Мақолалар 09/11/2024 Синфда давомат пастлиги учун синф раҳбари жазоланиши керакми?
Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг 2023 йил 20 декабрдаги 565-сонли буйруғига кўра, ўқитувчининг лавозим мажбуриятлари ичида ўқувчиларнинг давоматини текшириш ва синф журналига киритиш мажбурияти белгиланган. Бироқ, бу мажбуриятлар ичида ўқувчиларни синфда бўлишини таъминлаш деган вазифа кўрсатилмаган.
Шу сабабли, ўқувчилар давоматининг пастлиги учун синф раҳбарига интизомий жазо чораси қўллаш нотўғри ҳисобланади. Бу ҳолатда интизомий жазо ўқитувчининг ҳаракатларига номутаносибдир ва янги таҳрирдаги Меҳнат кодексининг 301 ва 313-моддаларига кўра, ўқитувчи туман адлия бўлими ёки Давлат меҳнат ҳуқуқи инспекторига ариза билан мурожаат қилиши мумкин.
Ўқувчиларнинг дарсга келмаслигида ота-оналарга нисбатан чора кўриш мумкин. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 47-моддасига кўра, ота-оналар вояга етмаган болаларни тарбиялаш ва таълим бериш мажбуриятларини бажармасалар, уларга базавий ҳисоблаш миқдорининг бир бараваридан беш бараваригача жарима солиниши мумкин.

Статьи 09/11/2024 Должен ли классный руководитель быть наказан за низкую посещаемость в классе?
Согласно приказу Министра дошкольного и школьного образования № 565 от 20 декабря 2023 года обязанность учителя проверять посещаемость учащихся и заносить ее в классный журнал определена в составе обязанностей воспитателя. учитель. Однако в эти обязательства не входит задача обеспечения пребывания учащихся в классе.
Поэтому применять дисциплинарное взыскание к классному руководителю за низкую посещаемость учащихся неправильно. В этом случае дисциплинарное взыскание несоразмерно действиям учителя, и согласно статьям 301 и 313 ТК новой редакции учитель может обратиться в районный отдел юстиции или Государственную инспекцию труда.
Если ученики не приходят на занятия, к родителям могут быть приняты меры. Согласно статье 47 Кодекса об административной ответственности, если родители не выполняют свои обязанности по воспитанию и обучению несовершеннолетних детей, на них может быть наложен штраф от одной до пятикратной суммы базового расчета.