Yangiliklar 25/02/2025 Buxoroda “Morfologiya va jarrohlik” mavzusidagi xalqaro forum bo‘lib o‘tdi
Abu Ali ibn Sino nomidagi Buxoro davlat tibbiyot institutida talabalar va yosh olimlar uchun muhim voqea bo‘lgan “Morfologiya va jarrohlik” mavzusidagi xalqaro forum bo‘lib o‘tdi. Ushbu forum talabalar va yosh olimlar uchun nafaqat bilim va tajriba almashish maydoni, balki tibbiyot sohasidagi so‘nggi yangiliklar bilan tanishish imkoniyatini ham yaratdi.
Ochilish marosimida yurtimizning 10 dan ziyod oliy ta’lim muassasalari vakillari bilan bir qatorda Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikistondan kelgan nufuzli universitet jamoalari qatnashdi. Xalqaro ishtirok forumning nufuzini yanada oshirib, talabalar va yosh olimlar uchun turli davlatlar tajribalari bilan tanishish imkoniyatini yaratdi.
Tadbir doirasida bo‘lajak tibbiyot xodimlarining amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash maqsadida xalqaro olimpiada va ilmiy-amaliy seminarlar tashkil etildi. Konferensiyalarda jarrohlik sohasidagi eng so‘nggi yutuqlar, zamonaviy innovasion usullar hamda ilmiy tadqiqotlar keng muhokama qilindi.
Forum jarayonida talabalar va yosh shifokorlar cho‘chqa va boshqa hayvonlarda yurak, jigar va buyrak kabi organlarni ko‘chirib o‘tkazish bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarda ishtirok etishdi. Bu jarayon yosh shifokorlarga jarrohlikdagi muhim mahoratlarini sinovdan o‘tkazish imkonini berdi. Shu bilan birga, talabalar o‘zlarining xorijiy tillarni qanchalik yaxshi bilishlarini ham namoyon etishdi, bu esa ularning xalqaro miqyosda ishlash salohiyatini ko‘rsatib berdi.
Forum davomida qo‘shni davlatlarning nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan tashrif buyurgan talabalar o‘zaro yaqin do‘stlashish imkoniga ega bo‘lishdi. Turli mamlakatdan kelgan yoshlar tajriba almashish jarayonida yangicha g‘oyalar bilan o‘rtoqlashishdi va kelgusidagi hamkorlik uchun mustahkam poydevor yaratishdi. Bu kabi samimiy aloqalar talabalarning kelajakda hamkorlikda ilmiy tadqiqotlar olib borishlari va tibbiyot sohasida mintaqaviy integratsiyani rivojlantirishga xizmat qilishi shubhasiz.
Forum yakunida o‘tkazilgan taqdirlash marosimida talabalar va yosh olimlar 44 ta nominatsiya bo‘yicha institut rektori Shuhrat Teshayev tomonidan taqdirlandi. Gʻoliblarga sertifikatlar va esdalik sovg‘alar topshirildi. Bu mukofotlar yoshlarning kelgusi faoliyatida katta rag‘bat manbai bo‘lishi shubhasiz.
Bunday xalqaro forumlar talabalar va yosh olimlarning tibbiyot sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash, o‘z sohacida yuqori natijalarga erishishlari uchun katta imkoniyatlar yaratishi bilan ahamiyatlidir. Shuningdek, bu kabi tadbirlar tibbiyot sohasidagi ilmiy tadqiqotlar rivojiga hissa qo‘shib, kelgusida yurtimiz shifokorlarining malakasini yanada oshirishga xizmat qiladi. Eng muhimi, talabalar o‘rtasidagi yaqin do‘stlik va hamkorlik munosabatlari kelajakda xalqlar o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni mustahkamlashga o‘z hissasini qo‘shadi.

В Бухарском государственном медицинском институте имени Абу Али ибн Сино состоялся международный форум на тему "Морфология и хирургия," который стал важным событием для студентов и молодых ученых. Этот форум предоставил студентам и молодым ученым не только площадку для обмена знаниями и опытом, но и возможность ознакомиться с последними новостями в области медицины.
В церемонии открытия приняли участие представители более 10 высших учебных заведений нашей страны, а также представители престижных университетов из Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана. Международное участие еще больше повысило престиж форума, предоставив студентам и молодым ученым возможность ознакомиться с опытом разных стран.
В рамках мероприятия были организованы международные олимпиады и научно-практические семинары для укрепления практических навыков будущих медицинских работников. На конференциях широко обсуждались последние достижения в области хирургии, современные инновационные методы и научные исследования.
В ходе форума студенты и молодые врачи приняли участие в практических занятиях по пересадке таких органов, как сердце, печень и почки у свиней и других животных. Этот процесс позволил молодым врачам проверить свои важные навыки в хирургии. В то же время студенты продемонстрировали, насколько хорошо они владеют иностранными языками, что продемонстрировало их потенциал для работы на международном уровне.
В ходе форума студенты, прибывшие из престижных высших учебных заведений соседних стран, имели возможность подружиться. Молодые люди из разных стран поделились новыми идеями в процессе обмена опытом и заложили прочный фундамент для будущего сотрудничества. Подобные искренние контакты, несомненно, послужат развитию региональной интеграции в области медицины и проведению студентами совместных научных исследований в будущем.
На церемонии награждения, состоявшейся в конце форума, студенты и молодые ученые были награждены ректором института Шухратом Тешаевым в 44 номинациях. Победителям были вручены сертификаты и памятные подарки. Эти награды, несомненно, станут большим стимулом для будущей деятельности молодежи.
Такие международные форумы важны тем, что создают большие возможности для укрепления знаний и навыков студентов и молодых ученых в области медицины, достижения высоких результатов в своей области. Кроме того, подобные мероприятия способствуют развитию научных исследований в области медицины и служат дальнейшему повышению квалификации врачей нашей страны. Самое главное, тесные отношения дружбы и сотрудничества между студентами в будущем будут способствовать укреплению дружественных связей между народами.