Yangiliklar 25/11/2024 Nodavlat bogʻcha va maktablar 2030-yilgacha barcha turdagi soliq va yigʻimlardan ozod qilindi
“Taʼlim sohasida xususiy sektor ishtirokini oshirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Prezident qarori  qabul qilindi
Qaror bilan 2030-yil 1-yanvarga qadar nodavlat maktabgacha va umumiy oʻrta taʼlim tashkilotlari:
➖ barcha turdagi soliq (bundan ijtimoiy soliq mustasno) va yigʻimlardan ozod qilinadi;
➖ unda mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan chet ellik oʻqituvchi va mutaxassislar jismoniy shaxslardan olinadigan daromad soligʻi va ijtimoiy soliq toʻlamaydi.
Shuningdek, 2030-yil 1-yanvarga nodavlat maktabgacha va umumiy oʻrta taʼlim tashkilotlarining quyidagi Oʻzbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan tovar jihozlariga bojxona toʻlovlari toʻlanmaydi (bojxona rasmiylashtiruvi uchun yigʻimlar bundan mustasno):
➖ zamonaviy oʻquv va laboratoriya uskunalari;
➖ kompyuter texnikasi va dasturiy mahsulotlar;
➖ oʻquv va ilmiy-metodik adabiyotlar, anjomlar va moddiy-texnik resurslar.
2025-yil 1-yanvardan boshlab:
➖ nodavlat taʼlim tashkilotlariga doimiy jalb etiladigan pedagog xorijiy mutaxassislarga “A-2” oʻqituvchilar kirish vizalarini berish yoʻlga qoʻyiladi;
➖ davlat va nodavlat taʼlim tashkilotlari tomonidan xorijdan jalb qilingan mutaxassislarga mehnat qilish huquqini beruvchi tasdiqnoma berish yigʻim miqdori BHMning 30 baravaridan 1 baravarigacha kamaytiriladi.

Принято постановление Президента "О дополнительных мерах по увеличению участия частного сектора в сфере образования"
Постановлением до 1 января 2030 года негосударственные дошкольные и общие средние образовательные организации:
• освобождаются от всех видов налогов (за исключением социального налога) и сборов;
• иностранные преподаватели и специалисты, осуществляющие трудовую деятельность в нем, не уплачивают налог на доходы физических лиц и социальный налог.
Также на 1 января 2030 года не будут уплачиваться таможенные платежи (за исключением сборов за таможенное оформление) на следующее товарное оборудование негосударственных дошкольных и общих средних образовательных организаций, не производимое в Республике Узбекистан:
• современное учебное и лабораторное оборудование;
• компьютерная техника и программные продукты;
• учебная и научно-методическая литература, инвентарь и материально-технические ресурсы.
️Начиная с 1 января 2025 года:
• налаживается выдача въездных виз учителей "А-2" зарубежным педагогическим специалистам, постоянно привлекаемым в негосударственные образовательные организации;
• размер сбора за выдачу подтверждения на право труда специалистам, привлеченным из-за рубежа государственными и негосударственными образовательными организациями, снижается с 30 до 1 БРВ.