Ҳукуматнинг “Олий таълим муассасаларида таълим жараёнини ташкил этиш билан боғлиқ тизимни такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 2020 йил 31 декабрдаги 824-сон қарорига тегишлича ўзгартириш киритиш таклиф қилиняпти.
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ишлаб чиққан Ҳукумат қарори лойиҳасига кўра, 824-сон қарор билан тасдиқланган “Олий таълим муассасаларида ўқув жараёнига кредит-модуль тизимини жорий этиш тартиби тўғрисида”ги низомнинг 42-бандидан “Семестр ва ўқув йили якуни натижалари бўйича академик қарздорлиги бор таълим олувчилар ўқишдан четлаштирилмайди.” сўзлари чиқариб ташланади.
Яъни, талабаларни ўқишдан четлаштириш, қайта тиклаш, курсдан-курсга ўтказиш механизмларини назарда тутувчи амалдаги 42-банд, жумладан, қуйидагиларни назарда тутади:
“…GPA (таълим олувчининг дастур бўйича ўзлаштирган баллари ўртача қиймати) ўтиш баллини тўплай олмаган талаба қайта ўқиш учун тегишли курсда қолдирилади. Семестр ва ўқув йили якуни натижалари бўйича академик қарздорлиги бор таълим олувчилар ўқишдан четлаштирилмайди. Курсдан-курсга қолган талабалар фақат қарздор бўлган фанларни ўзлаштириб уларга мос равишда шартнома маблағларини тўлайди. Шартнома асосида бир курсда қайта ўқиш сони чегараланмайди…”
Мазкур ҳужжат лойиҳаси матнига тегишли вазирлик ва идоралар ҳам ўз муносабатини билдирган. Хусусан, “Таълим соҳасидаги лойиҳалар маркази” лойиҳа офиси ҳужжатдаги академик қарздорлиги бўлган талабаларни ўқишдан четлатиш таклифига қарши чиққан.
Лойиҳа офиси вазирликка таклиф этилаётган ўзгариш кредит-модуль тизими концепциясига ва халқаро амалиётга тўғри келмаслигини таъкидлаб, академик қарздорлик юзага келган тақдирда, талабаларга ўша фанларни қайта топшириш, бошқа семестрда ўзлаштириш ёки фаннинг даврийлиги тугаб, унинг ўрнига киритилган янги модулни ўзлаштириш имкониятларини бериш бу кредит-модуль тизими мезони ҳисобланишини эслатмоқда.
“Шу сабабли, фақат академик қарздорлик туфайли талабани ўқишдан четлаштириш ушбу тизимнинг асосий тамойилларига зид ҳисобланади”, – дейилади Лойиҳа офиси муносабатида ва юқоридагилардан келиб чиқиб Ҳукуматнинг 824-сон қарори 1-иловаси 42-бандидаги “Семестр ва ўқув йили якуни натижалари бўйича академик қарздорлиги бор таълим олувчилар ўқишдан четлаштирилмайди” жумласи чиқариб ташланмаслиги кераклиги айтилади.
Шунингдек, мазкур норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси юқоридаги таклиф ва эътирозлар инобатга олиниб тузатилган тақдирда келишилган деб ҳисобланишини қўшимча қилади.

Новости 17/03/2025 Предлагается отчислять студентов с академической задолженностью
Предлагается внести соответствующие изменения в постановление правительства от 31 декабря 2020 года No 824 "О мерах по совершенствованию системы организации образовательного процесса в высших учебных заведениях."
Согласно проекту правительственного постановления, разработанного Министерством высшего образования, науки и инноваций, из пункта 42 Положения "О порядке внедрения кредитно-модульной системы в учебный процесс высших учебных заведений," утвержденного Постановлением No 824, предлагается исключить слова "Обучающиеся, имеющие академическую задолженность по итогам семестра и учебного года, не отчисляются."
То есть, действующий пункт 42, предусматривающий механизмы отчисления, восстановления, перевода студентов с курса на курс, в частности, гласит:
..."Студент, не набравший проходной балл GPA (среднее значение баллов, полученных обучающимся по программе), оставляется на соответствующем курсе для повторного обучения. Обучающиеся, имеющие академическую задолженность по итогам семестра и учебного года, не отчисляются. Студенты, оставшиеся на повторный курс, осваивают только те предметы, по которым у них есть задолженность, и оплачивают контракт соответственно. Количество повторных обучений на контрактной основе на одном курсе не ограничивается..."
Соответствующие министерства и ведомства также выразили свое мнение по тексту данного проекта документа. В частности, проектный офис "Центр проектов в сфере образования" выступил против предложения об отчислении студентов, имеющих академическую задолженность.
Проектный офис напоминает министерству, что предлагаемое изменение не соответствует концепции кредитно-модульной системы и международной практике, и подчеркивает, что в случае возникновения академической задолженности, предоставление студентам возможности пересдать эти предметы, освоить их в другом семестре или изучить новый модуль, введенный взамен завершившегося цикла предмета, является критерием кредитно-модульной системы.
"Поэтому отчисление студента только из-за академической задолженности противоречит основным принципам этой системы," - говорится в отзыве Проектного офиса, и исходя из вышеизложенного, утверждается, что фраза "Обучающиеся, имеющие академическую задолженность по итогам семестра и учебного года, не отчисляются" в пункте 42 Приложения 1 к Постановлению Правительства No 824 не должна быть исключена.
Также добавляется, что проект данного нормативно-правового акта будет считаться согласованным, если он будет скорректирован с учетом вышеуказанных предложений и замечаний.