Ko‘pchilik talabalarni qiziqtiradigan savollardan biri – o‘qish davri ish stajiga qo‘shiladimi? O‘zbekiston Respublikasi "Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida"gi qonunining 37-moddasi “e” bandiga asosan, kunduzgi ta’lim shaklida tahsil olganlar uchun ayrim ta’lim bosqichlari mehnat stajiga qo‘shiladi.
Qaysi o‘qish davrlari ish stajiga kiradi?
Quyidagi ta’lim turlari pensiya hisob-kitobida mehnat faoliyati sifatida hisoblanadi:
Kimlar uchun o‘qish davri stajga qo‘shiladi?
Faqat kunduzgi ta’lim shaklida o‘qigan talabalar pensiyaga chiqish vaqtida ushbu yillarni ish staji sifatida qo‘shib hisoblash imkoniyatiga ega.
Nima uchun bu muhim?
O‘qish davrining ish stajiga qo‘shilishi pensiya yoshiga yetganda ko‘proq ish stajiga ega bo‘lish va pensiya miqdorini oshirish imkoniyatini beradi.

Один из вопросов, интересующих многих студентов, - засчитывается ли период обучения в трудовой стаж? Согласно пункту "е" статьи 37 Закона Республики Узбекистан "О государственном пенсионном обеспечении граждан," для лиц, обучавшихся по очной форме обучения, отдельные этапы обучения засчитываются в трудовой стаж.
Какие периоды обучения входят в трудовой стаж?
Следующие виды образования засчитываются в качестве трудовой деятельности при расчете пенсии:
Для кого период обучения засчитывается в стаж?
Только студенты, обучавшиеся по очной форме обучения, имеют возможность включить эти годы в трудовой стаж при выходе на пенсию.
Почему это важно?
Включение периода обучения в трудовой стаж дает возможность иметь больший стаж работы и увеличить размер пенсии по достижении пенсионного возраста.