Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Ўзбекистон республикаси мудофаа вазирлигининг 2025 йил 23 май 20-сонли ‘‘Умумий ўрта таълим мактаби негизида “Жасорат мактаблари” фаолиятини йўлга қўйиш чора-тадбирлари тўғрисидаъъ ги қарорига мувофиқ, жасорат синфларига мактабларнинг 4- синфини муваффақиятли якунлаган ўқувчилар (кейинги ўринларда – номзод) танлов асосида қабул қилинади.
Унга кўра, жасорат синфларида ўқиш муддати етти йилни (5- 11- синфлар) ташкил қилади. Жасорат синфларидаги ўқувчилар сони 26 нафардан ортиқ бўлишига йўл қўйилмайди.
Жасорат синфларига ҳужжатларни қабул қилиш, кириш имтиҳонларини тенг ҳуқуқлилик, очиқлик, адолат ва шаффофлик принциплари асосида ташкил этиш ва назорат қилиш мақсадида мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Агентлик, тизимдаги ташкилотлар ҳамда Қуролли Кучлар таркибига кирувчи вазирлик ва идораларнинг масъул (кейинги ўринларда – ҳамкор ташкилот) вакилларидан иборат (7 кишидан кам бўлмаган тоқ миқдорда) қабул комиссияси шакллантирилади. Қабул комиссияси таркибининг вазифа ва мажбуриятлари Мактабгача ва мактаб таълими вазири буйруғи билан тасдиқланади.
Қабул комиссияси томонидан ҳужжатларни қабул қилиш бошланишидан камида ўн кун олдин танлов ўтказиш вақти, жойи, қабул қилиш тартиби, ҳужжатларни топшириш муддатлари ва қабул квоталари тўғрисида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг расмий веб-сайтлари, ижтимоий тармоқлардаги саҳифалари орқали эълон берилади.

В соответствии с постановлением Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства обороны Республики Узбекистан от 23 мая 2025 года No 20 "О мерах по организации деятельности "Школ мужества" на базе общеобразовательной средней школы" учащиеся, успешно окончившие 4-й класс школы (далее - кандидат), принимаются в классы мужества на конкурсной основе.
Согласно ему, срок обучения в классах мужества составляет семь лет (5-11 классы). Число учащихся в классах мужества не должно превышать 26.
В целях приема документов в классы мужества, организации и контроля вступительных экзаменов на основе принципов равноправия, открытости, справедливости и прозрачности формируется приемная комиссия из числа ответственных представителей Министерства дошкольного и школьного образования, Агентства, подведомственных организаций, а также министерств и ведомств, входящих в состав Вооруженных Сил (далее - организация-партнер) (нечетное количество - не менее 7 человек). Задачи и обязанности состава приемной комиссии утверждаются приказом министра дошкольного и школьного образования.
Приемная комиссия не менее чем за десять дней до начала приема документов объявляет о времени, месте, порядке приема, сроках подачи документов и квотах приема через официальные веб-сайты и страницы Министерства дошкольного и школьного образования в социальных сетях.