1-noyabr kuni Hukumat Qarori bilan Zulfiya nomidagi Davlat mukofotiga talabgorlarni tanlash va ularning hujjatlarini taqdim etish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Unga ko‘ra, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti talabgorlarini tanlash, ularning hujjatlarini rasmiylashtirish va taqdim etish tartibi hamda yo‘nalishlar bo‘yicha talabgorlarning yutuqlari, ilmiy-ijodiy va amaliy ishlarini baholash mezonlari belgilandi.
Talabgorlar 8 ta yo‘nalish — fan, ta’lim, adabiyot, madaniyat, san’at, sport, axborot texnologiyalari va jamoatchilik faoliyati bo‘yicha tanlovlar orqali saralanadi.
Mukofot ijtimoiy faolligi va iste’dodi bilan tengdoshlariga o‘rnak bo‘lib kelayotgan 14 yoshga to‘lgan va 30 yoshdan oshmagan iqtidorli xotin-qizlarga o‘qish va mehnat faoliyatidagi yutuqlari uchun beriladi.
Yo‘nalishlar bo‘yicha har bir o‘ringa munosib talabgorlarni tanlash quyidagi bosqichlarda amalga oshiriladi:
•  tuman (shahar) bosqichi — 2-sentyabrdan 20-oktyabrga qadar;
• — Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar bosqichi 21-oktyabrdan 30-noyabrga qadar;
•  respublika bosqichi — 1-dekabrdan 31-dekabrga qadar o‘tkaziladi.
Mukofot har yili Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining 2 nafardan vakillariga — jami 28 nafar talabgorga beriladi.

News 05/11/2024 The procedure for selecting candidates for the Zulfiya State Prize has been determined
On November 1, a government decree approved the regulation on the procedure for selecting candidates for the Zulfiya State Prize and submitting their documents.
According to it, the selection of applicants for the Zulfiya State Award, the procedure for formalizing and submitting their documents, and the criteria for evaluating the achievements, scientific, creative and practical work of the applicants were determined.
Candidates are selected through competitions in 8 directions - science, education, literature, culture, art, sports, information technologies and community activities.
The award is given to talented women between the ages of 14 and under 30, who are an example to their peers with their social activity and talent, for their academic and work achievements.
The selection of suitable candidates for each position is carried out in the following stages:
• district (city) stage — from September 2 to October 20;
• Republic of Karakalpakstan, regions and Tashkent city stage from October 21 to November 30;
• the republican stage will be held from December 1 to December 31.
The award is given annually to 2 representatives of the Republic of Karakalpakstan, regions and the city of Tashkent - a total of 28 applicants.
Prize winners will receive a diploma, a badge, and a monetary award of 50 times the BHM annually on the eve of International Women's Day, March 8.