Давлат раҳбари “Президент иқтидорли фарзандлари” миллий дастурини бошлаш ва “Гарвардчилар мактаби”ни очиш бўйича фармон имзолаганини айтди.
Бу муассаса Ал-Беруний номидаги халқаро мактаб сифатида ташкил этилади. Бу йил 8-синф битирувчиларидан 60 нафари саралаб олиниб, халқаро мактабда “Топ-10” олийгоҳларига мақсадли тайёрланади.
Бундан ташқари, Президент ва ихтисослашган мактаблардан 208 нафар маслаҳатчи умумтаълим мактабларига бириктирилади.
Миллий дастур асосида маслаҳатчилар мактаблардан ҳар йили энг салоҳиятли 3 минг ўқувчини танлаб олиб, АҚШнинг Гарвард, Ел, Колумбия, Корнел каби олийгоҳларига тайёрлайди.

Новости 16/05/2025 Открывается "Гарвардская школа"
Глава государства сообщил, что подписал указ о запуске национальной программы "Президентские одаренные дети" и открытии "Школы гарвардцев."
Это учреждение будет создано в качестве Международной школы имени Аль-Бируни. В этом году будут отобраны 60 выпускников 8-х классов, которых будут целенаправленно готовить к поступлению в университеты из "Топ-10" в международной школе.
Кроме того, 208 консультантов из Президентских и специализированных школ будут прикреплены к общеобразовательным школам.
В рамках национальной программы консультанты будут ежегодно отбирать 3000 самых перспективных учащихся из школ и готовить их к поступлению в такие университеты США, как Гарвард, Йель, Колумбия и Корнелл.