Talabaning asosiy vazifasi ta’lim olish hisoblanadi. Shu tufayli talaba faqat darsdan bo‘sh vaqtlaridagina ishlashga haqli. An’anaviy yoki masofaviy shaklda o‘qishning o‘qishning ahamiyati yo‘q. Har ikki holatda ham asosiy vazifa o‘qish.
Mehnat kodeksining 184-moddasiga muvofiq ishi yuqori darajadagi ruhiy, aqliy va asabiy zo‘riqish bilan bog‘liq bo‘lgan, ya’ni alohida xususiyatga ega bo‘lgan tibbiyot xodimlari, pedagoglar va boshqa toifadagi xodimlar uchun ish vaqtining davomiyligi haftasiga ko‘pi bilan o‘ttiz olti soat qilib belgilanadi.
Shunga ko‘ra barcha pedagog xodimlar uchun haftalik ish soati 36 soatdan oshmaydi, bunda qonun chiqaruvchi 1 stavka uchun mazkur meyorni belgilaydi.
👆Mana shu qoidaga ko‘ra talaba ta’lim olish vaqtida bu soatlarni bajara olmaydi, shu tufayli u maktabda to‘liq stavkada ishlay olmaydi.
❗️Bunda talaba OTMdagi darslari qo‘yilgan soatlarga qarab 0.50dan 0.75 stavkagacha ishlashi mumkin.
Haftalik ish yuklamasini bajarish uchun bir kunda 7 soat vaqt sarflanadi. OTMda bir kunda kamida 2 para dars o‘tilganda ham talaba deyarli uch soat vaqt ketadi. Yoki haftasiga 2 kun o‘qish bo‘lganda ham MK 184-moddasidagi meyorni bajarib bo‘lmaydi. Shunga ko‘ra kunduzgi ta’lim shaklida o‘qiyotgan talaba to‘liq stavkada ishlay olmaydi.

Articles 14/11/2024 How many hours is a student allowed to work at school?
The main task of a student is to get an education. Because of this, the student has the right to work only during his free time. It doesn't matter whether it's traditional or distance learning.
In both cases, the main task is to study. In accordance with Article 184 of the Labor Code, the duration of working hours for medical workers, educators and other categories of employees whose work is associated with a high level of mental, mental and nervous stress, that is, with a special character, is more than one week is defined as thirty-six hours. Accordingly, weekly working hours for all teaching staff do not exceed 36 hours, in which the legislator sets this standard for 1 rate
👆According to this rule, the student cannot complete these hours during education, because of this he cannot work full-time at the school.
❗️In this case, the student can work at a rate of 0.50 to 0.75 depending on the hours of his classes at the Higher Education Institution. It takes 7 hours a day to complete a weekly workload. Even when there are at least 2 para lessons in one day, it takes a student almost three hours. Or even if you study 2 days a week, you cannot fulfill the criteria of Article 184 of the Criminal Code. Accordingly, a full-time student cannot work full-time.
✅ In this situation, the student has the right to work at the rate of 0.5 or 0.75, depending on his free time