Xorijda yashayotgan va professional faoliyatini yuritayotganlar, ayniqsa, katta ilmiy salohiyatga ega olimlar, mutaxassislar va isteʼdodli yoshlar bilan yaqin hamkorlikni yoʻlga qoʻyish yetakchi xorijiy taʼlim muassasalarida hamda Oʻzbekistonda tayyorlash va malakasini oshirish orqali kadrlar tayyorlash maqsadida tuzilgan.
2018-yil 25-sentyabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-5545-sonli “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va vatandoshlar bilan muloqot qilish bo‘yicha “El-yurt umidi” jamg‘armasi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida” farmoni qabul qilindi.
2018-yil 25-oktyabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-3982-sonli “Xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar bilan hamkorlik sohasida O‘zbekiston Respublikasi davlat siyosatini yanada takomillashtirish choralari to‘g‘risida” qarori qabul qilinadi.
Mazkur qarorga muvofiq “El-yurt umidi” jamg‘armasiga xorijda istiqomat qilayotgan, zamonaviy bilim va boy amaliy tajribaga ega bo‘lgan vatandoshlar bilan muloqotni yanada kuchaytirish, ularni O‘zbekistonga turli nufuzli lavozimlarga ishga taklif etish, ularning salohiyatidan O‘zbekistonning xalqaro maydondagi ijobiy nufuzini yanada mustahkamlashda samarali foydalanishga ko‘maklashish, shuningdek, shunday tadbirlarni moliyalashtirish vazifasi yuklatilgan.
Stipendiya tanlovlarida nomzodlarga qo’yiladigan talablar quyidagicha:
1. O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo’lishi;
2. Yosh chegarasi: bakalavriat uchun 25 yoshgacha, magistratura uchun 20 yoshdan 45 yoshgacha, doktarantura uchun 22 yoshdan 45 yoshgacha;
3. Kamida 2 yil mehnat tajribasiga ega bo‘lishi;
4. Uchinchi shaxslarning to‘liq moliyaviy majburiyati to‘g‘risida roziligi;
5. Xorijiy ta’lim muassasasiga o‘qishga qabul qilinganlik to‘g‘risida taklifnoma-xati.
Jamg‘arma tomonidan stependiatning quyidagi xarajatlari qoplab beriladi:
• Xorijiy davlatlarning bakalavriat, magistratura yoki doktaranturada o‘qish(kontrakt) to‘lovi;
• Xorijdagi ta’lim olish joyigacha bo‘lgan transport xarajatlari;
• Xorijda ta’lim olish davrida yashash, ovqatlanish va ichki transport xarajatlari;
• Stipendiatning xorijda ta’lim olishi bilan bog‘li boshqa xarajatlari;
• Zarur adabiyotlar va darsliklarni xarid qilish, xorijiy universitet talabiga binoan ilmiy maqolar chop ettirish;
• Viza olish va xorijda ta’lim olish davrida Stipendiatni tibbiy sug‘urtalash.
Nomzodlarni saralash ikki bosqichda amalga oshiriladi:
1-bosqich hujjatlarni nizomda belgilangan talablar asosida qabul qilish, tahlil qilish va ro‘yxatga olishni ko‘zda tutadi.
Ushbu bosqich Jamg‘arma xodimlari tomonidan o‘tkazilib, uning yakunlari bo‘yicha hujjatlarini Jamg‘arma talablariga mos ravishda taqdim etgan, saralash tanlovining 2-bosqichiga o‘tgan ishtirokchilarning yig‘ma ro‘yxati tuziladi.
2-bosqichda nomzodlar bilan xorijda ta’lim olishdan ko‘zlangan maqsad va ta’lim olish tugagach olingan bilimlarni O‘zbekistonda qo‘llash imkoniyatlari, tanlagan mutaxassisligi bo‘yicha bilim va ko‘nikmalari, ma’naviy-axloqiy tafakkuri, sog‘lom dunyoqarashi, milliy va umuminsoniy qadriyatlarni, shuningdek, davlat tilini bilish darajasini aniqlashga qaratilgan davlat tilida suhbat o‘tkazilishi ko‘zda tutiladi.
