Vazirlar Mahkamasining “Oʻzbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga pedagoglarni attestatsiyadan oʻtkazish, kasbiy sertifikatlash va ragʻbatlantirish tizimini takomillashtirishga qaratilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida” qarori qabul qilindi. Qarorda pedagoglarimizga bir nechta xushxabar bor.
Vazir jamgʻarmasi:
Endilikda vazir jamgʻarmasidan har oylik ustama olish uchun nomzodlar roʻyxati avvalgidek hududiy kengashlar tavsiyasi asosida shakllantirilmaydi. Sinovlarda barcha fan oʻqituvchilari ishtirok etishi mumkin. Avval MTT tarbiyachilari ustama olishga daʼvogarlik qila olmasdi, endi ular ham sinovlarda ishtirok etib ustama olishi mumkin.
Malaka toifa sinovlari:
Pedagog kadrlarga tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorida qoʻshimcha haq toʻlanishining tartibi tasdiqlandi. Unga koʻra malaka toifa test sinovlarida ishtirok etib (ikkala bosqichda), oliy va birinchi malaka toifasiga erishgan (yoki saqlagan) hamda 86 va undan yuqori ball toʻplagan pedagoglarga beriladi.
Yana bir yangilik! Endi Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan beriladigan umumtaʼlim fanini bilish darajasi toʻgʻrisida sertifikatga ega boʻlgan pedagoglarga navbatdagi majburiy attestatsiyaning birinchi bosqichi (mutaxassislik fani va kasb standarti) boʻyicha malaka sinovidan ozod qilinadi.

Новости 27/02/2025 Утвержден новый порядок получения надбавки из министерского фонда
Принято постановление Кабинета Министров "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы аттестации, профессиональной сертификации и стимулирования педагогов." В постановлении есть несколько хороших новостей для наших педагогов.
Фонд министра:
Теперь список кандидатов на получение ежемесячной надбавки из фонда министра не будет формироваться на основе рекомендаций территориальных советов. В испытаниях могут принять участие все предметные преподаватели. Раньше воспитатели ДОО не могли претендовать на получение надбавки, теперь они тоже могут участвовать в испытаниях и получать надбавку.
Квалификационные испытания:
Утвержден порядок доплаты педагогическим кадрам в размере 70 процентов от действующих размеров тарифных ставок. Квалификационная категория присваивается педагогам, принявшим участие в тестовых испытаниях (на обоих этапах), достигшим (или сохранившим) высшую и первую квалификационные категории и набравшим 86 и более баллов.
Еще одна новость! Теперь педагоги, имеющие сертификат об уровне знаний общеобразовательного предмета, выдаваемый Агентством по оценке знаний и навыков, освобождаются от квалификационного экзамена по первому этапу очередной обязательной аттестации (предмет специальности и стандарт профессии).