Xodim sanatoriyga yo‘llanma olish uchun ish joyida tuzilgan kasaba uyushmasi qo‘mitasiga murojaat qiladi.
Kasaba uyushmasi tuzilmagan tashkilot xodimlari sanatoriy yo‘llanmasi olish uchun ish beruvchining ishonchnomasiga asosan hududiy kasaba uyushmalari tashkilotlari birlashmalariga murojaat qiladi.
Kasaba uyushmasi qo‘mitasi xodimga tizimdagi sanatoriylar va dam olish uylari to‘g‘risida ma’lumot beradi
Xodim o‘ziga ma’qul kelgan sanatoriyni tanlab, sanatoriyga yo‘llanma ajratish bo‘yicha ariza topshiradi.
Kasaba uyushmasi qo‘mitasi xodimning arizasini qabul qilib, sanatoriyga yo‘llanma olish uchun murojaatlarni ro‘yxatga olish kitobiga (13 forma) kiritib, navbat oladi.
Kasaba uyushmasi qo‘mitasi xodimga imtiyozli yo‘llanma olish uchun hisobidagi mablag‘dan kelib chiqqan holda yuqori turuvchi kasaba uyushmalari tashkilotlari tuman (shahar) kengashlariga buyurtma beradi.
Kasaba uyushmalari tashkilotlari tuman (shahar) kengashlari buyurtmani qabul qiladi va so‘ralgan sanatoriyga yo‘llanmani tashkilot kasaba uyushmasi qo‘mitasi ishonchnomasiga asosan ajradi.
Xodim kasaba uyushmasi qo‘mitasidan yo‘llanma olishi uchun quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
yo‘llanma qiymati to‘liq yoki qisman to‘langani (yo‘llanma narxining 45foizi) to‘g‘risidagi to‘lov qog‘ozi (kvitansiya).
Xodim sanatoriy yo‘llanmasi hamda tibbiyot muassasasidan sanatoriyga taqdim etish uchun sanatoriy-kurort kartasini olib, sanatoriyga yo‘llanmada belgilangan kunda tashrif buyuradi.

To obtain a referral to the sanatorium, the employee shall apply to the trade union committee established at the place of work.
Employees of non-union organizations apply to territorial unions for a sanatorium referral based on the employer's power of attorney.
The Trade Union Committee provides the employee with information about the sanatoriums and rest homes in the system
The employee chooses a sanatorium that suits them and submits an application for a referral to the sanatorium.
The Trade Union Committee accepts the employee's application and takes a queue, entering it into the Appeals Registration Book (form 13) for a referral to the sanatorium.
The Trade Union Committee issues an order to the district (city) councils of higher trade union organizations based on the amount of funds available to the employee for obtaining a preferential referral.
District (city) councils of trade union organizations accept the order and issue the requested referral to the sanatorium on the basis of the organization's union committee's power of attorney.
To receive a referral from the trade union committee, the employee shall submit the following documents:
payment slip (quicknote) confirming full or partial payment of the ticket price (45% of the ticket price).
The employee receives a sanatorium referral and a sanatorium-resort card from the medical institution for presentation to the sanatorium and visits the sanatorium on the day specified in the referral.