1. Harbiy xizmatni o‘tash uchun;
5. Oilasining betob a’zosini (otasi, onasi yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar, turmush o‘rtog‘i, farzandi) parvarish qilish uchun.
2. Grantdagi talaba akademik ta’til davrida ham stipendiya olishi mumkinmi?
Yo‘q, ololmaydi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy talim muassasalarini talabalariga akademik ta’til berish to‘g‘risidagi nizomga binoan, talabalarga akademik ta’til davrida stipendiyalar to‘lanmaydi.
3. Akademik ta’til olish universitetga qanday hujjatlar taqdim etish kerak bo‘ladi?
Nizomga muvofiq, oliy talim muassasasi rahbari nomiga muddatlari ko‘rsatilgan holda ariza yozishingiz kerak bo‘ladi. Murojaat qilgan talabaning taʼlim olish sabablariga qarab quyidagi hujjatlarni taqdim etishi talab qilinadi:
1. Harbiy xizmatni o‘tash uchun bo‘lsa (tegishli tuman yoki shahar mudofaa ishlari organlarining talabani harbiy xizmatga chaqirish to‘g‘risidagi chaqiriq qog‘ozi beriladi)
2. Salomatligini tiklash, farzand dunyoga keltirish yoki bolalarini parvarish qilish uchun ta’til olayotgan talaba doimiy ro‘yxatda turgan tibbiy muassasasining xulosasini taqdim etishi kerak bo‘ladi
3. Agar oila a’zosini parvarish qilish uchun ta’til olayotgan bo‘lsa, oilaning betob a’zosi doimiy ro‘yxatda turgan tibbiy muassasaning xulosasini taqdim etishi kerak bo‘ladi
4. Surunkali kasallikka chalingan talaba uchun uning ota-onasi ariza yozishi mumkinmi?
Albatta mumkin, 1oydan ko‘p dars qoldirgan, surunkali kasalligi bor talabing ota-onasi yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxs va turmush o‘rtog‘ining arizasiga asosan talabaga akademik ta’til berilishi ko‘zda tutilgan. Bunda akademik ta’tilning boshlanishi talaba darsga qatnasha olmayotgan kundan boshlab hisoblanadi
5. Akademik ta’til olish haqidagi murojaat qancha vaqtda ko‘rib chiqiladi?
Nizomda talabaning akademik ta’til olish haqidagi murojaati 1 hafta ichida ko‘rib chiqilishi nazarda tutilgan. Talabaga ta’tilni berish oliy talim muassasasining rektori buyrug‘i bilan rasmiylashtiriladi.
6.Akademik ta’til davrida talaba o‘qiyotgan yo‘nalish qisqartirilgan taqdirda qanday yo‘l tutiladi?
Nizomga ko‘ra agar talaba akademik ta’til davridaligida u tahsil olayotgan bakalavriat yo‘nalishi tugatilgan bo‘lsa, talaba tahsil olgan universitetning turdosh yo‘nalishiga o‘qishini ko‘chirib davom ettirishi mumkin, agar bunday bakalavriat yo‘nalishi mavjud bo‘lmagan taqdirda turdosh bo‘lmagan yo‘nalishga o‘qishini ko‘chirib tiklash masalasi bo‘yicha ariza bilan murojaat qilish huquqiga ega. Ushbu tartib magistratura yo‘nalishiga ham amal qiladi.
7. Akademik ta’tildan qaytgach universitetga qanday hujjatlarni taqdim etish kerak?
Talaba akademik ta’tilning muddati tugagach o‘qishga qaytish bo‘yicha oliy talim muassasasining rektori nomiga ariza bilan murojaat qilishi talab etiladi.

Academic leave may be granted to students of higher educational institutions of the Republic of Uzbekistan in the following cases:
1. For military service;
2. To restore health;
3. For pregnancy and childbirth;
4. To care for children;
5. To care for a sick family member (father, mother or persons replacing them, spouse, child).
2. Can a student on a scholarship receive a scholarship during their academic leave?
No, he can't. According to the Regulation on the provision of academic leave to students of higher educational institutions of the Republic of Uzbekistan, scholarships are not paid to students during the period of academic leave.
3. What documents will need to be submitted to the university for academic leave?
According to the regulation, you will need to write an application to the head of the higher educational institution with an indication of the deadlines. Depending on the reasons for studying, the applicant is required to provide the following documents:
1. For military service (the relevant district or city defense bodies issue a summons to recall the student for military service)
2. A student taking leave to restore their health, give birth to a child, or care for their children will need to provide a conclusion from the medical institution where they are permanently registered
3. If taking leave to care for a family member, a conclusion from the medical institution where the sick family member is on permanent registration is required
4. Can a student's parents apply for a chronic illness?
Of course, it is possible, it is provided that the student is given academic leave based on the application of the parents of the student who left lessons for more than 1 month, who has a chronic illness, or the person replacing them, and the spouse. In this case, the beginning of academic leave is calculated from the day the student is unable to attend classes
5. How long will the application for academic leave be considered?
The regulation provides for the consideration of a student's application for academic leave within 1 week. The student's leave is issued by the order of the rector of the higher educational institution.
6. What should be done if the direction of study of the student is reduced during the academic leave period?
According to the regulation, if a student has completed the bachelor's degree in which he is studying during the period of academic leave, he can continue his studies by transferring to a related direction of the university where he studied, and if such a bachelor's degree is not available, he has the right to apply for the resumption of his studies in a non-related direction. This procedure also applies to the master's degree program.
7. What documents should be submitted to the university after returning from academic leave?
At the end of the academic leave, the student is required to apply to the rector of the higher educational institution to return to school.