Yangiliklar 28/03/2025 Asosiy fan olimpiadasi haqida 5 ta fakt
➖ Kecha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan tashkil etilgan Asosiy fan olimpiadasining Respublika bosqichi yakunlandi.
⚡️ Mazkur olimpiadada yurtimiz bo‘ylab 1 yarim milliondan ortiq o‘quvchilar ishtirok etishdi.
📈Fanlar kesimida eng ko‘p sovrinli o‘rinlarni poytaxtlik yoshlar egallashdi (sovrinli o‘rinlar soni — 12 ta).
🔰Olimpiadada o‘g‘il bolalar qizlardan yuqoriroq natija ko‘rsatishdi. Jami g‘olib o‘g‘il bola o‘quvchilar soni 33 nafar, qiz bola o‘quvchilar soni esa 30 nafarni tashkil etmoqda.
📍 Joriy yilda Asosiy fan olimpiadasining Respublika bosqichiga fanlar taqsimotiga ko‘ra 6 ta hudud mezbonlik qildi.
❗️Olimpiada natijalariga ko‘ra g‘oliblikni qo‘lga kiritgan o‘quvchilar o‘zi g‘olib bo‘lgan fandan OTMga kirish imtihonlarida maksimal balga ega bo‘ladi.

📌 Вчера завершился Республиканский этап Главной предметной олимпиады, организованной Министерством дошкольного и школьного образования.
⚡️ В данной олимпиаде по всей стране приняли участие более полутора миллионов учащихся.
📈 В разрезе предметов наибольшее количество призовых мест заняла столичная молодежь (количество призовых мест - 12).
🔰 На Олимпиаде мальчики показали более высокий результат, чем девочки. Общее количество учеников-победителей составило 33 мальчика и 30 девочек.
📍 В этом году Республиканский этап Главной предметной олимпиады по распределению дисциплин принимали 6 регионов.
❗️Ученики, одержавшие победу по результатам олимпиады, получат максимальный балл на вступительных экзаменах в вузы по предмету, по которому они стали победителями.