Янгиликлар 01/11/2024 Мактабларда синф раҳбари бўлиш тартиби қандай?
Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг 2023 йил 27 июндаги 190-сонли буйруғига кўра, синф раҳбарларини танлаш ва уларни озод этиш жараёни мактаб директорининг ваколатига киради. Синф раҳбарлари мактабдаги ўқитувчилар орасидан тайинланади ва улар ўз ўқувчиларининг тарбиявий, ижтимоий ва ўқув жараёнидаги фаолиятини ташкил этиш учун жавобгардир.
Синф раҳбари қуйидаги мезонларга жавоб бериши керак:
Педагогик иш стажи: Синф раҳбари сифатида тайинланадиган ўқитувчиларнинг камида 3 йиллик педагогик иш тажрибасига эга бўлиши талаб қилинади. Бу шуни англатадики, ўқитувчи дарс беришда тажрибали ва муассаса фаолиятига яхши тушунадиган бўлиши лозим.
Мактабда асосий ишчи бўлиш: Синф раҳбари мактабда асосий иш жойи сифатида фаолият юритиши керак. Бу ўқитувчининг мактаб ҳаётидаги иштироки ва у билан боғлиқ мажбуриятларининг доимийлигини таъминлаш учун муҳимдир.
Бошқарувчанлик қобилияти: Синф раҳбари ўқувчилар билан масъулиятли муносабатда бўлиб, бошқарув қобилиятига эга бўлиши лозим. Бу уларнинг ўқувчиларга ўзига хос йўл-йўриқ кўрсатиши, тарбиявий ишларда фаоллик кўрсатиши зарурлигини англатади.
Бошланғич синфларда синф раҳбарлиги одатда ўша синфнинг асосий ўқитувчисига юкланади. Бу шуни англатадики, бошланғич синф ўқитувчилари ўз синф раҳбари бўлиб, ўқувчиларнинг тарбиявий ишлари билан шуғулланадилар. Синф раҳбарияти ўқувчилар учун қўшимча эътибор ва тарбия талаб қилинадиган жараёнлар учун муҳим ҳисобланади.

Новости 01/11/2024 Какой порядок быть классным руководителем в школах?
Согласно приказу Министра дошкольного и школьного образования № 190 от 27 июня 2023 года, процесс выбора классных руководителей и их освобождения находится в ведении директора школы. Руководители классов назначаются из числа учителей школы и несут ответственность за организацию образовательной, социальной и образовательной деятельности своих учеников.
Руководитель класса должен соответствовать следующим критериям:
Опыт педагогической работы: Учителя, назначенные классными руководителями, должны иметь стаж педагогической работы не менее 3 лет. Это означает, что преподаватель должен иметь опыт преподавания и хорошо разбираться в деятельности учебного заведения.
Быть главным работником в школе: Классный руководитель должен выступать в роли главного работника в школе. Это важно для обеспечения непрерывности участия учителя в школьной жизни и связанных с ней обязанностях.
Управленческие способности: Руководитель класса должен иметь способность ответственно управлять учащимися. Это означает, что им необходимо оказывать специальную помощь учащимся, проявлять активность в образовательной деятельности.
В начальных классах руководство классом обычно возлагается на главного учителя этого класса. Это означает, что учителя начальных классов являются лидерами своего класса и участвуют в воспитательной работе учащихся. Управление классом важно для процессов, которые требуют дополнительного внимания и заботы со стороны учащихся.