Repostlar 25/12/2024 Davlatimiz rahbariga maktabgacha va maktab ta’limi tizimida 2025-yilda amalga oshiriladigan ustuvor vazifalar bo‘yicha axborot berildi
Shaxs tarbiyasining poydevori bo‘lgan bu bo‘g‘inlarga davlatimiz tomonidan doimiy e’tibor qaratib kelinmoqda. Hududlarda yangi-yangi ta’lim maskanlari barpo etilib, mutaxassislar salohiyati oshirilmoqda. Darslik va o‘quv qo‘llanmalari zamon talablariga moslab yangilanayapti.
Maktabgacha ta’lim tizimi ilg‘or xorijiy tajribalar asosida yangicha rivojlanish bosqichiga qadam qo‘ydi. So‘nggi yillarda bolalar bog‘chalari soni 8 barobar oshib, 38 mingtaga, qamrov esa 27 foizdan 76 foizga yetdi.
Mamlakatimizda maktab ta’limini rivojlantirish umummilliy harakatga aylandi. Oxirgi yetti yilda 5 mingdan ziyod maktabda, bu yil 608 ta maktabda qurilish va ta’mirlash ishlari bajarildi. Yoshlarga ikkinchi xorijiy til va kasb o‘rgatish kengaytirildi. Ilk bor 530 ta maktabda inklyuziv ta’lim yo‘lga qo‘yildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri navbatdagi rejalar yuzasidan axborot berdi.
Qayd etilganidek, kelgusi o‘quv yilida 100 dan ziyod maktablar tashkil etilib, 257 ming o‘quvchi o‘rni ochiladi. Davlat ta’lim dasturi xalqaro standartlar talablariga muvofiqlashtiriladi.
Ikkinchi xorijiy til o‘qitiladigan maktablar 420 taga, kasb-hunar o‘rgatiladiganlari 400 taga yetkaziladi.
Dunyodagi ilg‘or tajribalar, yangi uslublar amaliyotga kiritilmoqda. Jumladan, bu yil 1 ming 500 ta umumta’lim maktabida yangi baholash tizimi joriy qilindi. Natijalar tahlilidan kelib chiqib, bu tajriba yana kengaytiriladi.
O‘qituvchilarga malaka toifasini berishda ham raqamlashtirilgan tizimga o‘tilgan. Endi toifasini oshirgan pedagoglar rag‘batlantiriladi, ularga to‘plagan baliga qarab 70 foizgacha ustama beriladi.
Davlatimiz rahbari malaka sinovlari tartibini takomillashtirish, sog‘lom raqobat muhitini yaratib, barcha pedagoglarga teng imkoniyat berish zarurligini ta’kidladi.
Shu maqsadda keyingi yildan hududlardagi malaka oshirish markazlarida o‘quv jarayonlari o‘zgartiriladi. Bunda har bir o‘qituvchining ehtiyojidan kelib chiqib, tabaqalashgan malaka oshirish tizimi joriy qilinadi. Malaka sinovidan o‘ta olmaganlar alohida dastur asosida qo‘shimcha o‘qitiladi. Viloyatlardagi 5 ta Pedagogik mahorat markazi zamonaviy sharoitda ish boshlaydi. Barcha markazlar situatsion o‘quv texnikalari va virtual laboratoriya bilan jihozlanadi.
Ta’lim tashkilotlariga malakali rahbarlarni jalb etish va faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida, qo‘shimcha manbalar hisobidan, maktab va bog‘chalar direktorlari hamda ularning o‘rinbosarlarini moddiy rag‘batlantirish taklifi bildirildi.
Ta’lim bilan tarbiya uzviy olib boriladi.
O‘zbekiston Prezidentining shu yil 15-noyabrdagi qaroriga muvofiq, o‘quvchilarni chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorlash tizimiga e’tibor kuchaydi.
Yuqori sinflarda harbiy vatanparvarlik darslari bir soatga ko‘paytirildi. Ushbu yo‘nalish o‘qituvchilari nufuzini oshirish uchun ularga harbiy unvon berish tartibi belgilandi.
Kelgusi o‘quv yiligacha bu fan bo‘yicha yangi darsliklar ishlab chiqiladi, kasbiy salohiyati yuqori o‘qituvchilar ishga jalb etiladi. Mudofaa vazirligi bilan birga 208 ta ta’lim maskanida “Jasorat maktablari” tashkil etiladi. Bu maktablarga tarbiyasi og‘ir o‘quvchilar ham qamrab olinadi.
