Ижтимоий тармоқларда мактабларда пуллик синфлар очилаётганлиги хусусида турли фикрлар билдирилмоқда.
Аввало шуни маълум қиламизки, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 50-моддасида қатъий белгилаб қўйилганидек, "давлат бепул умумий ўрта таълим олишни кафолатлайди."
Шунга мувофиқ, мамлакатимиздаги умумтаълим мактабларидаги барча дарслар бюджетидан ўқув режага мувофиқ бепул амалга оширилишини маълум қиламиз.
Ижтимоий тармоқларда “пуллик синф” деб нотўғри талқин этилаётган ҳолатлар аслида давлат умумтаълим мактабларида ўқувчиларга ўқув режа ва давлат таълим стандартларидан ташқари Бюджет билимлар бериш учун ташкил этиладиган таълим хизматидир.
Ушбу мезон Ҳукуматнинг 2019 йил 22 апрелдаги 343-сон қарори билан бюджетидан тегишли Низомда  алоҳида қайд этилган.
Мактабларда ташкил этиладиган Бюджет таълим хизматлари мактабларнинг ўқув дастурларида назарда тутилмаган (давлат таълим стандартларидан ташқари) машғулотлар бўйича мактаб директори ва ўқувчиларнинг ота-онаси ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар ўртасида ихтиёрийлик бюджети тузиладиган шартнома бюджети кўрсатилади.
Пуллик таълим хизматларидан топилган бюджетдан ташқари маблағларнинг  50 фоизидан кам бўлмаган миқдори ўқитувчиларга ҳақ тўлашга, қолган қисми мактабнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлашга ва ходимларни рағбатлантиришга йўналтирилиши мумкин.
Энг муҳими, мактабларда ташкил этиладиган пуллик таълим хизматларига директор ва педагоглар томонидан ўқувчиларни мажбурий тартибда жалб этилишига йўл қўйилмайди.
2025-2026-ўқув йилида 738 минг нафар бола 1-синфга қабул қилиниши режалаштирилган ва уларнинг барчаси ўқув режадаги фанлардан бепул ўқитилиши кафолатланади.
Қўшимча таълим хизматлари, энг аввало ота-оналарнинг ташаббуси, яъни улар ўртасида ўтказилган сўровнома бюджети ўқув йили бошланганидан сўнг ихтиёрийлик бюджети ташкил этилиши мумкин.
Шу ўринда барча мактаб директорларини ота-оналарни Бюджет пуллик таълим хизматларига мажбурий тартибда жалб этмаслик ҳақида қатъий огоҳлантирамиз. Давлат таълим стандартларидаги дарслар пул эвазига ўқитилишига йўл қўйилмайди.
Ҳурматли ота-оналар!
Бу борада белгиланган қонуний талаблар бузилганлик ҳолатига дуч келсангиз, вазирликнинг Ишонч телефони (71-202-09-09)га мурожаат этишингизни сўраймиз. Сизнинг мурожаатингиз тезкор ўрганиб чиқилиши таъминланади.

Статьи 14/06/2025 Министерство дошкольного и школьного образования отреагировало на открытие платных классов в школах
В социальных сетях высказываются различные мнения об открытии платных классов в школах.
Прежде всего, сообщаем, что, как четко определено в статье 50 Конституции Республики Узбекистан, "государство гарантирует получение бесплатного общего среднего образования."
Соответственно, сообщаем, что все уроки в общеобразовательных школах нашей страны проводятся бесплатно в соответствии с утвержденным учебным планом.
Случаи, неверно интерпретируемые в социальных сетях как "платный класс," на самом деле являются образовательной услугой, организованной в государственных общеобразовательных школах для предоставления учащимся дополнительных знаний помимо учебного плана и государственных образовательных стандартов.
Этот критерий специально указан в соответствующем Положении, утвержденном Постановлением Правительства No 343 от 22 апреля 2019 года .
Дополнительные образовательные услуги, организуемые в школах, оказываются на основе добровольного договора, заключаемого между директором школы и родителями учащихся или лицами, их заменяющими, по занятиям, не предусмотренным учебными программами школ (за исключением государственных образовательных стандартов).
Не менее 50 процентов внебюджетных средств, полученных от платных образовательных услуг, может быть направлено на выплату заработной платы учителям, остальная часть - на укрепление материально-технической базы школы и стимулирование работников.
Самое главное, не допускается принудительное привлечение учащихся директорами и педагогами к платным образовательным услугам, организуемым в школах.
В 2025-2026 учебном году планируется принять в 1-й класс 738 тысяч детей, и всем им гарантируется бесплатное обучение по предметам учебного плана.
Дополнительные образовательные услуги могут быть организованы на добровольной основе после начала учебного года, прежде всего по инициативе родителей, то есть на основе опроса, проведенного среди них.
В связи с этим мы настоятельно предупреждаем всех директоров школ не привлекать родителей к дополнительным платным образовательным услугам. Преподавание предметов по государственным образовательным стандартам за плату не допускается.
Уважаемые родители!
Если вы столкнулись с нарушением установленных законодательных требований, просим вас обратиться по телефону доверия министерства (71-202-09-09). Ваше обращение будет оперативно рассмотрено.