Мақолалар 28/05/2025 Қашқадарёдаги мактабни 1 нафар ўқувчи битирди
Китоб туманидаги “Аспидухтар” қишлоғида жойлашган 60-мактабнинг филиалида атиги 15 нафар ўқувчи таҳсил олади. Шулардан бир нафари Муслима Тоштемировадир бу йил 11-синфни тамомлаган.
Унинг умуман синфдошлари йўқ ва у мактабнинг жорий йилдаги ягона битирувчиси ҳисобланади.
Хабарга кўра, уни ўқитиш учун ҳар куни 3-4 нафар ўқитувчи, ҳафталик жадвалга мувофиқ жами 14 нафар педагог 7 километр масофадан қатнаб дарс ўтиб келган. Лекин бу 7 километр оддий масофа эмас, бу – тоғли, қаттиқ ёғинлардан кейин юриш деярли имконсиз бўлиб қоладиган йўл.
“Ҳар куни устозлар турли йўналишлардан қатнаб, у учун дарс ўтади. Бир қарашда мўъжизага ўхшайди. Лекин бу фидойиликдир. Бу касбга садоқатдир”, дейилади хабарда.
Таъкидланишича, ўқувчиларга сабоқ бериб келаётган ўқитувчилардан бири Саттор Ҳабибов қиш кунларида тоғ йўлидан “Нива” автомобилида мактабда қатнаган ва ўз вазифасини адо қилган.
“Бугун 5 соат дарс ўтаман. Ҳар куни уч-тўрт нафар ҳамкасбларим билан навбатма-навбат келамиз. Қор бўлса, бир кун аввал келиб тунаб қоламиз. Бир ўқувчи бўлса ҳам – у келажак”, – деган ўқитувчилардан бири.
“Қишлоғимизда шифокор йўқ. Мен яхши ўқиб, шифокор бўлмоқчиман. Шу ерга қайтиб, одамларга ёрдам беришни орзу қиламан”, – деб, ўзи мақсадини айтган битирувчи Муслима Тоштемирова.
24 май куни бўлиб ўтган “Сўнги қўнғироқ” тадбирида устозлар, ота-оналар ва қишлоқ аҳли бу йилнинг ягона битирувчиси Муслима Тоштемировани қутлаган.
Хабар якунида Япониянинг Хоккайдо оролида 2016 йили битта ўқувчи қиз учун поезд қатнови ташкил этилгани бутун дунёда илҳом манбаига айланган бўлса, ушбу тоғли қишлоқда битта ўқувчига таълим бериш учун ўн тўрт фидойи устоз тоғлардан ўтгани худди шундай мўъжиза эканлиги таъкидланган.

Only 15 students study at the branch of School No. 60, located in the village of Aspidukhtar, Kitab district. One of them is Muslima Toshtemirova, who graduated from 11th grade this year.
She has no classmates at all and is the only graduate of the school this year.
According to the report, 3-4 teachers daily, and a total of 14 teachers, in accordance with the weekly schedule, traveled 7 kilometers to teach. But this is not an ordinary distance of 7 kilometers, it is a mountainous road, which becomes almost impossible to walk after heavy rains.
"Every day, teachers come from different directions and teach him. At first glance, it seems like a miracle. But this is selflessness. This is loyalty to the profession," the report says.
It is noted that one of the teachers teaching the students, Sattor Khabibov, traveled to the school in a "Niva" car on the mountain road during the winter days and fulfilled his duties.
"Today I will teach 5 hours. Every day, I come in turn with three or four of my colleagues. If it snows, we'll come the day before and stay overnight. Even if it's just one student - that's the future," said one of the teachers.
"There is no doctor in our village. I want to study well and become a doctor. "I dream of returning here and helping people," said graduate Muslima Toshtemirova, who shared her goal.
At the "Last Bell" event held on May 24, teachers, parents, and villagers congratulated Muslima Toshtemirova, the only graduate of this year.
At the end of the report, it was emphasized that if the train service organized for one schoolgirl on the Japanese island of Hokkaido in 2016 became a source of inspiration worldwide, then the fact that fourteen dedicated teachers crossed the mountains to educate one schoolgirl in this mountainous village was just such a miracle.