Xorijda magistratura va doktorantura dasturlari boʻyicha ta’lim olish, malaka oshirish va stajirovka oʻtashga qabul qilish faqat Oʻzbekiston fuqarolari uchun hamda qabul va tanlab olishning yagona qoidalari asosida amalga oshiriladi. Magistratura yoki doktorantura dasturi boʻyicha xorijda ta’lim olgan stipendiatga, oliy ta’lim yoki ilmiy muassasada, shuningdek, vazirliklar, idoralar va boshqa davlat tashkilotlarida egallagan mutaxassisligi boʻyicha 5 yildan kam boʻlmagan muddatda uzluksiz ishlab berish majburiyati yuklanadi.

Статьи 04/02/2025 Возможность бесплатного обучения за рубежом
Налаживание тесного сотрудничества с проживающими за рубежом и осуществляющими свою профессиональную деятельность, особенно с учеными, специалистами и талантливой молодежью, обладающими большим научным потенциалом, создано в целях подготовки кадров путем подготовки и повышения квалификации в ведущих зарубежных образовательных учреждениях и в Узбекистане.
25 сентября 2018 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан No УП-5545 "Об организации деятельности Фонда "Эл-юрт умиди" по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Кабинете Министров Республики Узбекистан."
25 октября 2018 года будет принято постановление Президента Республики Узбекистан No ПП-3982 "О мерах по дальнейшему совершенствованию государственной политики Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками, проживающими за рубежом."
В соответствии с постановлением на Фонд "Эл-юрт умиди" возложены задачи по дальнейшему укреплению диалога с соотечественниками, проживающими за рубежом, обладающими современными знаниями и богатым практическим опытом, приглашению их в Узбекистан на различные престижные должности, оказанию содействия в эффективном использовании их потенциала для дальнейшего укрепления позитивного имиджа Узбекистана на международной арене, а также финансированию подобных мероприятий.
Требования, предъявляемые к кандидатам на конкурсах на стипендии, следующие:
1. быть гражданином Республики Узбекистан;
2. Возрастная граница: для бакалавриата - от 25 до 45 лет, для магистратуры - от 20 до 45 лет, для докторантуры - от 22 до 45 лет;
3. Опыт работы не менее 2 лет;
4. Согласие третьих лиц на полное финансовое обязательство;
5. Письмо-приглашение о приеме на учебу в зарубежное образовательное учреждение.
Фондом возмещаются следующие расходы стипендиата:
• плата за обучение (контракт) в бакалавриате, магистратуре или докторантуре зарубежных стран;
• Транспортные расходы до места обучения за рубежом;
• Расходы на проживание, питание и внутренний транспорт в период обучения за рубежом;
• другие расходы стипендиата, связанные с получением образования за рубежом;
• Закупка необходимой литературы и учебников, публикация научных статей по запросу зарубежного университета;
• Медицинское страхование стипендиата в период получения визы и обучения за рубежом.
Отбор кандидатов осуществляется в два этапа:
1-й этап предусматривает прием, анализ и регистрацию документов на основе требований, установленных положением.
Данный этап проводится сотрудниками Фонда, по итогам которого составляется сводный список участников, представивших документы в соответствии с требованиями Фонда и прошедших 2-й этап конкурсного отбора.
На 2-м этапе предусматривается проведение беседы с кандидатами на государственном языке, направленной на определение цели обучения за рубежом и возможностей применения полученных знаний в Узбекистане после окончания обучения, знаний и навыков по выбранной специальности, духовно-нравственного мышления, здорового мировоззрения, национальных и общечеловеческих ценностей, а также уровня владения государственным языком.
Прием на обучение, повышение квалификации и стажировку по программам магистратуры и докторантуры за рубежом осуществляется только для граждан Узбекистана и на основе единых правил приема и отбора. На стипендиата, обучившегося за рубежом по программе магистратуры или докторантуры, возлагается обязательство непрерывной работы по специальности, полученной в высшем образовательном или научном учреждении, а также в министерствах, ведомствах и других государственных организациях, сроком не менее 5 лет.