1. Harbiy xizmatni o‘tash uchun;
5. Oilasining betob a’zosini (otasi, onasi yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar, turmush o‘rtog‘i, farzandi) parvarish qilish uchun.
2. Grantdagi talaba akademik ta’til davrida ham stipendiya olishi mumkinmi?
Yo‘q, ololmaydi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy talim muassasalarini talabalariga akademik ta’til berish to‘g‘risidagi nizomga binoan, talabalarga akademik ta’til davrida stipendiyalar to‘lanmaydi.
3. Akademik ta’til olish universitetga qanday hujjatlar taqdim etish kerak bo‘ladi?
Nizomga muvofiq, oliy talim muassasasi rahbari nomiga muddatlari ko‘rsatilgan holda ariza yozishingiz kerak bo‘ladi. Murojaat qilgan talabaning taʼlim olish sabablariga qarab quyidagi hujjatlarni taqdim etishi talab qilinadi:
1. Harbiy xizmatni o‘tash uchun bo‘lsa (tegishli tuman yoki shahar mudofaa ishlari organlarining talabani harbiy xizmatga chaqirish to‘g‘risidagi chaqiriq qog‘ozi beriladi)
2. Salomatligini tiklash, farzand dunyoga keltirish yoki bolalarini parvarish qilish uchun ta’til olayotgan talaba doimiy ro‘yxatda turgan tibbiy muassasasining xulosasini taqdim etishi kerak bo‘ladi
3. Agar oila a’zosini parvarish qilish uchun ta’til olayotgan bo‘lsa, oilaning betob a’zosi doimiy ro‘yxatda turgan tibbiy muassasaning xulosasini taqdim etishi kerak bo‘ladi
4. Surunkali kasallikka chalingan talaba uchun uning ota-onasi ariza yozishi mumkinmi?
Albatta mumkin, 1oydan ko‘p dars qoldirgan, surunkali kasalligi bor talabing ota-onasi yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxs va turmush o‘rtog‘ining arizasiga asosan talabaga akademik ta’til berilishi ko‘zda tutilgan. Bunda akademik ta’tilning boshlanishi talaba darsga qatnasha olmayotgan kundan boshlab hisoblanadi
5. Akademik ta’til olish haqidagi murojaat qancha vaqtda ko‘rib chiqiladi?
Nizomda talabaning akademik ta’til olish haqidagi murojaati 1 hafta ichida ko‘rib chiqilishi nazarda tutilgan. Talabaga ta’tilni berish oliy talim muassasasining rektori buyrug‘i bilan rasmiylashtiriladi.
6.Akademik ta’til davrida talaba o‘qiyotgan yo‘nalish qisqartirilgan taqdirda qanday yo‘l tutiladi?
Nizomga ko‘ra agar talaba akademik ta’til davridaligida u tahsil olayotgan bakalavriat yo‘nalishi tugatilgan bo‘lsa, talaba tahsil olgan universitetning turdosh yo‘nalishiga o‘qishini ko‘chirib davom ettirishi mumkin, agar bunday bakalavriat yo‘nalishi mavjud bo‘lmagan taqdirda turdosh bo‘lmagan yo‘nalishga o‘qishini ko‘chirib tiklash masalasi bo‘yicha ariza bilan murojaat qilish huquqiga ega. Ushbu tartib magistratura yo‘nalishiga ham amal qiladi.
7. Akademik ta’tildan qaytgach universitetga qanday hujjatlarni taqdim etish kerak?
Talaba akademik ta’tilning muddati tugagach o‘qishga qaytish bo‘yicha oliy talim muassasasining rektori nomiga ariza bilan murojaat qilishi talab etiladi.

Студентам высших образовательных учреждений Республики Узбекистан академический отпуск может предоставляться в случаях:
1. Для прохождения военной службы;
2. Для восстановления здоровья;
3. Для беременности и родов;
4. Для ухода за детьми;
5. Для ухода за больным членом семьи (отцом, матерью или лицами, их заменяющими, супругом, ребенком).
2. Может ли студент, обучающийся на гранте, получать стипендию во время академического отпуска?
Нет, не может. Согласно Положению об академическом отпуске студентов высших учебных заведений Республики Узбекистан, стипендии студентам в период академического отпуска не выплачиваются.
3. Какие документы необходимо представить в университет для получения академического отпуска?
Согласно Положению, вам необходимо будет написать заявление на имя руководителя вуза с указанием сроков. В зависимости от причин получения образования заявитель должен представить следующие документы:
1. Для прохождения военной службы (выдается повестка соответствующего районного или городского органа по делам обороны о призыве студента на военную службу)
2. Студент, находящийся в отпуске для восстановления здоровья, рождения ребенка или ухода за детьми, должен представить заключение медицинского учреждения, в котором он состоит на постоянном учете
3. Если больной член семьи находится в отпуске по уходу за членом семьи, он должен представить заключение медицинского учреждения, в котором он состоит на постоянном учете
4. Могут ли родители студента написать заявление на хроническое заболевание?
Конечно, возможно, предусмотрено предоставление студенту академического отпуска на основании заявления родителей или лица, их заменяющего, и супруга студента, оставившего урок более 1 месяца, имеющего хроническую болезнь. При этом начало академического отпуска исчисляется со дня, когда студент не может посещать занятия
5. За какое время рассматривается обращение за получением академического отпуска?
Положением предусмотрено, что обращение студента о получении академического отпуска рассматривается в течение 1 недели. Предоставление студенту отпуска оформляется приказом ректора высшего образовательного учреждения.
6. Как поступить в случае сокращения направления обучения студента в период академических каникул?
Согласно Положению, если студент в период академического отпуска окончил направление бакалавриата, по которому он обучается, он может продолжать обучение, переведя его на однородное направление университета, в котором он учился, а при отсутствии такого направления бакалавриата имеет право обратиться с заявлением по вопросу перевода на восстановление учебы на не однородное направление. Данный порядок распространяется и на направление магистратуры.
7. Какие документы необходимо представить в университет по возвращении из академического отпуска?
По окончании срока академического отпуска студент должен обратиться с заявлением на имя ректора высшего образовательного учреждения о возвращении на учебу.