Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 31-avgustdagi "Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalarini tasdiqlash to‘g‘risida"gi 282-sonli buyrug‘ida mazkur me’yorlar belgilangan.
Shunga ko‘ra, pedagoglarga ta’lim muassasasida quyidagilar taqiqlanadi:
- jamoa a’zolari va boshqalarning shaxsiyatini, qadr-qimmatini kamsitish, ruhiy, jismoniy va boshqa zo‘ravonlik ko‘rsatish;
- o‘quvchilarni dars mashg‘ulotlaridan sababsiz chiqarib yuborish yoki kiritmaslik;
- "Chiqish" qo‘ng‘irog‘i chalingandan keyin o‘quvchilarni sababsiz sinf xonasida ushlab turish;
- ta’lim muassasasiga spirtli ichimliklar iste’mol qilgan holda kelish;
- ta’lim muassasasining hududi va binosida spirtli ichimliklar hamda tamaki mahsulotlarini iste’mol qilish;
- muassasa hududi va binosida o‘quvchilarning ta’lim-tarbiyasiga aloqasi bo‘lmagan turli xil tadbirlarni tashkil etish;
- ta’lim muassasalarida o‘tkaziladigan barcha tadbirlar va ularga tayyorgarlik ishlarini dars mashg‘ulotlari vaqtida o‘tkazish.

Статьи 24/12/2024 Что запрещено педагогам в образовательном учреждении?
Данные нормы установлены приказом министра дошкольного и школьного образования No 282 от 31 августа 2023 года "Об утверждении усовершенствованных типовых правил этического поведения общеобразовательного учреждения."
Соответственно, педагогам в образовательном учреждении запрещается:
• унижение личности, достоинства, психологическое, физическое и иное насилие над членами коллектива и другими;
• без уважительной причины исключать или не допускать учащихся к занятиям;
• удерживать учащихся в классе без причины после звонка "Выход";
• прибытие в образовательное учреждение с употреблением алкоголя;
• употребление алкоголя и табачных изделий на территории и в помещении образовательного учреждения;
• организовывать на территории и в помещении учреждения различные мероприятия, не связанные с обучением и воспитанием учащихся;
• проводить все мероприятия, проводимые в образовательных учреждениях, и подготовительную работу к ним во время уроков.