Қарорга кўра, Андижон машинасозлик институти, Андижон иқтисодиёт ва қурилиш институти ҳамда Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институтининг Андижон факультети негизида Андижон давлат техника институти ташкил этилади.
Автомобилсозлик, электротехника, энергетика, тўқимачилик, муҳандислик, қурилиш ва бошқа саноат соҳалари бўйича, шунингдек, ҳудуднинг олий маълумотли кадрларга бўлган эҳтиёжига мувофиқ замонавий билим ва амалий кўникмаларга эга кадрлар тайёрлаш Институтнинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишларидан бири этиб белгиланди.
2025/2026-ўқув йилидан бошлаб:
Энергетика муҳандислиги, сунъий интеллект, мехатроника ва робототехника каби йўналишларда кадрлар тайёрлаш ҳажми оширилади;
Талабаларининг фанларни ўзлаштириш кўрсаткичи ва профессор-ўқитувчиларнинг фаолият самарадорлигини халқаро стандартлар асосида баҳолаш тизими жорий этилади;
Талабаларга ўқиш давомида юзага келадиган ташкилий ва ҳуқуқий масалалар бўйича барча зарур хизматлар "ягона дарча" тамойили асосида кўрсатилиши йўлга қўйилади;
Бакалавриат ва магистратура босқичларига ўқишга қабул қилинган иқтидорли талабалар учун алоҳида гуруҳларда дарсларни хорижий тилларда ўтказиш белгиланди.
Андижон машинасозлик институти, Андижон иқтисодиёт ва қурилиш институти ҳамда Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институтининг Андижон факультетида таҳсил олаётган барча талабалар ўқишини Институтда давом эттиради.

Согласно постановлению, Андижанский государственный технический институт будет создан на базе Андижанского машиностроительного института, Андижанского института экономики и строительства и Андижанского факультета Ташкентского института текстильной и легкой промышленности.
Одной из основных задач и направлений деятельности Института определена подготовка кадров, обладающих современными знаниями и практическими навыками в области автомобилестроения, электротехники, энергетики, текстильной, инженерной, строительной и других отраслях промышленности, а также в соответствии с потребностями региона в кадрах с высшим образованием.
начиная с 2025/2026 учебного года:
Будет увеличен объем подготовки кадров по таким направлениям, как энергетическая инженерия, искусственный интеллект, мехатроника и робототехника;
Внедряется система оценки показателей успеваемости студентов и эффективности деятельности профессоров-преподавателей на основе международных стандартов;
Студентам будут оказывать все необходимые услуги по организационным и правовым вопросам, возникающим в процессе обучения, на основе принципа "одно окно";
Для одаренных студентов, принятых на обучение в бакалавриат и магистратуру, установлено проведение занятий на иностранных языках в отдельных группах.
Все студенты, обучающиеся на Андижанском факультете Андижанского машиностроительного института, Андижанского института экономики и строительства и Ташкентского института текстильной и легкой промышленности, продолжат обучение в институте.