Tanlovlar 03/03/2025 Muhandislik g‘oyalari tanlovi e’lon qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi qoshidagi "Uzcosmos" kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi bilan hamkorlikda butun mamlakat yoshlari uchun muhandislik g‘oyalari tanlovini e’lon qildi.
Tanlovda 12 yoshdan 20 yoshgacha bo‘lgan maktab o‘quvchilari va talabalar ishtirok etishlari mumkin. Ishtirokchilarning muhandislik loyihasi maishiy yoki ijtimoiy muammolarni hal qilishda yordam berishi kerak — bu qariyalar uchun yordamchi robotlar, chiqindilarni saralash robotlari, poyabzal tozalovchi robotlar va boshqa dadil konsepsiyalar bo‘lishi mumkin. Baholashning asosiy mezonlari ijtimoiy va ekologik ahamiyat, shuningdek, loyihani amalga oshirish imkoniyati bo‘ladi.
🗓17-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligida g‘oliblarning ishlari ko‘rgazmasi va taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tadi. Maktab o‘quvchilari orasidan esa "Eng kreativ loyiha" nominatsiyasi g‘olibini aniqlanadi.
🥇G‘olib ishtirokchi yoki jamoa maxsus sovrin — Yevropadagi eng yirik markaz va dunyodagi eng yaxshi 5 talikka kiruvchi Guhem  xalqaro kosmik markaziga sayohat yo‘llanmasini qo‘lga kiritadi.
Tanlovda ishtirok etish uchun saytda ariza qoldirish, loyiha tavsifi va qisqa videoni biriktirish kerak. Arizalar 30-martgacha qabul qilinadi.

Choices 03/03/2025 The Engineering Ideas Competition has been announced
In cooperation with the Uzcosmos Agency for Space Research and Technologies under the Ministry of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan, we are announcing a competition of engineering ideas for young people from all over the country.
Schoolchildren and students aged 12 to 20 can participate in the competition. The participants' engineering project should help solve household or social problems - these could be helper robots for the elderly, garbage sorting robots, shoe cleaning robots, and other bold concepts. The main criteria for evaluation will be social and environmental significance, as well as the possibility of project implementation.
🔹On May 17, an exhibition of the winners' works and an award ceremony will be held at the Ministry of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan. From among the schoolchildren, we will determine the winner of the "Most Creative Project" nomination.
📌The winning participant or team will receive a special prize - a trip to the Guhem International Space Center, which is the largest center in Europe and among the top 5 in the world.
To participate in the competition, you need to submit an application on the website, attach a description of the project and a short video. Applications are accepted until March 30.