Repostlar 17/01/2025 Harbiylarning o‘qishga kirishida beriladigan imtiyozlar uchun test sinovlari qachon o‘tkazilishi ma’lum qilindi
Muddatli harbiy xizmatchilar uchun o‘qishga kirishida beriladigan imtiyozlar uchun test sinovlari qachon o‘tkazilishi ma’lum qilindi. Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda Mudofaa vazirligi boshqarma boshlig‘i Otabek Norboyev ma’lum qildi.
Test savollarining umumiy soni 100 tani tashkil etadi
Ma’lumki muddatli harbiy xizmatni o‘tagan fuqarolarga imtiyoz tizimini takomillashtirish maqsadida harbiy qism qo‘mondonligining tegishli tavsiyanomasiga asosan oliy harbiy ta’lim muassasalari va oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga o‘qishga kirishda imtiyoz tizimi joriy etilgan.
Shu tufayli joriy yilning 20-25-yanvar kunlari Mudofaa vazirligi qo‘shinlarida xizmat qilayotgan muddatli harbiy xizmatchilarning bilim darajasini tekshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan test sinovlari o‘tkaziladi.
Muddatli harbiy xizmatchilar uchun mo‘ljallangan test savollarining umumiy soni 100 ta savoldan iborat bo‘lib:
40 tasi – jangovar tayyorgarlik;
20 tasi – ma’naviy-ma’rifiy tayyorgarlik;
10 tasi – matematika fani;
10 tasi –fizika fani;
20 tasi – mantiqiy savollar.
Har bir to‘g‘ri javob uchun:
jangovar tayyorgarlik bo‘yicha -1,2 ball;
ma’naviy-ma’rifiy tayyorgarlik bo‘yicha – 1,1 ball;
matematika bo‘yicha – 1 ball;
fizika bo‘yicha – 1 ball;
mantiqiy savollar bo‘yicha – 1 ball beriladi.
Test sinovlarini o‘tkazishning umumiy vaqti 3 soatni tashkil etadi.
Tavsiyanoma berishda harbiy xizmatchining harbiy intizomi ham inobatga olinadi
Shuningdek, tavsiyanoma berish to‘g‘risidagi yakuniy qarorni qabul qilish uchun har bir muddatli harbiy xizmatchining test sinovlari natijalari, namunali harbiy intizomi va o‘quv fanlaridan qo‘yilgan yakuniy o‘rtacha ko‘rsatkichi yig‘indisi jamlanadi.
Tavsiyanoma olgan harbiyning bakalavr imtihoni natijasiga yana 50 ball qo‘shiladi
Tavsiyanoma olgan muddatli harbiy xizmatchilar prezidentning “O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari safida muddatli harbiy xizmatni o‘tab bo‘lgan fuqarolarga imtiyozlar tizimini takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” qaroriga muvofiq:
• oliy harbiy ta’lim muassasalaridagi tegishli ta’lim yo‘nalishlariga o‘qishga kirishda test sinovlari natijalariga ko‘ra to‘plagan ballarining 50 foizi miqdorida qo‘shimcha ball shaklidagi imtiyozga;
• oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga o‘qishga kirish uchun tegishli o‘quv yiliga tasdiqlanadigan oliy ta’lim muassasalariga qabul parametrlaridan tashqari alohida ajratilgan qabul ko‘rsatkichlari doirasida – tanlovda ishtirok etish huquqiga ega bo‘ladilar.

Сообщено, когда будут проведены тестовые испытания на льготы при поступлении на учебу для военнослужащих срочной военной службы. Об этом на брифинге в АИМК сообщил начальник управления Министерства обороны Отабек Норбоев.
Общее количество тестовых вопросов составляет 100
Известно, что в целях совершенствования системы льгот для граждан, отслуживших срочную военную службу, на основании соответствующей рекомендации командования воинской части введена льготная система при поступлении в высшие военные образовательные учреждения и бакалавриат высших образовательных учреждений.
В связи с этим 20-25 января текущего года в целях проверки уровня знаний военнослужащих срочной военной службы, проходящих службу в войсках Министерства обороны, Агентством по оценке знаний и квалификаций при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан будут проведены тестовые испытания.
Общее количество тестовых вопросов, предназначенных для военнослужащих срочной службы, составляет 100 вопросов:
40 - боевая подготовка;
20 - духовно-просветительская подготовка;
10 - по математике;
10 - физика;
20 - логические вопросы.
За каждый правильный ответ:
по боевой подготовке - 1,2 балла;
по духовно-просветительской подготовке - 1,1 балла;
по математике - 1 балл;
по физике - 1 балл;
по логическим вопросам - 1 балл.
Общее время проведения тестовых испытаний составляет 3 часа.
При выдаче рекомендации также учитывается воинская дисциплина военнослужащего
Также для принятия окончательного решения о выдаче рекомендации суммируются результаты тестовых испытаний, примерная воинская дисциплина и итоговое среднее значение по учебным предметам каждого военнослужащего срочной службы.
В результате экзамена бакалавра военнослужащего, получившего рекомендацию, добавляется еще 50 баллов
Военнослужащие срочной военной службы, получившие рекомендации, в соответствии с постановлением президента "О дополнительных мерах по совершенствованию системы льгот гражданам, отслужившим срочную военную службу в Вооруженных Силах Республики Узбекистан":