Yangiliklar 25/11/2024 Nodavlat bogʻcha va maktablar 2030-yilgacha barcha turdagi soliq va yigʻimlardan ozod qilindi
“Taʼlim sohasida xususiy sektor ishtirokini oshirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Prezident qarori  qabul qilindi
Qaror bilan 2030-yil 1-yanvarga qadar nodavlat maktabgacha va umumiy oʻrta taʼlim tashkilotlari:
➖ barcha turdagi soliq (bundan ijtimoiy soliq mustasno) va yigʻimlardan ozod qilinadi;
➖ unda mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan chet ellik oʻqituvchi va mutaxassislar jismoniy shaxslardan olinadigan daromad soligʻi va ijtimoiy soliq toʻlamaydi.
Shuningdek, 2030-yil 1-yanvarga nodavlat maktabgacha va umumiy oʻrta taʼlim tashkilotlarining quyidagi Oʻzbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan tovar jihozlariga bojxona toʻlovlari toʻlanmaydi (bojxona rasmiylashtiruvi uchun yigʻimlar bundan mustasno):
➖ zamonaviy oʻquv va laboratoriya uskunalari;
➖ kompyuter texnikasi va dasturiy mahsulotlar;
➖ oʻquv va ilmiy-metodik adabiyotlar, anjomlar va moddiy-texnik resurslar.
2025-yil 1-yanvardan boshlab:
➖ nodavlat taʼlim tashkilotlariga doimiy jalb etiladigan pedagog xorijiy mutaxassislarga “A-2” oʻqituvchilar kirish vizalarini berish yoʻlga qoʻyiladi;
➖ davlat va nodavlat taʼlim tashkilotlari tomonidan xorijdan jalb qilingan mutaxassislarga mehnat qilish huquqini beruvchi tasdiqnoma berish yigʻim miqdori BHMning 30 baravaridan 1 baravarigacha kamaytiriladi.

News 25/11/2024 Non-state kindergartens and schools are exempt from all types of taxes and fees until 2030
Presidential Decree "On additional measures to increase the participation of the private sector in the field of education" was adopted
By the decision, by January 1, 2030, non-governmental preschool and general secondary educational organizations:
• are exempt from all types of taxes (except social tax) and fees;
• foreign teachers and specialists engaged in labor activities do not pay personal income tax and social tax.
Also, until January 1, 2030, the following non-state preschool and general secondary educational organizations will not be subject to payment of customs duties (except for customs clearance fees) for goods not produced in the Republic of Uzbekistan:
• modern teaching and laboratory equipment;
• computer hardware and software products;
Educational and scientific-methodological literature, supplies, and material and technical resources.
️Starting from January 1, 2025:
• issuance of "A-2" teacher entry visas to foreign specialists who are constantly involved in non-state educational organizations;
• the amount of the fee for issuing a confirmation of the right to work to specialists attracted from abroad by state and non-state educational organizations will be reduced from 30 to 1 BCA.