Меҳнат кодексининг 229-моддасига кўра агар ҳар йилги меҳнат таътилидан фойдаланишга монелик қилувчи сабаблар таътил бошлангунига қадар келиб чиққан бўлса, ходим билан иш берувчи ўртасидаги келишувга биноан таътилдан фойдаланишнинг янги муддати белгиланади. Бундай сабаблар таътил даврида келиб чиққан ҳолларда таътил тегишли кунлар сонига узайтирилади ёки ходим билан иш берувчининг келишувига кўра таътилнинг фойдаланилмай қолган қисми бошқа муддатга кўчирилади.
Мана шу қоидага кўра сиз таътил даврида малака оширишга жалб қилинганингиз учун таътил муддати малака ошириш муддати тугайдиган муддатга узайтирилади. Бунда сизнинг малака ошириш давомида иш ҳақи қопланади.
Меҳнат кодексининг 367-моддасига мувофиқ ходимларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ходим ҳамда иш берувчи учун ихтиёрий тартибда ёки, агар ходимларни мажбурий қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш талаблари меҳнат тўғрисидаги қонунчиликда ҳамда меҳнат ҳақидаги бошқа ҳуқуқий ҳужжатларда, меҳнат шартномасида назарда тутилган бўлса, мажбурий тартибда амалга оширилиши мумкин.
Вазирлар Маҳкамасининг 2022-йил 17-январдаги 25-сон қарорига 1-иловада тасдиқланган Халқ таълими ходимларини узлуксиз касбий ривожлантириш тизимини ташкил этиш тартиби тўғрисидаги Низом 130-бандига асосан ихтисослаштирилган таълим ташкилотларига ишдан ажралган ҳолда малака оширишга юборилган тингловчиларнинг ўқиши даврида асосий иш жойи бўйича лавозими ва ўртача иш ҳақи сақланиб қолади.
Шунингдек ушбу кодекс 370-моддасига асосан ходим иш берувчи ва ходим учун мажбурий бўлган қайта тайёрлашга ёки малака оширишга юборилган тақдирда, иш берувчи қайта тайёрлаш ёки малака ошириш даврида ходимнинг иш жойини (лавозимини) ва ўртача иш ҳақини сақлаб қолиши шарт.
Шунга кўра сиз ишдан ажралган ҳолда малака оширишга жалб этилган бўлсангиз, унда сизнинг иш ҳақингиз сақланиб қолиши ва сизга тўланиши керак.

Согласно статье 229 Трудового кодекса, если причины, препятствующие использованию ежегодного трудового отпуска, возникли до начала отпуска, по соглашению между работником и работодателем устанавливается новый срок использования отпуска. В случаях, когда такие причины возникли в период отпуска, отпуск продлевается на соответствующее число дней или по соглашению между работником и работодателем неиспользованная часть отпуска переносится на другой срок.
Согласно этому правилу, поскольку вы были привлечены к повышению квалификации во время отпуска, срок отпуска продлевается на срок, в течение которого истекает срок повышения квалификации. При этом вам будет компенсироваться заработная плата в ходе повышения квалификации.
В соответствии со статьей 367 Трудового кодекса переподготовка и повышение квалификации работников может осуществляться в добровольном порядке для работника и работодателя или в обязательном порядке, если требования к обязательной переподготовке и повышению квалификации работников предусмотрены трудовым законодательством и иными правовыми актами о труде, трудовым договором.
В соответствии с пунктом 130 Положения о порядке организации системы непрерывного профессионального развития работников народного образования, утвержденного приложением No 1 к постановлению Кабинета Министров от 17 января 2022 года No 25, за слушателями, направленными на повышение квалификации в специализированные образовательные организации с отрывом от работы, на период обучения сохраняются должность и средняя заработная плата по основному месту работы.
Также в соответствии со статьей 370 настоящего Кодекса в случае направления работника на переподготовку или повышение квалификации, обязательное для работодателя и работника, работодатель обязан сохранить за работником место работы (должность) и среднюю заработную плату на период переподготовки или повышения квалификации.
Соответственно, если вы привлечены к повышению квалификации с отрывом от работы, то ваша зарплата должна быть сохранена и выплачена вам.