan topshiriqlarni nazorat qilish bilan bogʻliq boʻldi. Bu masala kunlik nazoratda ekani taʼkidlanib, har bir rahbarning ijro intizomiga rioya etishi uning shaxsiy masʼuliyati ekani taʼkidlandi. Har bir topshiriq ijrosi departament, boshqarma yoki boʻlim boshliqlari tomonidan oʻz vaqtida va sifatli taʼminlanishi kerakligi eslatib oʻtildi. Ijro intizomiga sustkashlik qilgan vazirlikning qator xodimlariga intizomiy chora qoʻllanildi.

News 26/02/2025 Issues of improving executive discipline and the quality of education were critically discussed
On February 25, 2025, a meeting was held under the chairmanship of the Minister of Higher Education, Science and Innovation, Kongratbay Sharipov. It was attended by the heads of the central office of the ministry and organizations of the system.
At the meeting, topical issues related to the comprehensive development of the Uzbek State University of World Languages, the translation of foreign literature for universities, and performance discipline were discussed.
On the first issue, the state of performance discipline, the organization of the educational process, and the conduct of research work at the Uzbek State University of World Languages were critically analyzed. The report of the university leadership on the elimination of the identified shortcomings was heard. Due to the untimely fulfillment of the assigned tasks, a proposal was submitted to the Supervisory Board to issue reprimands to four vice-rectors of the university. The need to develop a "Roadmap" and "Target Indicators" for the comprehensive development of the university in 2025 was also noted.
Within the framework of improving the quality of education, it was noted that it is necessary to take measures to adapt 148 curricula to the programs of universities included in the TOP-300, to purchase 330 types of educational and scientific literature, to create 90 types of educational literature, and to create modern video lessons in 25 subjects.
The second issue - the processes of translating foreign literature for universities - was discussed. During 2024-2026, the purchase and translation of 177 foreign educational literature titles is planned, and officials are tasked with identifying problems in this area and developing proposals for their elimination. Instructions were also given to fully publish and deliver to higher educational institutions more than 120 publications in April-May 2024.
The third item on the agenda was related to executive discipline and control over instructions received by the ministry. It was emphasized that this issue is under daily control, and it is the personal responsibility of each manager to observe executive discipline. It was noted that the heads of departments, directorates, or departments must ensure the timely and high-quality execution of each assignment. Disciplinary action was taken against a number of employees of the ministry who demonstrated negligence in executive discipline.