14-fevralda Prezident Shavkat Mirziyoyev yoshlar bilan muloqot qildi. Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida azm-u shijoatli, navqiron yoshlar bilan uchrashib turganidan mamnunligini bildirib, ularning timsolida Yangi O‘zbekistonning bugungi va ertangi bunyodkorlarini ko‘rayotganini ta’kidladi.
“Buyuk shoirimiz Erkin Vohidov aytganidek, yoshlik – bu qalbning oltin sozi. Bunga qo‘shimcha qilib, yoshlar – xalqimizning, Vatanimizning oltin fondi, desak to‘g‘ri bo‘ladi.
Aholimizning 60 foizini aynan yoshlar tashkil etishi ham bu fikrni tasdiqlaydi. Bugungi kunda biz mard va matonatli xalqimizga, serg‘ayrat yoshlarimizga ishonganimiz uchun o‘z oldimizga katta-katta maqsadlar qo‘ymoqdamiz, marrani baland olmoqdamiz.
Kelgusida Uchinchi Renessans poydevorini yaratadigan yangi Xorazmiylar, Beruniylar, Ibn Sinolar, Mirzo Ulug‘bek va Alisher Navoiylar qayerdan paydo bo‘ladi? Bu ulkan vazifalarni kim bajaradi?
Men qayta-qayta takrorlashdan charchamayman. Albatta, bu ezgu g‘oyalarni sizlar – bugungi Yangi O‘zbekiston yoshlari amalga oshirasizlar”, — dedi Prezident.
Muloqotda yoshlarimiz turli sohalardagi yutuqlari bilan tengdoshlariga o‘rnak bo‘layotgani ta’kidlandi. Hozirgi vaqtda dunyodagi “top” oliygohlarda 1,5 mingdan ziyod talabalarimiz tahsil olmoqda. Bu O‘zbekiston uchun tarixda kuzatilmagan voqelik.
“Endi barcha tizimdagi rahbarlar yoshlarning baralla ovozini eshitishga majbur. Yoshlar buyuk kelajagimizning asosiy bo‘g‘ini ekanligini tushunmagan rahbar bizning safimizda bo‘lishga haqqi yo‘q”, — dedi Prezident.
Muloqot davomida ilgari oliy ta’limda 1 ta o‘rin uchun kamida 10 nafar yigit-qiz kurash olib borgani, qisqa davrda oliygohlar soni 3 barobar oshirilgani, tizimda qamrov 42 foizga yetgani haqida ham ma’lumot berildi. Xotin-qizlarga kontrakti davlat tomonidan qoplab berilayotgani hisobiga esa talaba qizlar soni 11 karra ko‘paydi.
“Men bir hayotiy fikrni takrorlashdan charchamayman: bitta qizni o‘qitsak, butun oilani o‘qitgan bo‘lamiz. Oila bilimli, ma’rifatli bo‘lsa, butun jamiyat bilimli, ma’rifatli bo‘ladi. Bu boradagi ishlarni yanada jadal davom ettiramiz”, — dedi Prezident.
O‘tgan 25 yil ichida davlat hisobidan 800 nafar yoshlar xorijga o‘qishga yuborilgan bo‘lsa, birgina “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali so‘nggi 7 yil ichida 3 barobar ko‘p o‘g‘il-qizlarimiz bunday imkoniyatga ega bo‘ldi.
Endi, Yoshlar agentligi xorijda o‘qiyotgan har bir talabaga bosh-qosh bo‘lib, ehtiyojlarini aniqlashi, Vatanga qaytib, o‘z o‘rnini topishi, muvaffaqiyatli karera qilishi kabi masalalarda Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi bilan teng mas’ul bo‘lishi belgilandi.
Ilmiy darajali yosh olimlarimiz soni 2 karra oshib, 4 ming 357 nafarga yetdi. Ayniqsa, farzandlarimiz orasida chet tillarni o‘rganishga qiziqish keskin kuchaydi. Ana shu imkoniyatlardan foydalanib, yaqinda bilimdon va intiluvchan Parviz Tuksanov SAT imtihonidan eng yuqori – 1600 ball to‘pladi. Prezidentimiz uni ushbu natija bilan qizg‘in tabriklab, ota-onasi va o‘qituvchilariga minnatdorlik bildirdi.
