📄 Бошқа ҳудудлардаги таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларда дарс бериш истагини билдирган ўқитувчи-педагоглар электрон платформага киритилган таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларнинг бирини танлаб, кўрсатилган вакант соатлар бўйича 15 майдан 25 июлга қадар умумтаълим мактаби директорига тўғридан-тўғри мурожаат қилади.
📌Ўқитувчи-педагоглар таълим даражаси юқори бўлмаган мактаб директорига қуйидаги ҳужжатларни тақдим этади:
🔹 мутахассислиги, дарс берадиган фанини кўрсатган ҳолда директор номига ариза;
🔹доимий яшаш манзили (ҳудуд, туман/шаҳар номи), телефон рақами кўрсатилган маълумотнома — обективка;
🔹олий ёки биринчи малака тоифасига эга эканлигини тасдиқловчи сертификат нусхаси.
🔖 Таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларда дарс бериш истагини билдирган ўқитувчи-педагогларни саралаш бўйича Ишчи гуруҳ (кейинги ўринларда — Ишчи гуруҳ) тузилади.
Ишчи гуруҳ таркибига мактаб директори, директорнинг ўқув ишлари бўйича ўринбосари, кадрлар бўйича менежер (инспектор), психолог, мактаб касаба уюшмаси вакили киритилади.
📑 Ишчи гуруҳ мурожаат этган ўқитувчи-педагоглар томонидан тақдим этилган ҳужжатларни ўрганиб чиқади.
💬Белгиланган талабларга мос келган ҳамда вакант соатлар бўйича бир ўринга икки ва ундан ортиқ номзодлар бўлган тақдирда, улар касбий билим ва кўникмалар, педагогик маҳорат ҳамда психологик қобилият йўналишида Ишчи гуруҳ томонидан суҳбатдан ўтказилади.
Саралаш онлайн тарзда ҳам амалга оширилиши мумкин.
🖥Таълим даражаси юқори бўлмаган мактаб ҳар йили 5 августга қадар Ишчи гуруҳ томонидан ўтказилган ўрганиш ва суҳбат натижаларига кўра сараланган ўқитувчи-педагоглар ҳақидаги маълумотларни электрон платформага киритади.
Таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларда ишламоқчи бўлган ўқитувчи-педагоглар:
🔹тегишли фан йўналиши бўйича олий маълумотга эга бўлиши;
🔹дарс бераётган фани бўйича биринчи ёки олий малака тоифасига эга бўлиши;
🔹бошқа ҳудудда камида бир йил педагогик фаолият юритган бўлиши;
🔹амалда фаолият юритаётган мактаб таълим даражаси юқори бўлмаган мактаблар рўйхатида мавжуд бўлмаслиги талаб этилади.

📄 Учителя-педагоги, желающие преподавать в школах с низким уровнем образования в других регионах, выбирают одну из таких школ, включенных в электронную платформу, и напрямую обращаются к директору общеобразовательной школы с 15 мая по 25 июля по указанным вакантным часам.
📌Учителя-педагоги представляют директору школы с низким уровнем образования следующие документы:
🔹 заявление на имя директора с указанием специальности и преподаваемого предмета;
🔹справка-объективка с указанием адреса постоянного проживания (регион, район/город), номера телефона;
🔹копия сертификата, подтверждающего наличие высшей или первой квалификационной категории.
🔖 Создается Рабочая группа по отбору учителей-педагогов, желающих преподавать в школах с низким уровнем образования (далее - Рабочая группа).
В состав Рабочей группы входят директор школы, заместитель директора по учебной работе, менеджер по кадрам (инспектор), психолог, представитель профсоюза школы.
📑 Рабочая группа изучает документы, представленные обратившимися учителями-педагогами.
💬При соответствии установленным требованиям и наличии двух и более кандидатов на одно место по вакантным часам, они проходят собеседование с Рабочей группой по направлениям профессиональных знаний и навыков, педагогического мастерства и психологических способностей.
Отбор также может проводиться онлайн.
🖥Школа с низким уровнем образования ежегодно до 5 августа вносит в электронную платформу информацию об учителях-педагогах, отобранных по результатам изучения и собеседования, проведенного Рабочей группой.