Joriy yil 30-sentyabr kuni sohaga doir yana bir muhim hujjat – maktabgacha ta’lim sifati va samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha Prezident farmoni qabul qilindi. Unga muvofiq, 2025-yildan boshlab, maktabgacha ta’lim tashkilotining direktori o‘rinbosari lavozimi joriy etiladi. “Metodik mahorat soati”, “Metodik mahorat kuni” kabi malaka oshirish shakllari tashkil qilinadi.
Keyingi yil 162 ta maktabgacha ta’lim muassasasi quriladi, 100 ta xususiy va mingta oilaviy bog‘cha ochiladi. Bular orqali maktabgacha ta’lim qamrovi 78 foizga yetkaziladi. Maktabga tayyorlov guruhlari bilan boshlang‘ich sinf o‘quv dasturlarining uzviyligi oshiriladi.
Prezidentimiz sohani barcha hududlarda rivojlantirib, umumiy ta’lim sifatini oshirish, bunda, ayniqsa, chekka tumanlarga alohida e’tibor qaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Репосты 25/12/2024 Главе государства представлена информация о приоритетных задачах, которые будут реализованы в системе дошкольного и школьного образования в 2025 году
Государство уделяет постоянное внимание этим звеньям, являющимся основой воспитания личности. В регионах создаются новые образовательные учреждения, повышается потенциал специалистов. Учебники и учебные пособия обновляются в соответствии с требованиями времени.
Система дошкольного образования вступила в новый этап развития на основе передового зарубежного опыта. За последние годы количество детских садов увеличилось в 8 раз - до 38 тысяч, а охват детскими садами увеличился с 27 до 76 процентов.
Развитие школьного образования в нашей стране стало общенациональным движением. За последние семь лет строительно-ремонтные работы проведены в более чем 5 тысячах школ, в этом году - в 608 школах. Расширено обучение молодежи второму иностранному языку и профессии. В 530 школах впервые налажено инклюзивное образование.
Министр дошкольного и школьного образования доложил о дальнейших планах.
Отмечалось, что в следующем учебном году будет создано более 100 школ и создано 257 тысяч ученических мест. Государственная образовательная программа будет приведена в соответствие с требованиями международных стандартов.
Школы с вторым иностранным языком обучения будут доведены до 420 школ, а школы с профессиональным обучением - до 400.
Внедряются передовой мировой опыт, новые методы. В частности, в этом году в 1,5 тысячи общеобразовательных школ внедрена новая система оценки. Исходя из анализа результатов, этот эксперимент будет расширен.
При присвоении квалификационной категории учителям также перешли на цифровизацию. Теперь педагоги, повысившие свою категорию, будут поощряться, им будет выплачиваться надбавка до 70 процентов в зависимости от набранного ими балла.
Глава государства подчеркнул необходимость совершенствования порядка квалификационных испытаний, создания здоровой конкурентной среды и предоставления равных возможностей всем педагогам.
С этой целью со следующего года в региональных центрах повышения квалификации будут изменены учебные процессы. При этом будет внедрена дифференцированная система повышения квалификации, исходя из потребностей каждого учителя. Те, кто не прошел квалификационный экзамен, будут дополнительно обучаться по специальной программе. В современных условиях начнут работу 5 центров педагогического мастерства в регионах. Все центры будут оснащены ситуационной учебной техникой и виртуальной лабораторией.
В целях привлечения в образовательные организации квалифицированных руководителей и поддержки их деятельности предложено материальное стимулирование директоров школ и детских садов и их заместителей за счет дополнительных источников.
Обучение и воспитание осуществляются органически.
В соответствии с постановлением Президента Узбекистана от 15 ноября текущего года усилилось внимание к системе начальной допризывной подготовки учащихся.
Уроки военного патриотизма в старших классах были увеличены на один час. Для повышения престижа преподавателей данного направления установлен порядок присвоения им воинских званий.
До следующего учебного года будут разработаны новые учебники по данному предмету, привлечены к работе преподаватели с высоким профессиональным потенциалом. Совместно с Министерством обороны в 208 учебных заведениях будут организованы "Школы мужества." В эти школы будут охвачены и учащиеся с трудным воспитанием.
30 сентября текущего года был принят еще один важный документ в сфере - Указ Президента по дальнейшему повышению качества и эффективности дошкольного образования. В соответствии с ним с 2025 года будет введена должность заместителя директора дошкольной образовательной организации. Будут организованы такие формы повышения квалификации, как "Час методического мастерства," "День методического мастерства."
В следующем году будет построено 162 дошкольных образовательных учреждения, открыто 100 частных и тысяча семейных детских садов. За счет этого охват дошкольным образованием будет доведен до 78 процентов. Будет повышена преемственность учебных программ начальных классов с подготовительными к школе группами.
Президент дал указания по развитию сферы во всех регионах, повышению качества общего образования, обратив особое внимание на отдаленные районы.