Kirish imtihonlarida savollar tushishi ehtimoli yuqori bo‘lgan TOP-10 badiiy asarlar ro‘yxati e’lon qilindi.
Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan ona tili va adabiyot fanidan asosiy yo‘nalishda imtihon topshiruvchi abituriyentlar uchun kirish imtihonlarida quyidagi 10 ta badiiy asardan savollar tushishi ehtimoli yuqori.
Tavsiya etilgan TOP-10 badiiy asarlar:
• Abdulla Qodiriy — “O‘tgan kunlar”;
• Abdulla Qodiriy — “Mehrobdan chayon”;
• O‘tkir Hoshimov — “Ikki eshik orasi”;
• O‘tkir Hoshimov — “Nur borki soya bor”;
• Mirmuhsin — “Me’mor”;
• Cho‘lpon — “Kecha va kunduz”;
• Abdurauf Fitrat — “Abdulfayzxon”;
• Abdulla Oripov — “Sohibqiron”;
• O‘tkir Hoshimov — “Urushning so‘nggi qurboni”;
• Abdulla Qahhor hikoyalari (barchasi);
Bu ro‘yxatdagi asarlar o‘rta maktabda o‘rgatiladigan muhim adabiy manbalar bo‘lib, abituriyentlardan ularning mazmuni, obrazlar tahlili, g‘oyaviy yo‘nalishlari bo‘yicha chuqur bilim talab etiladi.

Опубликован список ТОП-10 художественных произведений, вопросы по которым с высокой вероятностью будут на вступительных экзаменах.
Агентство по оценке знаний и навыков сообщило, что для абитуриентов, сдающих экзамены по родному языку и литературе по основному направлению, высока вероятность появления на вступительных экзаменах вопросов по следующим 10 художественным произведениям.
Рекомендованный ТОП-10 художественных произведений:
• Абдулла Кадыри - "Минувшие дни";
• Абдулла Кадыри - "Скорпион из алтаря";
• Уткир Хошимов - "Между двух дверей";
• Уткир Хошимов - "Есть свет - есть и тень";
• Мирмухсин - "Зодчий";
• Чулпан - "Ночь и день";
• Абдурауф Фитрат - "Абдулфайзхан";
• Абдулла Арипов - "Сахибкиран";
• Уткир Хошимов - "Последняя жертва войны";
• Рассказы Абдуллы Каххара (все);
Произведения из этого списка являются важными литературными источниками, изучаемыми в средней школе, и от абитуриентов требуются глубокие знания их содержания, анализа образов и идейной направленности.