Maqolalar 21/06/2025 O‘zbekistonliklar uchun diplom qanchalik ahamiyatli? – tadqiqot
Bugungi kunda o‘zbekistonliklarning ko‘pchiligi diplomi bo‘yicha ishlamaydi, bu haqida HeadHunter Uzbekistan onlayn platformasi navbatdagi tadqiqotiga asoslanib xabar berdi.
Onlayn platforma ish izlovchilar orasida o‘tkazgan so‘rov natijalariga ko‘ra, aholining faqat uchdan bir qismi o‘z ma’lumoti bo‘yicha ishlayotganini bildirgan. Qolganlar esa sohasini butunlay o‘zgartirgan yoki diplomdagi bilimlarini faqat qisman qo‘llamoqda.
Tadqiqot asosiy xulosasiga ko‘ra, O‘zbekistonda ta’lim bilan mehnat bozori ehtiyojlari o‘rtasida tafovut mavjud.
So‘rov natijasi quyidagicha:
– 64 foiz respondentda oliy ta’lim yoki oliy ta’limdan keyingi ta’lim mavjud;
– 78 foizi agar imkon bo‘lsa, boshqa mutaxassislikni tanlagan bo‘lishini aytgan;
– Faqat 27 foiz odam diplomni kareraviy muvaffaqiyatning asosiy omili deb biladi, ko‘pchilik esa tajriba, moslashuvchanlik va ko‘nikmalarga urg‘u beradi;
– 74 foiz ishtirokchi onlayn ta’limni qo‘llab-quvvatlaydi, lekin ularning faqat uchdan biri uni universitetga to‘liq muqobil deb hisoblaydi.
Berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, ish beruvchilar hanuzgacha diplomga e’tibor berishsa-da, amaliy tajriba, tashabbuskorlik va moslashuv qobiliyatini yanada yuqori baholamoqda.

Today, most Uzbeks do not work with a diploma, the online platform HeadHunter Uzbekistan reported, citing a recent study.
According to a survey conducted by the online platform among job seekers, only one-third of the population reported working according to their education. Others have completely changed their field or are only partially applying their diploma knowledge.
According to the main conclusion of the study, there is a difference between the needs of education and the labor market in Uzbekistan.
The survey result is as follows:
- 64% of respondents have higher education or postgraduate education;
- 78 percent said that if it were possible, they would have chosen another specialty;
- Only 27% of people consider a diploma a key factor in career success, while most emphasize experience, flexibility, and skills;
- 74% of participants support online education, but only a third of them consider it a complete alternative to university.
According to the data provided, although employers still pay attention to diplomas, they value practical experience, initiative, and adaptability even more highly.