2030-yilga borib davlat xizmatiga 1 millionga yaqin yuqori salohiyatli kadrlarni jalb qilish masalasi O‘zbekiston uchun strategik ahamiyat kasb etmoqda. Bunday yirik kadr talabini qondirish uchun davlat boshqaruvi tizimida bir qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda:
1. Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish dasturlari: "Har bir mahalladan ikki nafar dasturchi" kabi loyihalar orqali yoshlarni zamonaviy texnologiyalar va xorijiy tillarga o‘qitish rejalashtirilgan. Shuningdek, "Ustoz" platformasi orqali yoshlarni zamonaviy kasblarga tayyorlash mo‘ljallangan.
2. Davlat-xususiy sheriklik rivoji: Bu modelning qo‘llanilishi nafaqat moliyaviy resurslarni, balki kadr salohiyatini ham rivojlantirishga imkon beradi. Strategiya doirasida davlat-xususiy sheriklik loyihalari bo‘yicha tizimli mexanizmlar joriy qilinmoqda.
3. Iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish: 2024-yil oxiriga qadar 5 million aholining bandligini ta’minlash uchun zarur ish o‘rinlarini yaratish choralari ko‘rilmoqda. Bu o‘z navbatida mehnat bozori talablariga javob beruvchi malakali kadrlarni shakllantiradi.
4. Raqamlashtirish va innovatsiyalar: Yoshlarni IT sohasiga jalb qilish hamda ularning malakasini oshirish davlat boshqaruvi uchun kerakli kadrlar tayyorlashni tezlashtiradi.
Bu kabi chora-tadbirlar nafaqat davlat xizmatiga yuqori malakali kadrlarni jalb qilish, balki iqtisodiy barqarorlik va jamiyat rivojini ta’minlashga ham xizmat qiladi.

Статьи 02/12/2024 Ежегодно на рынок труда Узбекистана выходят более 600 тысяч молодых людей
Вопрос привлечения к 2030 году около 1 миллиона высококвалифицированных кадров на государственную службу имеет стратегическое значение для Узбекистана. Для удовлетворения такого крупного кадрового спроса в системе государственного управления реализуется ряд мер:
1. Программы поддержки и развития молодежи: планируется обучение молодежи современным технологиям и иностранным языкам через такие проекты, как "Два программиста из каждой махалли." Также предусмотрена подготовка молодежи к современным профессиям через платформу "Устоз."
2. Развитие государственно-частного партнерства: Применение данной модели позволит развивать не только финансовые ресурсы, но и кадровый потенциал. В рамках Стратегии внедряются системные механизмы по проектам государственно-частного партнерства.
3. Расширение экономических возможностей: принимаются меры по созданию необходимых рабочих мест для обеспечения занятости 5 миллионов человек к концу 2024 года. Это, в свою очередь, формирует квалифицированные кадры, отвечающие требованиям рынка труда.
4. Цифровизация и инновации: Вовлечение молодежи в сферу IT и повышение ее квалификации ускорит подготовку кадров, необходимых для государственного управления.
Такие меры служат не только привлечению высококвалифицированных кадров на государственную службу, но и обеспечению экономической стабильности и развития общества. Если вам нужна подробная информация, скажите!