1. Sirtqi ta’lim shakli yopiladimi?
✔️ JAVOB: Joriy 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab barcha ta’lim tashkilotlari (davlat va nodavlat)da sirtqi ta’limga qabul to‘xtatiladi.
2. Hozirda sirtqi ta’limda o‘qiyotganlar taqdiri nima bo‘ladi?
✔️JAVOB: Ular amaldagi ta’lim dasturlari bo‘yicha o‘z o‘qishlarini davom ettirib, diplom olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
3. Sirtqi ta’lim o‘rniga qanday muqobil ta’lim shakllari joriy qilinmoqda?
✔️JAVOB: Sirtqi o‘rniga kechki, masofaviy va maqbullashtirilgan kunduzgi (part-time education) ta’lim shakllari bo‘yicha qabul kvotalari oshiriladi.
4. Muqobil ta’lim shakllariga qabul qanday amalga oshiriladi?
✔️JAVOB: Muqobil ta’lim shakllari bo‘yicha umumiy qabul kvotasi kunduzgi ta’lim shakli natijalarining 50 %idan oshirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
5. Maqbullashtirilgan kunduzgi (part-time education) ta’lim shakli qanday va qachondan yo‘lga qo‘yiladi?
✔️JAVOB: Bu yangi ta’lim shakli bo‘lib, ish bilan band aholi uchun haftaning ma’lum kunlarida taqdim etiladigan o‘qish turi hisoblanadi. Ushbu ta’lim shakli bo‘yicha o‘qitishga tegishli nizom va tartiblar ishlab chiqilgandan so‘ng ruxsat beriladi.

1. Will the correspondence form of education be discontinued?
✔️ ANSWER: Starting from the 2025/2026 academic year, admission to correspondence education will be suspended in all educational institutions (state and non-state).
2. What will happen to those currently enrolled in correspondence education?
✔️ANSWER: They will have the opportunity to continue their studies according to the current educational programs and obtain their diplomas.
3. What alternative forms of education are being introduced to replace correspondence education?
✔️ANSWER: Admission quotas for evening, distance, and optimized daytime (part-time) education will be increased.
4. How is admission to alternative forms of education carried out?
✔️ANSWER: The total admission quota for alternative forms of education is not allowed to exceed 50% of the full-time education admission results.
5. How and when will the optimized daytime (part-time) education form be implemented?
✔️ANSWER: This is a new form of education, which is a type of study provided on specific days of the week for the employed population. Training in this form of education will be permitted after the development of relevant regulations and procedures.