Mamlakatimizda xotin-qizlarning ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy faolligini oshirish, jamiyatda ularning rolini mustahkamlash hamda gender tenglikni ta’minlash borasida izchil choralar ko‘rilmoqda.
Shu bilan birga, O‘zbekiston taraqqiyotining yangi bosqichida xotin-qizlarning ta’lim olishlari uchun keng shart-sharoitlarni yaratish hamda ularni ilm-fanga faol jalb etish dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hamda Bank-moliya akademiyasining magistratura bosqichida o‘qiyotgan barcha xotin-qizlarning kontrakt to‘lovlari qaytarish shartisiz qoplanadi.

В нашей стране принимаются последовательные меры по повышению социально-экономической и политической активности женщин, укреплению их роли в обществе и обеспечению гендерного равенства.
Вместе с тем на новом этапе развития Узбекистана актуальное значение приобретает создание широких условий для получения образования женщинами и их активное вовлечение в науку.
Всем женщинам, обучающимся в магистратуре Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Правоохранительной академии, Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности, а также Банковско-финансовой академии, возмещаются контрактные платежи безвозмездно.