Ижтимоий тармоқларда мактабларда пуллик синфлар очилаётганлиги хусусида турли фикрлар билдирилмоқда.
Аввало шуни маълум қиламизки, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 50-моддасида қатъий белгилаб қўйилганидек, "давлат бепул умумий ўрта таълим олишни кафолатлайди."
Шунга мувофиқ, мамлакатимиздаги умумтаълим мактабларидаги барча дарслар бюджетидан ўқув режага мувофиқ бепул амалга оширилишини маълум қиламиз.
Ижтимоий тармоқларда “пуллик синф” деб нотўғри талқин этилаётган ҳолатлар аслида давлат умумтаълим мактабларида ўқувчиларга ўқув режа ва давлат таълим стандартларидан ташқари Бюджет билимлар бериш учун ташкил этиладиган таълим хизматидир.
Ушбу мезон Ҳукуматнинг 2019 йил 22 апрелдаги 343-сон қарори билан бюджетидан тегишли Низомда  алоҳида қайд этилган.
Мактабларда ташкил этиладиган Бюджет таълим хизматлари мактабларнинг ўқув дастурларида назарда тутилмаган (давлат таълим стандартларидан ташқари) машғулотлар бўйича мактаб директори ва ўқувчиларнинг ота-онаси ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар ўртасида ихтиёрийлик бюджети тузиладиган шартнома бюджети кўрсатилади.
Пуллик таълим хизматларидан топилган бюджетдан ташқари маблағларнинг  50 фоизидан кам бўлмаган миқдори ўқитувчиларга ҳақ тўлашга, қолган қисми мактабнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлашга ва ходимларни рағбатлантиришга йўналтирилиши мумкин.
Энг муҳими, мактабларда ташкил этиладиган пуллик таълим хизматларига директор ва педагоглар томонидан ўқувчиларни мажбурий тартибда жалб этилишига йўл қўйилмайди.
2025-2026-ўқув йилида 738 минг нафар бола 1-синфга қабул қилиниши режалаштирилган ва уларнинг барчаси ўқув режадаги фанлардан бепул ўқитилиши кафолатланади.
Қўшимча таълим хизматлари, энг аввало ота-оналарнинг ташаббуси, яъни улар ўртасида ўтказилган сўровнома бюджети ўқув йили бошланганидан сўнг ихтиёрийлик бюджети ташкил этилиши мумкин.
Шу ўринда барча мактаб директорларини ота-оналарни Бюджет пуллик таълим хизматларига мажбурий тартибда жалб этмаслик ҳақида қатъий огоҳлантирамиз. Давлат таълим стандартларидаги дарслар пул эвазига ўқитилишига йўл қўйилмайди.
Ҳурматли ота-оналар!
Бу борада белгиланган қонуний талаблар бузилганлик ҳолатига дуч келсангиз, вазирликнинг Ишонч телефони (71-202-09-09)га мурожаат этишингизни сўраймиз. Сизнинг мурожаатингиз тезкор ўрганиб чиқилиши таъминланади.

Various opinions are being expressed on social networks about the opening of paid classes in schools.
First of all, we inform you that, as strictly defined in Article 50 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, "the state guarantees free general secondary education."
In accordance with this, we inform you that all classes in general education schools of our country will be conducted free of charge in accordance with the approved curriculum.
The situations that are misinterpreted on social networks as "paid class" are actually educational services organized in state general education schools to provide students with additional knowledge in addition to the curriculum and state educational standards.
This criterion is specifically noted in the relevant Regulation, approved by Government Resolution No. 343 of April 22, 2019.
Additional educational services organized in schools are provided on the basis of an agreement concluded on a voluntary basis between the school principal and parents of students or persons replacing them for classes not provided for in the school curricula (except for state educational standards).
No less than 50 percent of extrabudgetary funds received from paid educational services can be directed to paying teachers, the remaining part - to strengthening the material and technical base of the school and incentivizing employees.
Most importantly, the mandatory involvement of students in paid educational services organized in schools by directors and teachers is not allowed.
In the 2025-2026 academic year, it is planned to admit 738 thousand children to the 1st grade, and all of them will be guaranteed free education in the subjects of the curriculum.
Additional educational services can be organized on a voluntary basis after the start of the academic year, primarily at the initiative of parents, that is, on the basis of a survey conducted among them.
At the same time, we strongly warn all school principals not to involve parents in additional paid educational services. It is not allowed to teach subjects according to state educational standards for a fee.
Dear parents!
If you encounter any violations of the established legal requirements, please contact the Ministry's hotline (71-202-09-09). Your appeal will be promptly reviewed.