Мақолалар 13/11/2023 Коллеж, техникумларни тугатганлар ОТМда 2- ёки 3-курсдан ўқиши мумкин?
Бу ҳақида президент бошчилигидаги йиғилишда айтилганди. Унга кўра, янги ўқув йилидан бошлаб техникумларда ўқитиш "Академик" ва "Ишчи касб" таълим компонентларининг узвийлигини таъминлайдиган янги тизим асосида йўлга қўйилади.
Бунда:
коллеж-техникумнинг 1-2-курсидаги таълим дастурлари, дарсликлари, билимни баҳолаш мезонлари ва муаллимларга талаблар олийгоҳлар билан бир хил бўлади;
техникумларда ҳам "кредит тизими" жорий қилиниб, фанни ўзлаштириш бўйича тўпланган "кредитлар" олийгоҳларда тан олинадиган тизим бўлади.
Яъни, коллеж-техникумда икки йил давомида етарли "кредит" тўплаган ўқувчилар "2+2" ёки "2+3" дастурлари асосида олийгоҳларнинг иккинчи ёки учинчи курсларида таълимни давом эттириш имкониятига эга бўлади.
Коллеж-техникумда ўқиб, фаолиятини ишлаб чиқаришда давом эттирмоқчи бўлганларни соҳадаги мавқеини ошириш бўйича ҳам янги тизим йўлга қўйилади. Энди, коллеж-техникумда "ишчи касб" йўналишида ўқиганлар икки ёки уч йил ишлаб, тажриба орттирганидан кейин, имтиҳон топшириб, "бакалавр"га тенг малака даражасини олиши мумкин.

Статьи 13/11/2023 Выпускники колледжей, техникумов могут учиться во ВУЗах со 2-го или 3-го курса?
Об этом говорилось на совещании под председательством президента. Согласно документу, начиная с нового учебного года обучение в техникумах будет налажено на основе новой системы, обеспечивающей непрерывность компонентов образования "Академический" и "Рабочая профессия."
образовательные программы, учебники, критерии оценки знаний и требования к преподавателям 1-2 курсов колледжа-техникума будут идентичны с требованиями вузов;
в техникумах также будет внедрена "кредитная система," а "кредиты," накопленные на освоение предмета, будут признаваться в вузах.
То есть учащиеся, набравшие в течение двух лет достаточный "кредит" в колледже-техникуме, получат возможность продолжить обучение на втором или третьем курсе вузов по программам "2+2" или "2+3."
Будет создана новая система повышения статуса тех, кто хочет продолжить свою деятельность в колледже-техникуме. Теперь те, кто учился в колледже-техникуме по направлению "рабочая профессия," после двух-трех лет работы и накопления опыта могут сдать экзамены и получить квалификационный класс, равный "бакалавриату."