Maqolalar 05/04/2025 Nodavlat (xususiy) oliygohlardan davlat oliygohlariga imtihonsiz o‘qishni ko‘chirish mumkinligi haqida
Prezident qarori (15.06.2022-y, PQ-279-son)ga asosan Respublikada faoliyat yuritayotgan nodavlat (xususiy) va xorijiy OTM filiallaridan davlat oliy ta’lim muassasalariga 2 xil yo‘l bilan o‘qishni ko‘chirishi mumkin.
➖ Mos va turdosh ta’lim yo‘nalishlariga o‘qishni ko‘chirganda alohida iqtidor talab etiladigan ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha kasbiy (ijodiy) imtihonlar, boshqa ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha test sinovlari asosida;
➖ Davlat oliy ta’lim muassasalarining mos va turdosh bo‘lmagan ta’lim yo‘nalishlariga ko‘chirish o‘rnatilgan tartibda, tegishli bakalavriat ta’lim yo‘nalishi uchun belgilangan tabaqalashtirilgan to‘lov-kontraktning minimal miqdoriga teng bo‘lgan bir martalik to‘lov (super kontrakt) asosida amalga oshiriladi:
✅ Ya’ni, nodavlat oliygohlardan davlat oliygohlarining noturdosh ta’lim yo‘nalishlariga tabaqalashtirilgan to‘lov-kontraktning minimal miqdoriga teng bo‘lgan bir martalik to‘lov asosida imtihonsiz o‘qishni ko‘chirish mumkin.
Ushbu summa yo‘nalishlarga qarab stipendiyasiz kontrakt summasining 6 barobaridan 20 barobarigacha tashkil etishi mumkin.

Articles 05/04/2025 On the possibility of transferring studies from non-state (private) universities to state universities without exams
According to the Presidential Decree (No. PP-279 dated 15.06.2022), students can transfer from non-state (private) universities and branches of foreign universities operating in the Republic to state higher educational institutions in 2 different ways.
➖ When transferring to corresponding and related fields of study, professional (creative) exams are required for educational programs that demand special talent, while test trials are conducted for other fields of study;
➖ Transfer to non-equivalent and unrelated educational programs of state higher education institutions is carried out in the established manner based on a one-time payment (super contract) equal to the minimum amount of the differentiated tuition contract set for the relevant bachelor's degree program:
✅ In other words, it is possible to transfer studies without exams from non-state universities to unrelated educational programs of state universities based on a one-time payment equal to the minimum amount of the differentiated tuition contract.
Depending on the field of study, this amount can range from 6 to 20 times the contract amount without a scholarship.