Меҳнат кодексининг 229-моддасига кўра агар ҳар йилги меҳнат таътилидан фойдаланишга монелик қилувчи сабаблар таътил бошлангунига қадар келиб чиққан бўлса, ходим билан иш берувчи ўртасидаги келишувга биноан таътилдан фойдаланишнинг янги муддати белгиланади. Бундай сабаблар таътил даврида келиб чиққан ҳолларда таътил тегишли кунлар сонига узайтирилади ёки ходим билан иш берувчининг келишувига кўра таътилнинг фойдаланилмай қолган қисми бошқа муддатга кўчирилади.
Мана шу қоидага кўра сиз таътил даврида малака оширишга жалб қилинганингиз учун таътил муддати малака ошириш муддати тугайдиган муддатга узайтирилади. Бунда сизнинг малака ошириш давомида иш ҳақи қопланади.
Меҳнат кодексининг 367-моддасига мувофиқ ходимларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ходим ҳамда иш берувчи учун ихтиёрий тартибда ёки, агар ходимларни мажбурий қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш талаблари меҳнат тўғрисидаги қонунчиликда ҳамда меҳнат ҳақидаги бошқа ҳуқуқий ҳужжатларда, меҳнат шартномасида назарда тутилган бўлса, мажбурий тартибда амалга оширилиши мумкин.
Вазирлар Маҳкамасининг 2022-йил 17-январдаги 25-сон қарорига 1-иловада тасдиқланган Халқ таълими ходимларини узлуксиз касбий ривожлантириш тизимини ташкил этиш тартиби тўғрисидаги Низом 130-бандига асосан ихтисослаштирилган таълим ташкилотларига ишдан ажралган ҳолда малака оширишга юборилган тингловчиларнинг ўқиши даврида асосий иш жойи бўйича лавозими ва ўртача иш ҳақи сақланиб қолади.
Шунингдек ушбу кодекс 370-моддасига асосан ходим иш берувчи ва ходим учун мажбурий бўлган қайта тайёрлашга ёки малака оширишга юборилган тақдирда, иш берувчи қайта тайёрлаш ёки малака ошириш даврида ходимнинг иш жойини (лавозимини) ва ўртача иш ҳақини сақлаб қолиши шарт.
Шунга кўра сиз ишдан ажралган ҳолда малака оширишга жалб этилган бўлсангиз, унда сизнинг иш ҳақингиз сақланиб қолиши ва сизга тўланиши керак.

Articles 03/06/2025 If a teacher goes for professional development during vacation, will they be paid?
According to Article 229 of the Labor Code, if the reasons preventing the use of annual leave arose before the start of the leave, a new period for using the leave is established by agreement between the employee and the employer. If such reasons arise during the leave period, the leave is extended by the corresponding number of days or, by agreement between the employee and the employer, the unused part of the leave is postponed to another period.
According to this rule, if you are involved in advanced training during the vacation period, the vacation period is extended for the duration of the advanced training period. In this case, your salary will be covered during your professional development.
In accordance with Article 367 of the Labor Code, retraining and advanced training of employees may be carried out on a voluntary basis for the employee and the employer, or on a mandatory basis if the requirements for mandatory retraining and advanced training of employees are provided for by labor legislation and other legal acts on labor, the employment contract.
According to paragraph 130 of the Regulation on the Procedure for Organizing the System of Continuous Professional Development of Public Education Employees, approved by Appendix No. 1 to the Resolution of the Cabinet of Ministers dated January 17, 2022, No. 25, students sent to specialized educational organizations for advanced training on a part-time basis retain their position and average salary at their main place of work during their studies.
Also, in accordance with Article 370 of this Code, if an employee is sent for retraining or advanced training, which is mandatory for both the employer and the employee, the employer is obliged to retain the employee's place of work (position) and average salary for the period of retraining or advanced training.
Accordingly, if you are involved in advanced training on a part-time basis, then your salary should be retained and paid to you.