Kirish imtihonlarida savollar tushishi ehtimoli yuqori bo‘lgan TOP-10 badiiy asarlar ro‘yxati e’lon qilindi.
Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan ona tili va adabiyot fanidan asosiy yo‘nalishda imtihon topshiruvchi abituriyentlar uchun kirish imtihonlarida quyidagi 10 ta badiiy asardan savollar tushishi ehtimoli yuqori.
Tavsiya etilgan TOP-10 badiiy asarlar:
• Abdulla Qodiriy — “O‘tgan kunlar”;
• Abdulla Qodiriy — “Mehrobdan chayon”;
• O‘tkir Hoshimov — “Ikki eshik orasi”;
• O‘tkir Hoshimov — “Nur borki soya bor”;
• Mirmuhsin — “Me’mor”;
• Cho‘lpon — “Kecha va kunduz”;
• Abdurauf Fitrat — “Abdulfayzxon”;
• Abdulla Oripov — “Sohibqiron”;
• O‘tkir Hoshimov — “Urushning so‘nggi qurboni”;
• Abdulla Qahhor hikoyalari (barchasi);
Bu ro‘yxatdagi asarlar o‘rta maktabda o‘rgatiladigan muhim adabiy manbalar bo‘lib, abituriyentlardan ularning mazmuni, obrazlar tahlili, g‘oyaviy yo‘nalishlari bo‘yicha chuqur bilim talab etiladi.

News 26/03/2025 It has been confirmed which works will be included in the literature entrance exams
A list of TOP-10 literary works with a high probability of appearing in questions during entrance exams has been published.
The Agency for Assessment of Knowledge and Skills has announced that for applicants taking exams in the main track of native language and literature, there is a high likelihood that questions from the following 10 literary works will be included in the entrance exams.
Recommended TOP-10 literary works:
• Abdulla Qodiriy - "Past Days";
• Abdulla Qodiriy - "Scorpion from the Altar";
• O'tkir Hoshimov - "Between Two Doors";
• O'tkir Hoshimov - "Where There Is Light, There Is Shadow";
• Mirmuhsin - "The Architect";
• Cho'lpon - "Night and Day";
• Abdurauf Fitrat - "Abdulfayzxon";
• Abdulla Oripov - "Sohibqiron";
• O'tkir Hoshimov - "The Last Victim of the War";
• Abdulla Qahhor's stories (all);
The works on this list are important literary sources taught in secondary schools, and applicants are required to have in-depth knowledge of their content, character analysis, and ideological themes.