Maqolalar 21/06/2025 O‘zbekistonliklar uchun diplom qanchalik ahamiyatli? – tadqiqot
Bugungi kunda o‘zbekistonliklarning ko‘pchiligi diplomi bo‘yicha ishlamaydi, bu haqida HeadHunter Uzbekistan onlayn platformasi navbatdagi tadqiqotiga asoslanib xabar berdi.
Onlayn platforma ish izlovchilar orasida o‘tkazgan so‘rov natijalariga ko‘ra, aholining faqat uchdan bir qismi o‘z ma’lumoti bo‘yicha ishlayotganini bildirgan. Qolganlar esa sohasini butunlay o‘zgartirgan yoki diplomdagi bilimlarini faqat qisman qo‘llamoqda.
Tadqiqot asosiy xulosasiga ko‘ra, O‘zbekistonda ta’lim bilan mehnat bozori ehtiyojlari o‘rtasida tafovut mavjud.
So‘rov natijasi quyidagicha:
– 64 foiz respondentda oliy ta’lim yoki oliy ta’limdan keyingi ta’lim mavjud;
– 78 foizi agar imkon bo‘lsa, boshqa mutaxassislikni tanlagan bo‘lishini aytgan;
– Faqat 27 foiz odam diplomni kareraviy muvaffaqiyatning asosiy omili deb biladi, ko‘pchilik esa tajriba, moslashuvchanlik va ko‘nikmalarga urg‘u beradi;
– 74 foiz ishtirokchi onlayn ta’limni qo‘llab-quvvatlaydi, lekin ularning faqat uchdan biri uni universitetga to‘liq muqobil deb hisoblaydi.
Berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, ish beruvchilar hanuzgacha diplomga e’tibor berishsa-da, amaliy tajriba, tashabbuskorlik va moslashuv qobiliyatini yanada yuqori baholamoqda.

Статьи 21/06/2025 Насколько важен диплом для узбекистанцев? - исследование
Сегодня большинство узбекистанцев не работают по диплому, сообщает онлайн-платформа HeadHunter Uzbekistan со ссылкой на очередное исследование.
Согласно результатам опроса, проведенного онлайн-платформой среди соискателей, только треть населения заявила, что работает по своему образованию. Остальные полностью изменили свою область или применяют свои дипломы лишь частично.
Согласно основному выводу исследования, в Узбекистане существует разрыв между образованием и потребностями рынка труда.
Результат опроса следующий:
- 64% респондентов имеют высшее или послевузовское образование;
- 78% сказали, что, если бы это было возможно, они бы выбрали другую специальность;
- Только 27% людей считают диплом ключевым фактором успеха в карьере, в то время как большинство делают упор на опыт, гибкость и навыки;
- 74% участников поддерживают онлайн-образование, но только треть из них считают его полной альтернативой университету.
Согласно предоставленной информации, хотя работодатели по-прежнему уделяют внимание диплому, они еще больше ценят практический опыт, инициативу и способность адаптироваться.