Янгиликлар 27/04/2025 Учта тиббиёт олийгоҳи бирлаштирилди, битирувчиларга қандай диплом берилади?
“Тиббиёт соҳасида кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Қарори (ПҚ-149-сон, 22.04.2025-й.) қабул қилинди.
Унга кўра, янги ташкил этиладиган Тошкент давлат тиббиёт университети тиббиёт соҳаси учун олий маълумотли мутахассислар ва илмий кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича етакчи олий таълим муассасаси ҳисобланади.
2025/2026 ўқув йилидан магистратурада босқичма-босқич хорижий тилларда ўқитиладиган алоҳида гуруҳлар ташкил этади.
Ихтисослаштирилган тиббиёт марказлари ва Тошкент шаҳридаги тиббиёт муассасалари Университет талабалари учун клиник амалиёт базалари этиб белгиланади.
Университетга талабаларни ўқишга қабул қилиш 2025/2026 ўқув йилидан бошланади.
2025/2026 ўқув йилидан Тошкент тиббиёт академияси, Тошкент педиатрия тиббиёт институти ва Тошкент давлат стоматология институтида таҳсил олаётган барча талабалар ўқишини Университетда давом эттиради ҳамда битирувчи курс талабаларига белгиланган тартибда Университет дипломи берилади.
Университет тузилмасида ҳомийлик хайриялари ҳисобидан тўлдириладиган Тошкент давлат тиббиёт университетини ривожлантириш жамғармаси ташкил этилади.

News 27/04/2025 Three medical universities have been merged: what kind of diplomas will graduates receive?
The Presidential Decree "On Measures for the Fundamental Improvement of the Personnel Training System in the Medical Field" (No. PP-149, dated April 22, 2025) has been adopted.
According to the decree, the newly established Tashkent State Medical University will be the leading higher education institution for training, retraining, and improving the qualifications of specialists and scientific personnel with higher education in the medical field.
Starting from the 2025/2026 academic year, separate groups will be gradually established in the master's program with instruction in foreign languages.
Specialized medical centers and medical institutions in Tashkent will serve as clinical practice bases for University students.
Admission of students to the University will commence from the 2025/2026 academic year.
Beginning from the 2025/2026 academic year, all students currently studying at the Tashkent Medical Academy, Tashkent Pediatric Medical Institute, and Tashkent State Dental Institute will continue their studies at the University, and graduating students will be awarded a University diploma in accordance with established procedures.
A Tashkent State Medical University Development Fund will be established within the University structure, to be replenished through charitable donations.