Masalaga aniqlik kiritish maqsadida, Bilim va malakalarni baholash agentligining ishonch raqami (+998 95) 199 19 14 bilan bog‘landik.
Unga ko‘ra, ko‘pchilik ruxsatnomani yuklab olishda xizmatlar bo‘limidan yuklab olayotganligi sababli ruxsatnomalar ochmayotganligi, u bo‘limdagi ma’lumotlar o‘tgan yilgi ma’lumotlar ekanligini aytdi. Shuning uchun, ruxsatnomani yuklab olishda qayd varaqaning ichidan 1-2-bosqich degan joyidan yuklab olish kerakligi ma’lum qilindi.
Ruxsatnomalar bosqichma-bosqich chiqayotganligi sababli bugun kun yakunigacha kutish kerak ekanligi aytildi. Agar yuklab olgandan keyin ham ochmayotgan bo‘lsa, kompyuter yoki noutbuk qurilmalarida yuklab olish tavsiya etiladi.
Shuningdek, 5 ta fandan sertifikati bor bo‘lgan abituriyentlarga hali ruxsatnoma chiqmagani yuzasidan Bilimni baholash agentligi matbuot kotibi Javlonbek Nurmatov bilan bog‘landik.
Uning aytishicha, 5 ta fandan sertifikati bo‘lgan abituriyentlarga ruxsatnoma chiqmasligi, ular 2-bosqich boshlanganda 5 tagacha ta’lim yo‘nalishi tanlashlari kerakligini ma’lum qildi.

Articles 08/07/2025 The agency commented on the problems with applicants' permits
As you know, the issuance of "Applicant Permits" to applicants for entrance exams began yesterday, July 6th.
Due to the fact that the processes have begun, the editorial bot is receiving questions from applicants about problems with downloading the permit.
To clarify the issue, we contacted the trust number of the Agency for Assessment of Knowledge and Qualifications (+998 95) 199 19 14.
According to him, many people are not opening permits because they are downloading them from the services department when downloading the permit, and he said that the information in the department is from last year. Therefore, it was announced that when downloading the permit, it is necessary to download it from the "Stage 1-2" section of the registration sheet.
It was noted that due to the gradual issuance of permits, it is necessary to wait until the end of the day. If it doesn't open even after downloading, it's recommended to download on your computer or laptop devices.
We also contacted Javlonbek Nurmatov, the press secretary of the Knowledge Assessment Agency, regarding the fact that applicants with certificates in 5 subjects have not yet received permits.
According to him, applicants with certificates in 5 subjects will not receive permits, and they will have to choose up to 5 fields of study at the beginning of the 2nd stage.