Maqolalar 09/03/2025 Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktabda ishlaganingiz uchun ustama olish mumkinligini bilasizmi?
📝 O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 646-son qarori bilan ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish uchun boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar joriy qilingan.
✅ Bunda:
🟢bir ma’muriy-hududiy birliklar doirasida boshqa tuman va shaharlardan kelib faoliyat yuritayotgan o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga 50 foiz;
🟢boshqa ma’muriy-hududiy birlikdan kelib faoliyat yuritayotgan o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga 100 foiz maxsus ustamalar to‘lanadi.
Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish uchun boshqa hududda kamida bir yil ishlagan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglar jalb qilinishini eslatib o‘tamiz.

Articles 09/03/2025 Did you know that you can receive an allowance for working in a school with a low educational level?
📝 By Resolution No. 646 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, special allowances have been introduced to the basic tariff rates for teachers and educators with higher and first categories who are recruited from other regions to teach in schools with a low educational level.
✅ Specifically:
🟢 Teachers and educators working from other districts and cities within the same administrative-territorial unit receive a 50 percent allowance on their basic tariff rates;
🟢 Teachers and educators from other administrative-territorial units receive a 100 percent special allowance on their basic tariff rates.
We remind you that teachers with higher and first categories who have worked in another region for at least one year are eligible to be recruited for teaching in schools with a low educational level.