Talabaning asosiy vazifasi ta’lim olish hisoblanadi. Shu tufayli talaba faqat darsdan bo‘sh vaqtlaridagina ishlashga haqli. An’anaviy yoki masofaviy shaklda o‘qishning o‘qishning ahamiyati yo‘q. Har ikki holatda ham asosiy vazifa o‘qish.
Mehnat kodeksining 184-moddasiga muvofiq ishi yuqori darajadagi ruhiy, aqliy va asabiy zo‘riqish bilan bog‘liq bo‘lgan, ya’ni alohida xususiyatga ega bo‘lgan tibbiyot xodimlari, pedagoglar va boshqa toifadagi xodimlar uchun ish vaqtining davomiyligi haftasiga ko‘pi bilan o‘ttiz olti soat qilib belgilanadi.
Shunga ko‘ra barcha pedagog xodimlar uchun haftalik ish soati 36 soatdan oshmaydi, bunda qonun chiqaruvchi 1 stavka uchun mazkur meyorni belgilaydi.
👆Mana shu qoidaga ko‘ra talaba ta’lim olish vaqtida bu soatlarni bajara olmaydi, shu tufayli u maktabda to‘liq stavkada ishlay olmaydi.
❗️Bunda talaba OTMdagi darslari qo‘yilgan soatlarga qarab 0.50dan 0.75 stavkagacha ishlashi mumkin.
Haftalik ish yuklamasini bajarish uchun bir kunda 7 soat vaqt sarflanadi. OTMda bir kunda kamida 2 para dars o‘tilganda ham talaba deyarli uch soat vaqt ketadi. Yoki haftasiga 2 kun o‘qish bo‘lganda ham MK 184-moddasidagi meyorni bajarib bo‘lmaydi. Shunga ko‘ra kunduzgi ta’lim shaklida o‘qiyotgan talaba to‘liq stavkada ishlay olmaydi.

Основная задача студента – получить образование. Из-за этого студент имеет право работать только в свободное время. Неважно, традиционное это обучение или дистанционное. В обоих случаях основная задача – учиться.
В соответствии со статьей 184 ТК продолжительность рабочего времени медицинских работников, педагогов и других категорий работников, работа которых связана с высоким уровнем умственного, психического и нервного напряжения, то есть имеет особый характер, составляет более одной недели определяется как тридцать шесть часов. Соответственно, продолжительность рабочего времени в неделю для всего педагогического состава не превышает 36 часов, при этом законодатель устанавливает данную норму за 1 ставку.
👆Согласно этому правилу, студент не может отработать эти часы во время обучения, из-за этого он не может работать в школе полный рабочий день.
❗️В этом случае студент может работать по ставке от 0,50 до 0,75 в зависимости от часов его занятий в ВУЗе. Для выполнения еженедельной рабочей нагрузки требуется 7 часов в день. На это у студента уходит почти три часа, даже если в вузе проводятся как минимум 2 паракласса. Или даже если ты учишься 2 дня в неделю, ты не можешь выполнить критерии статьи 184 УК. Соответственно, студент дневного отделения не может работать полный рабочий день.
✅В данной ситуации студент имеет право работать по ставке 0,5 или 0,75, в зависимости от его свободного времени.