Мақолалар 28/05/2025 Қашқадарёдаги мактабни 1 нафар ўқувчи битирди
Китоб туманидаги “Аспидухтар” қишлоғида жойлашган 60-мактабнинг филиалида атиги 15 нафар ўқувчи таҳсил олади. Шулардан бир нафари Муслима Тоштемировадир бу йил 11-синфни тамомлаган.
Унинг умуман синфдошлари йўқ ва у мактабнинг жорий йилдаги ягона битирувчиси ҳисобланади.
Хабарга кўра, уни ўқитиш учун ҳар куни 3-4 нафар ўқитувчи, ҳафталик жадвалга мувофиқ жами 14 нафар педагог 7 километр масофадан қатнаб дарс ўтиб келган. Лекин бу 7 километр оддий масофа эмас, бу – тоғли, қаттиқ ёғинлардан кейин юриш деярли имконсиз бўлиб қоладиган йўл.
“Ҳар куни устозлар турли йўналишлардан қатнаб, у учун дарс ўтади. Бир қарашда мўъжизага ўхшайди. Лекин бу фидойиликдир. Бу касбга садоқатдир”, дейилади хабарда.
Таъкидланишича, ўқувчиларга сабоқ бериб келаётган ўқитувчилардан бири Саттор Ҳабибов қиш кунларида тоғ йўлидан “Нива” автомобилида мактабда қатнаган ва ўз вазифасини адо қилган.
“Бугун 5 соат дарс ўтаман. Ҳар куни уч-тўрт нафар ҳамкасбларим билан навбатма-навбат келамиз. Қор бўлса, бир кун аввал келиб тунаб қоламиз. Бир ўқувчи бўлса ҳам – у келажак”, – деган ўқитувчилардан бири.
“Қишлоғимизда шифокор йўқ. Мен яхши ўқиб, шифокор бўлмоқчиман. Шу ерга қайтиб, одамларга ёрдам беришни орзу қиламан”, – деб, ўзи мақсадини айтган битирувчи Муслима Тоштемирова.
24 май куни бўлиб ўтган “Сўнги қўнғироқ” тадбирида устозлар, ота-оналар ва қишлоқ аҳли бу йилнинг ягона битирувчиси Муслима Тоштемировани қутлаган.
Хабар якунида Япониянинг Хоккайдо оролида 2016 йили битта ўқувчи қиз учун поезд қатнови ташкил этилгани бутун дунёда илҳом манбаига айланган бўлса, ушбу тоғли қишлоқда битта ўқувчига таълим бериш учун ўн тўрт фидойи устоз тоғлардан ўтгани худди шундай мўъжиза эканлиги таъкидланган.

В филиале школы No 60, расположенной в кишлаке Аспедухтар Китабского района, обучаются всего 15 учащихся. Одна из них - Муслима Тоштемирова, которая в этом году окончила 11-й класс.
У него вообще нет одноклассников, и он единственный выпускник школы в этом году.
Согласно сообщению, 3-4 учителя ежедневно, в общей сложности 14 педагогов, посещали занятия на расстоянии 7 километров в соответствии с недельным расписанием. Но это не обычная 7-километровая дистанция, это горная дорога, по которой после сильных дождей ехать становится практически невозможно.
"Каждый день учителя приезжают по разным направлениям и проводят для него уроки. На первый взгляд, это кажется чудом. Но это самоотверженность. Это преданность профессии," - говорится в сообщении.
Отмечается, что Саттор Хабибов, один из учителей, преподававших ученикам, в зимние дни ездил в школу на автомобиле "Нива" по горной дороге и выполнял свои обязанности.
"Сегодня я буду преподавать 5 часов. Каждый день мы с тремя-четырьмя коллегами приходим по очереди. Если будет снег, мы приедем на ночь на день раньше. Даже если есть один ученик - это будущее," - сказал один из учителей.
"В нашей деревне нет врача. Я хочу хорошо учиться и стать врачом. Я мечтаю вернуться сюда и помочь людям," - поделилась своей целью выпускница Муслима Тоштемирова.
На мероприятии "Последний звонок," состоявшемся 24 мая, учителя, родители и жители села поздравили единственную выпускницу этого года Муслиму Тоштемирову.
В заключение сообщения подчеркивается, что если в 2016 году на японском острове Хоккайдо было организовано железнодорожное сообщение для одной школьницы, ставшее источником вдохновения во всем мире, то четырнадцать преданных своему делу учителей пересекли горы, чтобы обучать одну ученицу в этой горной деревне.