Tayanch doktoranturada tahsil olayotgan doktorantlar uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stipendiyalari to‘g‘risidagi nizom va ularni tayinlash tartibi bilan bu yerda tanishish mumkin.
⭐️Afzalliklari:
✅Stipendiyalar har yili tayanch doktorantlar uchun tayanch doktoranturaning oxirgi kursida o‘qish davri uchun belgilangan tartibga qat’iy rioya qilgan holda ikki baravar miqdorda tayinlanadi;
✅O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stipendiyalari sohibi bo‘lgan tayanch doktorantlarga "Prezident stipendiyasi sohibi" guvohnomasi beriladi.
️Guvohnomalar O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining hay’at yig‘ilishida tantanali ravishda topshiriladi.

С положением о государственных стипендиях Президента Республики Узбекистан и порядке их назначения для докторантов, обучающихся в базовой докторантуре, можно ознакомиться здесь.
⭐️Преимущества:
✅Стипендии ежегодно назначаются в строгом соответствии с установленным порядком в двукратном размере для базовых докторантов на период обучения на последнем курсе базовой докторантуры;
✅Базовым докторантам, ставшим обладателями государственных стипендий Президента Республики Узбекистан, выдаются удостоверения "Обладатель президентской стипендии."
❗️Удостоверения вручаются в торжественной обстановке на заседании коллегии Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.