Мақолалар 11/06/2025 Хориждан ўқишни кўчириш бу йил қандай тартибда бўлади?
Хориждаги олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган талабалар учун 2025 йилда ўқишни Ўзбекистоннинг давлат олий таълим муассасаларига кўчириш тартиби Президентнинг ПҚ-279-сон қарори асосида белгиланди. Ушбу қарор асосида ўқишни кўчиришда қатъий мезон ва талаблар жорий этилган.
Хориждаги қайси ОТМлардан ўқиш кўчирилиши мумкин?
Фақатгина хориждаги мос ёки турдош йўналишдаги ОТМлардан, жумладан, ТОП-1000 талик рўйхатига кирувчи университетлардан, Ўзбекистон давлат ОТМларига ўқиш кўчиришга рухсат этилади.
Номутаносиб ёки турдош бўлмаган йўналишларга ўқиш кўчириш қатъиян ман этилади.
Ўқишни кўчиришда қандай имтиҳонлар талаб этилади?
Касбий (ижодий) имтиҳонлар
Алоҳида иқтидор талаб этиладиган йўналишлар бўйича (масалан, санъат, спорт, журналистика) талабалар касбий ёки ижодий имтиҳон топширадилар.
Тест синовлари
Барча бошқа йўналишлар бўйича эса 3 та мажбурий фан асосида тест синовлари ўтказилади. Ушбу тартиб бакалавриатга қабул қилиш тизими билан бир хил шаклда ташкил этилади.
Ўтиш баллари ва эълон қилиш тартиби
Тест синовлари ва касбий имтиҳонлар бўйича ўтиш баллари:
Ҳар йили 15 июлга қадар тасдиқланади;
Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигининг (олдинги ДТМ) расмий веб-сайтида эълон қилинади;
Баллар ОТМлар тасарруфидаги вазирлик ва идоралар томонидан белгиланади.
Ўтиш баллидан паст бўлганлар-чи?
Имтиҳонларда ўтиш балидан паст балл тўплаган талабалар табақалаштирилган тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилиниши мумкин. Бу шартнома асосида ўқишни давом эттириш имконини беради, бироқ имтиҳонсиз ёки узрли сабаблар билан кўчириш мумкин эмас.
Муҳим эслатма
Хориждан ўқишни кўчиришда ҳеч қандай узрли сабаб инобатга олинмайди. Барча талабалар имтиҳон асосида баҳоланади.
2025 йилда хориждан Ўзбекистон ОТМларига ўқишни кўчириш қатъий тартибга солинган бўлиб, имтиҳон топшириш ва фақат мос йўналишлар бўйича кўчириш мумкин. Президентнинг 279-сон қарори асосида жорий этилган бу тизим адолатли ва шаффоф танловни таъминлашга қаратилган.

Порядок перевода обучения из-за рубежа в государственные вузы Узбекистана в 2025 году
Порядок перевода обучения в государственные высшие учебные заведения Узбекистана в 2025 году для студентов, обучающихся в зарубежных высших учебных заведениях, определен в соответствии с Постановлением Президента No ПП-279. На основании этого постановления введены строгие критерии и требования при переводе обучения.
Из каких зарубежных вузов можно перевестись?
Перевод в государственные вузы Узбекистана разрешен только из зарубежных вузов соответствующего или родственного профиля, в том числе из университетов, входящих в ТОП-1000.
Перевод на непропорциональные или неродственные направления обучения строго запрещен.
Какие экзамены требуются для перевода?
Профессиональные (творческие) экзамены
По направлениям, требующим особых талантов (например, искусство, спорт, журналистика), студенты сдают профессиональный или творческий экзамен.
Тестовые испытания
По всем остальным направлениям будут проводиться тестовые испытания по 3 обязательным предметам. Данный порядок организован аналогично системе приема в бакалавриат.
Проходные баллы и порядок публикации
Проходные баллы по тестовым испытаниям и профессиональным экзаменам:
утверждается ежегодно до 15 июля;
публикуется на официальном веб-сайте Агентства по оценке знаний и квалификаций (предыдущего ГЦТ);
Баллы устанавливаются министерствами и ведомствами, в ведении которых находятся вузы.
А те, у кого проходной балл ниже?
Студенты, набравшие на экзаменах ниже проходного балла, могут быть приняты на учебу на основе дифференцированного платного контракта. Это позволит продолжить обучение на контрактной основе, но перевод без экзамена или по уважительным причинам невозможен.
Важное напоминание
При переводе обучения из-за границы никакие уважительные причины не учитываются. Все студенты оцениваются на основе экзамена.
Перевод обучения из-за рубежа в вузы Узбекистана в 2025 году строго регламентирован, можно сдать экзамены и перевестись только по соответствующим направлениям. Эта система, внедренная в соответствии с Указом Президента No 279, направлена на обеспечение справедливого и прозрачного выбора.