Yangiliklar 01/04/2025 O‘zbek tili bo‘yicha milliy sertifikat imtihonida yuqori ball to‘plaganlarga imtihon xarajati qoplab beriladi
Yoshlar ishlari agentligining Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hisobidan o‘zbek tili va adabiyot fanidan milliy sertifikat imtihonlarida yuqori ball (daraja) olgan yoshlarga imtihon topshirish xarajatlari 2025 yil 1 yanvardan boshlab qoplab berilishi rejalashtirilmoqda.
Vazirlar Mahkamasining “O‘zbek tili va adabiyot fani bo‘yicha milliy sertifikat imtihonida yuqori ball (daraja) to‘plagan yoshlarga imtihon topshirish xarajatlarini to‘liq qoplab berish tartibini joriy etish to‘g‘risida”gi qarori loyihasi e’lon qilindi.
Quyidagilar:
O‘zbek tili va adabiyot fanidan milliy sertifikat imtihonlarida yuqori ball (daraja) olgan yoshlarga imtihon topshirish xarajatlarini to‘liq qoplab berish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti;
imtihon topshirish xarajati kompensatsiya qilinadigan imtihon tizimi tasdiqlanadi.
Belgilanishicha: Yoshlar ishlari agentligining Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan o‘zbek tili va adabiyot fanidan milliy sertifikat imtihonlarida yuqori ball (daraja) olgan yoshlarga imtihon topshirish xarajatlari 2025 yil 1 yanvardan boshlab qoplab beriladi.
Agentlik:
a) 2024 yil 1 dekabrga qadar:
davlat xizmatini ko‘rsatish uchun zarur hujjatlar va boshqa hujjatlarning namunaviy shakllari, blankalari ishlab chiqilishini ta’minlaydi hamda Adliya vazirligi bilan kelishgan holda tasdiqlaydi;
Adliya vazirligi bilan birgalikda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida (YaIDXP) elektron davlat xizmatini joriy qilish bo‘yicha texnik hujjatni ishlab chiqadi, kelishish va tasdiqlash uchun Raqamli texnologiyalar vazirligiga kiritadi;
Raqamli texnologiyalar vazirligi birgalikda ariza beruvchilar taqdim etadigan hujjatlarning avtomatik ravishda belgilangan mezonlarga mos kelishini aniqlovchi va ma’lumotlarni saralovchi, shuningdek, YaIDXPda davlat xizmatlari ko‘rsatilishining har bir bosqichida murojaatlar ko‘rib chiqilishini kuzatib borish imkonini beruvchi xizmatni ishga tushiradi, shuningdek, tegishli vazirliklar va idoralarning YaIDXPga ulanishini va axborot tizimlarining o‘zaro integratsiya qilinishini ta’minlaydi;
b) 2024 yil 1 dekabrdan boshlab Adliya vazirligi bilan birgalikda davlat xizmatlari markazlarining xodimlari ishtirokida ushbu qaror bilan tasdiqlangan ma’muriy reglamentni amalda qo‘llashning samaradorligi va natijadorligi darajasini oshirishga yo‘naltirilgan o‘quv seminarlari o‘tkazilishini ta’minlaydi;
d) o‘zbek tili va adabiyot fanidan milliy sertifikat imtihonlarini tashkil etishga vakolatli tashkilotning tegishli imtihon topshirish xarajatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘zining rasmiy veb-saytida e’lon qiladi hamda doimiy ravishda yangilab boradi.
Agentlik Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan birgalikda Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan imtihon topshirish xarajatini kompensatsiya qilish haqida ariza beruvchilarning elektron reyestri axborot tizimini yaratadi hamda uni keyinchalik texnik qo‘llab-quvvatlash va takomillashtirish choralarini ko‘radi.

Планируется, что с 1 января 2025 года расходы на сдачу экзамена молодым людям, получившим высокие баллы (уровень) на экзаменах национального сертификата по узбекскому языку и литературе, будут возмещаться за счет Фонда поддержки государственной молодежной политики Агентства по делам молодежи.
Опубликован проект постановления Кабинета Министров "О введении порядка полного возмещения расходов на сдачу экзамена молодым людям, набравшим высокие баллы (уровень) на экзамене национального сертификата по узбекскому языку и литературе."
Следующее:
Административный регламент оказания государственных услуг по полному возмещению расходов на сдачу экзамена молодежи, получившей высокий балл (уровень) на экзаменах национального сертификата по предмету "Узбекский язык и литература";
утверждается система экзаменов с компенсацией расходов на их сдачу.
Установлено: С 1 января 2025 года расходы на сдачу экзаменов молодым людям, получившим высокие баллы (уровень) на экзаменах национального сертификата по узбекскому языку и литературе, будут возмещаться за счет средств Фонда поддержки государственной молодежной политики Агентства по делам молодежи.
Агентство:
а) до 1 декабря 2024 года:
обеспечивает разработку типовых форм, бланков документов и других документов, необходимых для оказания государственной услуги, и утверждает их по согласованию с Министерством юстиции;
совместно с Министерством юстиции разрабатывает техническую документацию по внедрению электронной государственной услуги на Едином портале интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ), вносит ее на согласование и утверждение в Министерство цифровых технологий;
Министерство цифровых технологий совместно запускает сервис, который автоматически определяет соответствие документов, представляемых заявителями, установленным критериям и сортирует данные, а также позволяет отслеживать рассмотрение обращений на каждом этапе оказания государственных услуг на ЕПИГУ, а также обеспечивает подключение соответствующих министерств и ведомств к ЕПИГУ и взаимную интеграцию информационных систем;
б) с 1 декабря 2024 года совместно с Министерством юстиции обеспечивает проведение учебных семинаров с участием работников центров государственных услуг, направленных на повышение уровня эффективности и результативности практического применения утвержденного настоящим постановлением административного регламента;
д) публикует на своем официальном веб-сайте и постоянно обновляет информацию о расходах на сдачу соответствующего экзамена организации, уполномоченной организовывать экзамены по национальному сертификату по предмету "узбекский язык и литература."
Агентство совместно с Министерством цифровых технологий создаст информационную систему электронного реестра заявителей о компенсации расходов на сдачу экзамена за счет средств Фонда поддержки государственной молодежной политики, а также примет меры по ее дальнейшей технической поддержке и совершенствованию.