Yangiliklar 28/02/2025 O‘zbekiston-Gruziya rektorlar forumi tashkil etiladi
2025-yil 26-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi oʻrinbosari Shohrux Daliyev boshchiligidagi delegatsiya Gruziya Respublikasining taʼlim, fan va yoshlar vazirining birinchi oʻrinbosari Giorgi Modebadze bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Uchrashuvda, shuningdek,  Gruziya taʼlim, fan va yoshlar vazirining oʻrinbosarlari Baya Kvitsiani hamda Tamar Gvamichava ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida ikki davlat oʻrtasidagi oliy va yuqori darajada erishilgan kelishuvlarga asosan, oliy talim, fan va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida yangi tashabbuslar ilgari surildi. Tomonlar taʼlim va fan yoʻnalishidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, qoʻshma taʼlim dasturlarini joriy etish, ilmiy-tadqiqot faoliyatini qoʻllab-quvvatlash va oʻzaro professor-oʻqituvchilar almashinuvini kengaytirish boʻyicha fikr almashdilar.
Uchrashuvda ikki mamlakat universitetlari oʻrtasidagi hamkorlik doirasida amalga oshirilayotgan loyihalar haqida maʼlumot berildi. Xususan, Gruziyadan uch nafar talaba Oʻzbekistonda muvaffaqiyatli taʼlim olayotgani qayd etildi. Shuningdek, Toshkent davlat agrar universiteti va Gruziyaning Bogʻdorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy-tadqiqot instituti oʻrtasida hamkorlik yoʻlga qoʻyilgani va bu doirada kolleksion uzumzor barpo etish hamda “Uzumchilik va vinochilik” yoʻnalishi boʻyicha magistrantlar uchun stajirovkalar tashkil etish rejalashtirilgani taʼkidlandi.
Muzokaralar natijasida Oʻzbekiston va Gruziya oʻrtasida birinchi rektorlar forumini tashkil etish boʻyicha kelishuvga erishildi. Ushbu forum ikki mamlakat akademik hamjamiyatlari oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlash, oʻzaro tajriba almashish va hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlarini belgilash uchun muhim platformaga aylanishiga ishonch bildirildi.
Shuningdek, Gruziya abituriyentlarining Oʻzbekiston oliy taʼlim muassasalariga kirish jarayonini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha kelishuvga erishildi. Bu Oʻzbekiston taʼlim sohasining xalqaro miqyosdagi nufuzini oshirish va  taʼlim xizmatlarini eksport qilish yoʻnalishida muhim qadam boʻladi.

On February 26, 2025, a delegation headed by the First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, Shokhrukh Daliev, held talks with the First Deputy Minister of Education, Science and Youth of the Republic of Georgia, Giorgi Modebadze.
The meeting was also attended by the Deputy Ministers of Education, Science and Youth of Georgia, Baya Kvitsiani, and Tamar Gwamichava.
During the meeting, new initiatives were put forward to bring cooperation in the field of higher education, science, and innovation to a new level, based on agreements reached at the highest and high levels between the two countries. The parties exchanged views on the further development of cooperation in the field of education and science, the introduction of joint educational programs, support for research activities, and the expansion of mutual exchange of professors and teachers.
At the meeting, information was presented on projects being implemented within the framework of cooperation between the universities of the two countries. In particular, it was noted that three students from Georgia are successfully studying in Uzbekistan. It was also noted that cooperation has been established between Tashkent State Agrarian University and the Research Institute of Horticulture, Viticulture and Winemaking of Georgia, within the framework of which it is planned to create a collection vineyard and organize internships for master's students in the field of "Viticulture and Winemaking."
As a result of the negotiations, an agreement was reached on organizing the first forum of rectors between Uzbekistan and Georgia. Confidence was expressed that this forum will become an important platform for strengthening ties between the academic communities of the two countries, exchanging experience, and identifying promising areas of cooperation.
An agreement was also reached to support the process of admission of Georgian applicants to higher educational institutions of Uzbekistan. This will be an important step towards increasing the international prestige of Uzbekistan's education sector and exporting educational services.