Maqolalar 05/04/2025 Nodavlat (xususiy) oliygohlardan davlat oliygohlariga imtihonsiz o‘qishni ko‘chirish mumkinligi haqida
Prezident qarori (15.06.2022-y, PQ-279-son)ga asosan Respublikada faoliyat yuritayotgan nodavlat (xususiy) va xorijiy OTM filiallaridan davlat oliy ta’lim muassasalariga 2 xil yo‘l bilan o‘qishni ko‘chirishi mumkin.
➖ Mos va turdosh ta’lim yo‘nalishlariga o‘qishni ko‘chirganda alohida iqtidor talab etiladigan ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha kasbiy (ijodiy) imtihonlar, boshqa ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha test sinovlari asosida;
➖ Davlat oliy ta’lim muassasalarining mos va turdosh bo‘lmagan ta’lim yo‘nalishlariga ko‘chirish o‘rnatilgan tartibda, tegishli bakalavriat ta’lim yo‘nalishi uchun belgilangan tabaqalashtirilgan to‘lov-kontraktning minimal miqdoriga teng bo‘lgan bir martalik to‘lov (super kontrakt) asosida amalga oshiriladi:
✅ Ya’ni, nodavlat oliygohlardan davlat oliygohlarining noturdosh ta’lim yo‘nalishlariga tabaqalashtirilgan to‘lov-kontraktning minimal miqdoriga teng bo‘lgan bir martalik to‘lov asosida imtihonsiz o‘qishni ko‘chirish mumkin.
Ushbu summa yo‘nalishlarga qarab stipendiyasiz kontrakt summasining 6 barobaridan 20 barobarigacha tashkil etishi mumkin.

Согласно Постановлению Президента (No ПП-279 от 15.06.2022 г.), негосударственные (частные) и иностранные вузы, действующие в Республике, могут перевестись в государственные высшие учебные заведения двумя различными способами.
• профессиональные (творческие) экзамены по направлениям образования, требующим особых талантов, при переводе на соответствующие и смежные направления образования, на основе тестовых испытаний по другим направлениям образования;
🔹 Перевод государственных высших учебных заведений на несовместимые и неродственные направления образования осуществляется в установленном порядке на основе единовременной оплаты (суперконтракта), равной минимальному размеру дифференцированного платного контракта, установленного для соответствующего направления образования бакалавриата:
✅ То есть, из негосударственных вузов на неродственные направления обучения государственных вузов можно перевестись на обучение без экзаменов на основе разовой оплаты, равной минимальному размеру дифференцированного платного контракта.
Эта сумма в зависимости от направления может составлять от 6-кратного до 20-кратного размера суммы контракта без стипендии.