Yana bir ibratli misol – “Kitobsevar millat” g‘oyasi asosida yoshlarda mutolaa madaniyatini shakllantirish umummilliy harakatga aylandi. An’anaviy tarzda o‘tkazilayotgan “Yosh kitobxon” tanlovidagi ishtirokchilar soni 6 karra oshib, 3 million nafarga yetdi. Bir guruh faol yoshlar tomonidan yaratilgan “Mutolaa” loyihasi orqali 1 milliondan ortiq yoshlar kitobxonlar qatoriga kirdi.
Hozirgi tezkor axborot almashinuvi davrida yosh avlod, ayniqsa, bolajonlarimiz uchun milliy kontentlarni yaratish dolzarb vazifadir. Bunday kontentni bog‘cha va maktabdagi ta’lim jarayonlarida namoyish etish orqali yanada ommalashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Prezident imzolagan uchinchi hujjatga ko‘ra, “Aloqabank” yoshlarning biznes loyihalarini qo‘llab-quvvatlovchi tayanch “yoshlar banki”ga aylantirilib, bunga 200 million dollar ajratildi. Bank o‘zini o‘zi band qilgan yoshlar loyihalari uchun 100 million so‘mgacha 7 yil muddatga imtiyozli mikroqarz ajratadi.
Shuningdek, yakka tartibdagi tadbirkor bo‘lgan, kamida 20 nafar yoshni ishga olib, kichik korxona ochgan va o‘quv markazi tashkil qilgan yosh tadbirkorlarga 7 yil muddatga 5 milliard so‘mgacha imtiyozli kredit beriladi. Bank kreditlarining kamida 30 foizi xotin-qizlar tadbirkorligi uchun yo‘naltiriladi.
Hududlarda “yoshlar biznes inkubatori” tashkil qilinib, yoshlar g‘oyalari startapga aylantiriladi, 6 oydan 3 yilgacha qo‘llab-quvvatlanadi, tayyor biznes, korxona darajasiga olib chiqiladi.
“Aloqa venchur” jamg‘armasi orqali startaplarga 50 mingdan 1 million dollargacha sarmoya kiritilib, mahsulot va xizmatlarni ichki va xalqaro bozorlarda sotish, biznes hamkor topish, qo‘shimcha investitsiyalar jalb qilishga ko‘maklashiladi.
2025-yilda O‘zbekistonda yoshlar ishsizligiga barham berish ishlari yangi bosqichga ko‘tarilishi ta’kidlandi. Rahbarlar yoshlar ishsizligining salbiy oqibatlaridan, o‘z vaqtida band bo‘lmagan yoshlar bilib-bilmay nomaqbul ishlarga qo‘l urishi, diniy radikalizm ta’siriga tushib qolishi, jinoyat ko‘chasiga kirishi mumkinligidan ogohlantirildi.
Yoshlarni kasb va tilga o‘qitib, yuqori daromadli ishlarga joylashtirish maqsadida bu yil bandlik bo‘yicha katta dastur qabul qilindi. Buning uchun jami 126 trillion so‘m yo‘naltirilmoqda. Unga ko‘ra, mahallalarda 378 mingta mikroloyiha amalga oshiriladi, mahalla bankirlari yangi kredit mahsulotlari hisobiga 250 ming nafar odamni daromadli qiladi.
Prezidentimiz yoshlar bilan bo‘lib o‘tgan suhbat davomida yoshlarga juda ko‘plab imkoniyatlar eshigini ochganlari yolg‘on emas. Bu imkoniyatlardan foydalangan holda bundan so‘ngra yoshlar buyuk marralarni zabt etishlariga ishonamiz.

14 февраля Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с молодежью. В начале своего выступления глава государства выразил удовлетворение встречей с целеустремленной и энергичной молодежью, отметив, что видит в них сегодняшних и завтрашних строителей Нового Узбекистана.
"Как сказал наш великий поэт Эркин Вахидов, молодость - это золотое слово сердца. В дополнение к этому можно сказать, что молодежь - это золотой фонд нашего народа, нашей Родины.
Тот факт, что 60 процентов нашего населения составляет молодежь, подтверждает эту мысль. Сегодня мы ставим перед собой большие цели и высокие рубежи, потому что верим в наш мужественный и стойкий народ, нашу энергичную молодежь.
Откуда в будущем появятся новые Хорезми, Беруни, Ибн Сины, Мирзо Улугбек и Алишер Навои, которые лягут в основу Третьего Ренессанса? Кто будет выполнять эти грандиозные задачи?
Я не устаю повторять снова и снова. Конечно, эти благородные идеи реализуете вы - сегодняшняя молодежь Нового Узбекистана," - сказал Президент.
