Rossiya ta’lim vaziri Sergey Kravsov Davlat Dumasidagi majlisda so‘zga chiqib, ba’zi MDH mamlakatlaridagi tarix darsliklarida Rossiyaga nisbatan salbiy munosabat borligi, ayniqsa, bu sovet davriga to‘g‘ri kelishini aytdi.
“Tarix darsliklariga kelsak, bir qator davlatlar tarixini ko‘rib chiqishda tarixiy materialni tarixiylik va xolislik tamoyillariga rioya qilmasdan taqdim etishda ma’lum qiyinchilik va muammolar mavjud. Bu, birinchi navbatda, bizning umumiy o‘tmishimizga, respublikalar hududining Sovet Ittifoqi tarkibida bo‘lgan davriga taalluqlidir, bu esa, umuman olganda, Rossiyaga nisbatan salbiy xususiyatga ega”, degan Kravsov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Ta’lim vazirligi MDH davlatlarining tegishli vazirlari bilan yagona tarixiy o‘tmishni talqin qilish bo‘yicha yondashuvlarni kelishish ustida ishlamoqda.
U gap qaysi davlatlar haqida ketayotganiga aniqlik kiritmadi. Kravsovning qo‘shimcha qilishicha, Rossiya ushbu davlatlar bilan birgalikda “yagona ta’lim, madaniy va ruhiy makon qurmoqda”, shuningdek “hamma bir-birini tushunadigan va yaxshi qo‘shnichilikka sodiq bo‘lgan Yevroosiyo qit’asining kelajagini ham” bino qilmoqda.
Kravsov boshqa mamlakatlardagi tarix darsliklari haqida birinchi marta gapirayotgani yo‘q. Avvalroq, u “qator mamlakatlarning bir qator tarix darsliklarida tarix buzib ko‘rsatilganini” ta’kidlagandi. Shu bilan birga, uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya tarix darsliklarida “hech qanday tajovuz, dushmanlik ruhi yo‘q”, faqat “faktlar taqdimoti, tarixiy haqiqat” bor.

Russian Minister of Education Sergey Kravtsov, speaking at a meeting in the State Duma, said that there is a negative attitude towards Russia in history textbooks in some CIS countries, especially during the Soviet period.
"Regarding history textbooks, when reviewing the history of a number of countries, there are certain difficulties and problems in presenting historical material without observing the principles of historicity and objectivity. This primarily concerns our common past, the period when the territories of the republics were part of the Soviet Union, which, in general, has a negative character in relation to Russia," Kravtsov said.
According to him, the Ministry of Education is working with the relevant ministers of the CIS countries to coordinate approaches to interpreting a common historical past.
He did not clarify which countries are being discussed. Kravtsov added that Russia, together with these countries, is "building a single educational, cultural, and spiritual space," as well as "building the future of the Eurasian continent, where everyone understands each other and is committed to good neighborliness."
Kravtsov is not talking about history textbooks in other countries for the first time. Earlier, he noted that "history is distorted in a number of history textbooks of a number of countries." At the same time, according to him, Russian history textbooks contain "no aggression, no spirit of hostility," only "presentation of facts, historical truth."