Мақолалар 05/07/2025 Қирғизистондаги олийгоҳда мамлакатга умуман бормаган ўзбекистонлик талабалар борлиги аниқланди
Қирғизистон Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси томонидан Бишкекдаги Ишенали Арабаев номидаги Қирғиз давлат университетида йирик хизмат сохтакорлиги фош этилди.
Текширувлар давомида аниқланишича, расмий равишда ўқишга қабул қилинган хорижлик талабалар амалда нафақат дарсларга қатнашмаган, балки умуман Қирғизистонга келмаган.
59 нафар талаба ҳужжатларда фаол, аммо амалда йўқ
“24.кг” нашрининг ёзишича, университетда расмий равишда талаба деб ҳисобланган 59 нафар хорижий талабанинг Қирғизистонга кириб келмаганлиги аниқланган.
Улардан:
30 нафари — Ўзбекистон фуқароси
20 нафари — Қозоғистон фуқароси
9 нафари — Россия фуқароси
Уларнинг барчаси университетдан четлаштирилди.
Жиноят иши қўзғатилди
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг “хизмат сохтакорлиги” моддаси асосида жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда текширувлар давом этмоқда ва ушбу қонунбузарликка университетнинг қайси ўқитувчи ёки маъмурий ходимлари алоқадор эканлиги аниқланмоқда.
Қирғизистонда аниқланган бу хизмат сохтакорлиги ҳолати хорижий талабаларни қабул қилиш жараёнидаги назоратни кучайтириш зарурлигини яна бир бор кўрсатди. Расмийлар ҳозирча текширувларни якунламаган бўлса-да, университетдаги қонунбузарликлар бўйича қатъий чоралар кўрилиши кутилмоқда.

Articles 05/07/2025 It was revealed that there are Uzbek students at a university in Kyrgyzstan who have never visited the country
The State Committee for National Security of Kyrgyzstan exposed a large-scale official forgery at the Ishenali Arabaev Kyrgyz State University in Bishkek
The investigation revealed that the officially admitted foreign students practically not only did not attend classes, but also did not come to Kyrgyzstan at all.
59 students are active in the documents, but not in practice
According to the publication "24.kg," 59 foreign students who were officially considered students at the university were found not to have entered Kyrgyzstan.
Of these:
30 people are citizens of Uzbekistan.
20 people - citizens of Kazakhstan.
9 - citizens of Russia
All of them were expelled from the university.
Criminal case initiated
A criminal case has been initiated under the article "official forgery" of the Criminal Code. Currently, investigations are ongoing, and it is being determined which faculty or administrative staff of the university are involved in this violation.
This case of official forgery, discovered in Kyrgyzstan, once again demonstrated the need to strengthen control over the process of admitting foreign students. Although the authorities have not yet completed the inspections, strict measures are expected to be taken regarding violations at the university.