В ходе беседы было отмечено, что наша молодежь своим успехом в различных областях подает пример своим сверстникам. В настоящее время более 1,5 тысячи наших студентов обучаются в ведущих университетах мира. Это беспрецедентное событие для Узбекистана.
"Теперь все руководители в системе обязаны слышать громкий голос молодежи. Руководитель, который не понимает, что молодежь - это главное звено нашего великого будущего, не имеет права быть в наших рядах," - сказал Президент.
В ходе диалога также была предоставлена информация о том, что ранее за 1 место в высшем образовании боролись не менее 10 юношей и девушек, за короткий период количество вузов увеличилось в 3 раза, а охват системой достиг 42 процентов. Количество студенток увеличилось в 11 раз благодаря государственному покрытию контрактов для женщин.
"Я не устаю повторять одну жизненную мысль: если мы обучим одну девочку, мы обучим всю семью. Если семья будет образованной и просвещенной, то и все общество будет образованным и просвещенным. Мы продолжим работу в этом направлении еще более интенсивно," - сказал Президент.
Если за последние 25 лет за счет государства было направлено на обучение за рубеж 800 молодых людей, то только за счет фонда "Эл-юрт умиди" за последние 7 лет в 3 раза больше юношей и девушек получили такую возможность.
Отныне Агентство по делам молодежи будет нести равную ответственность с Агентством развития государственной службы в таких вопросах, как забота о каждом студенте, обучающемся за рубежом, выявление их потребностей, возвращение на Родину, поиск своего места и успешная карьера.
Число молодых ученых с учеными степенями удвоилось и достигло 4 357 человек. Особенно резко возрос интерес к изучению иностранных языков среди наших детей. Пользуясь этими возможностями, недавно знающий и целеустремленный Парвиз Туксанов набрал самый высокий балл на экзамене SAT - 1600 баллов. Президент сердечно поздравил его с этим достижением и выразил благодарность его родителям и учителям.
Еще один пример - формирование культуры чтения у молодежи на основе идеи "Книголюбивая нация" стало общенациональным движением. Количество участников традиционного конкурса "Молодой читатель" увеличилось в 6 раз и достигло 3 миллионов человек. Благодаря проекту "Mutolaa," созданному группой активной молодежи, более 1 миллиона молодых людей стали читателями.
В нынешнюю эпоху стремительного обмена информацией создание национального контента для молодого поколения, особенно для наших детей, является актуальной задачей. Была подчеркнута необходимость дальнейшей популяризации такого контента путем демонстрации его в образовательном процессе в детских садах и школах.
Согласно третьему документу, подписанному Президентом, "Алокабанк" был преобразован в опорный "молодежный банк," поддерживающий молодежные бизнес-проекты, на что было выделено 200 миллионов долларов. Банк выделит льготные микрозаймы до 100 миллионов сумов сроком на 7 лет для проектов самозанятой молодежи.
Кроме того, молодым предпринимателям, являющимся индивидуальными предпринимателями, которые нанимают не менее 20 молодых людей, открывают малые предприятия и создают учебные центры, будут предоставлены льготные кредиты до 5 миллиардов сумов сроком на 7 лет. Не менее 30 процентов банковских кредитов будет направлено на женское предпринимательство.
В регионах будут созданы "молодежные бизнес-инкубаторы," идеи молодежи будут преобразованы в стартапы, поддерживаться от 6 месяцев до 3 лет, выведены на уровень готового бизнеса, предприятия.
Через венчурный фонд "Алока венчур" стартапам будут вложены инвестиции в размере от 50 тысяч до 1 миллиона долларов, что будет способствовать реализации продукции и услуг на внутреннем и международном рынках, поиску бизнес-партнеров и привлечению дополнительных инвестиций.
Было отмечено, что в 2025 году работа по ликвидации безработицы среди молодежи в Узбекистане выйдет на новый уровень. Руководители были предупреждены о негативных последствиях безработицы среди молодежи, о том, что молодые люди, не занятые вовремя, могут сознательно или несознательно совершать неподобающие поступки, попадать под влияние религиозного радикализма и вступать на путь преступности.
В целях обучения молодежи профессиям и языкам, трудоустройства на высокооплачиваемые рабочие места в этом году принята масштабная программа занятости. На эти цели выделяется 126 триллионов сумов. Так, в махаллях будет реализовано 378 тысяч микропроектов, банкиры махаллей за счет новых кредитных продуктов обеспечат доходом 250 тысяч человек.
Не секрет, что в ходе беседы с молодежью Президент нашей страны открыл для нее множество возможностей. Мы верим, что, используя эти возможности, молодые люди достигнут больших успехов.