Yangiliklar 28/02/2025 O‘zbekiston-Gruziya rektorlar forumi tashkil etiladi
2025-yil 26-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi oʻrinbosari Shohrux Daliyev boshchiligidagi delegatsiya Gruziya Respublikasining taʼlim, fan va yoshlar vazirining birinchi oʻrinbosari Giorgi Modebadze bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Uchrashuvda, shuningdek,  Gruziya taʼlim, fan va yoshlar vazirining oʻrinbosarlari Baya Kvitsiani hamda Tamar Gvamichava ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida ikki davlat oʻrtasidagi oliy va yuqori darajada erishilgan kelishuvlarga asosan, oliy talim, fan va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida yangi tashabbuslar ilgari surildi. Tomonlar taʼlim va fan yoʻnalishidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, qoʻshma taʼlim dasturlarini joriy etish, ilmiy-tadqiqot faoliyatini qoʻllab-quvvatlash va oʻzaro professor-oʻqituvchilar almashinuvini kengaytirish boʻyicha fikr almashdilar.
Uchrashuvda ikki mamlakat universitetlari oʻrtasidagi hamkorlik doirasida amalga oshirilayotgan loyihalar haqida maʼlumot berildi. Xususan, Gruziyadan uch nafar talaba Oʻzbekistonda muvaffaqiyatli taʼlim olayotgani qayd etildi. Shuningdek, Toshkent davlat agrar universiteti va Gruziyaning Bogʻdorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot instituti oʻrtasida hamkorlik yoʻlga qoʻyilgani va bu doirada kolleksion uzumzor barpo etish hamda “Uzumchilik va vinochilik” yoʻnalishi boʻyicha magistrantlar uchun stajirovkalar tashkil etish rejalashtirilgani taʼkidlandi.
Muzokaralar natijasida Oʻzbekiston va Gruziya oʻrtasida birinchi rektorlar forumini tashkil etish boʻyicha kelishuvga erishildi. Ushbu forum ikki mamlakat akademik hamjamiyatlari oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlash, oʻzaro tajriba almashish va hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlarini belgilash uchun muhim platformaga aylanishiga ishonch bildirildi.
Shuningdek, Gruziya abituriyentlarining Oʻzbekiston oliy taʼlim muassasalariga kirish jarayonini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha kelishuvga erishildi. Bu Oʻzbekiston taʼlim sohasining xalqaro miqyosdagi nufuzini oshirish va  taʼlim xizmatlarini eksport qilish yoʻnalishida muhim qadam boʻladi.

Новости 28/02/2025 Состоится Узбекско-Грузинский форум ректоров
26 февраля 2025 года делегация Республики Узбекистан во главе с первым заместителем министра высшего образования, науки и инноваций Шохрухом Далиевым провела переговоры с первым заместителем министра образования, науки и молодежи Республики Грузия Гиорги Модебадзе.
Во встрече также приняли участие заместители министра образования, науки и молодежи Грузии Бая Квициани и Тамар Гвамичава.
В ходе встречи были выдвинуты новые инициативы для вывода сотрудничества в области высшего образования, науки и инноваций на новый уровень на основе договоренностей, достигнутых на высшем и высоком уровнях между двумя странами. Стороны обменялись мнениями по дальнейшему развитию сотрудничества в области образования и науки, внедрению совместных образовательных программ, поддержке научно-исследовательской деятельности и расширению взаимного обмена профессорами и преподавателями.
На встрече была представлена информация о проектах, реализуемых в рамках сотрудничества между университетами двух стран. В частности, было отмечено, что три студента из Грузии успешно обучаются в Узбекистане. Также было отмечено, что налажено сотрудничество между Ташкентским государственным аграрным университетом и Грузинским научно-исследовательским институтом садоводства, виноградарства и виноделия, в рамках которого планируется создание коллекционного виноградника и организация стажировок для магистрантов по направлению "Виноградарство и виноделие."
По итогам переговоров достигнута договоренность об организации первого форума ректоров Узбекистана и Грузии. Была выражена уверенность, что данный форум станет важной платформой для укрепления связей между академическими сообществами двух стран, обмена опытом и определения перспективных направлений сотрудничества.
Также была достигнута договоренность о поддержке процесса поступления абитуриентов из Грузии в высшие учебные заведения Узбекистана. Это станет важным шагом в повышении международного престижа сферы образования Узбекистана и экспорта образовательных услуг.