Toshkentdagi Prezident maktabi o‘quvchilari yomg‘ir suvini ichishga yaroqli darajagacha qayta ishlash loyihasi bilan Shayx Zoid Ol Nahayon nomidagi nufuzli mukofotni qo‘lga kiritdi.
Prezident yordamchisi Saida Mirziyoyeva Shayx Zoid Ol Nahayon nomidagi nufuzli mukofotni qo‘lga kiritgan Prezident maktabi o‘quvchilarini tabrikladi.
«Ta’lim tizimimizning yutuqlari xalqaro maydonda yana bir bor e’tirof etildi. Toshkent shahridagi Prezident maktabi Shayx Zoid Ol Nahayon nomidagi nufuzli mukofotning «Global o‘rta maktablar» nominatsiyasida g‘olib deb topildi», — deb yozadi u o‘zining Telegram kanalida.
Qayd etilishicha, maktab o‘quvchilari Pahlavon G‘ulomov va Asilbek Ashrapov hamda ularning ustozi Sohibxon Azizovning yomg‘ir suvini ichishga yaroqli darajagacha qayta ishlash loyihasi g‘alabani qo‘lga kiritgan. Tanlovga 156 ta davlatdan jami 5980 ta ariza kelib tushgan.
14 yanvar kuni Abu-Dabida mukofotni o‘quvchilarga Birlashgan Arab Amirliklari prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon shaxsan topshirdi. Taqdirlash marosimida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev ham ishtirok etdi.
«Yoshlarimizning bu ajoyib muvaffaqiyati barchamizga g‘urur va iftixor bag‘ishlaydi, shuningdek, prezidentimiz tanlagan barqaror va «yashil» rivojlanish yo‘li naqadar to‘g‘ri ekanligini yana bir bor tasdiqlaydi. Biz o‘quvchilarimizga yanada yuksak yutuqlar va yangi zafarlar tilaymiz», — deb yozadi Saida Mirziyoyeva.

Учащиеся Президентской школы в Ташкенте завоевали престижную премию имени Шейха Заида Аль Нахаяна за проект по переработке дождевой воды до питьевой.
Помощник президента Саида Мирзиёева поздравила учащихся Президентской школы с получением престижной премии имени Шейха Заида Аль Нахаяна.
"Успехи нашей системы образования вновь получили международное признание. Президентская школа в Ташкенте стала победителем престижной премии имени Шейха Заида Аль Нахаяна в номинации "Глобальные средние школы," - написал он в своем Telegram-канале.
Отмечается, что победу одержал проект школьников Пахлавона Гулямова и Асилбека Ашрапова и их наставника Сахибхона Азизова по переработке дождевой воды до питьевой. Всего на конкурс поступило 5980 заявок из 156 стран.
14 января, в Абу-Даби награду учащимся лично вручил президент Объединенных Арабских Эмиратов Шейх Мухаммад бин Заид Аль Нахаян. В церемонии награждения также принял участие президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
"Этот замечательный успех нашей молодежи вызывает у всех нас чувство гордости, а также еще раз подтверждает правильность избранного президентом пути устойчивого и "зеленого" развития. Мы желаем нашим ученикам еще больших успехов и новых побед," - написала Саида Мирзиёева.