Maqolalar 09/03/2025 Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktabda ishlaganingiz uchun ustama olish mumkinligini bilasizmi?
📝 O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 646-son qarori bilan ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish uchun boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar joriy qilingan.
✅ Bunda:
🟢bir ma’muriy-hududiy birliklar doirasida boshqa tuman va shaharlardan kelib faoliyat yuritayotgan o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga 50 foiz;
🟢boshqa ma’muriy-hududiy birlikdan kelib faoliyat yuritayotgan o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga 100 foiz maxsus ustamalar to‘lanadi.
Ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablarda dars berish uchun boshqa hududda kamida bir yil ishlagan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglar jalb qilinishini eslatib o‘tamiz.

Статьи 09/03/2025 Знаете ли вы, что вы можете получать надбавку за работу в школе с невысоким уровнем образования?
📝 Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан No 646 введены специальные надбавки к базовым тарифным ставкам учителей-педагогов высшей и первой категории, привлеченных из других регионов для преподавания в школах с невысоким уровнем образования.
✅ При этом:
🟢 50 процентов к базовым тарифным ставкам учителей-педагогов, работающих из других районов и городов в пределах одной административно-территориальной единицы;
🟢Учителям-педагогам, работающим из других административно-территориальных единиц, выплачиваются 100% специальные надбавки к базовым тарифным ставкам.
Напоминаем, что для преподавания в школах с невысоким уровнем образования привлекаются учителя-педагоги высшей и первой категории, проработавшие в другом регионе не менее одного года.