Maqolalar 25/06/2025 Farzandini xususiy maktab yoki bog‘chaga bergan ota-onalarga soliq imtiyozi qo‘llaniladimi?
Jismoniy shaxslarning bir qator daromadlari qonun bilan soliqdan ozod qilinadi. Mazkur daromadlar tarkibi Soliq kodeksining 378-moddasida belgilangan.
Bunday imtiyozlarda biri ushbu moddaning 16-bandiga ko‘ra Soliq to‘lovchining farzandlariga nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari va (yoki) maktablar ko‘rsatadigan ta’limga oid xizmatlar uchun ota-ona (farzandlikka oluvchilar) tomonidan har bir farzand uchun to‘lanadigan oyiga 3 million so‘mgacha bo‘lgan to‘lovlar uchun yo‘naltirilgan soliq solinishi lozim bo‘lgan ish haqi va boshqa daromadlari daromad solig‘idan ozod qilinadi.
Mana shu qoidaga ko‘ra, agar ota-ona farzandlarini xususiy maktabga yoki bog‘chaga bergan bo‘lsa, ularning o‘qishi uchun yo‘naltirilgan 3 mln so‘mgacha bo‘lgan ish haqi daromad solig‘idan ozod qilinadi.
Mazkur imtiyoz har bir farzand uchun berilgani hisobga olinsa, ota-ona 2 nafar farzandini xususiy bog‘chaga bersa, unda 6 mln so‘mgacha daromad soliqdan ozod qilinadi.
Imtiyozdan foydalanishning 2 xil usuli mavjud:
Birinchisi, ish haqidan daromad solig‘i ushlab qolishda qo‘llaniladi. Ya’ni ota-ona ish beruvchi nomida ish haqidan farzandlarining xususiy maktab yoki bog‘chaga to‘lov uchun o‘tkazish haqida ariza berishi va mazkur ariza xususiy maktab yoki bog‘cha bilan tuzilgan shartnomani ilova qilishi kerak bo‘ladi.
Bunda ish beruvchi soliq agenti sifatida Soliq kodeksining 386-moddasiga muvofiq xodimlarining ish haqlaridan daromad solig‘ini hisoblab, uni byudjetga yo‘naltirish jarayonida soliq imtiyozini qo‘llaydi. Bunday holatda imtiyoz avtomatik ravishda qo‘llanilib, ish haqining xususiy ta’limga yo‘naltirilgan qismidan soliq hisoblanmaydi.
Ikkinchisi, agar ota-ona ish haqi olgandan so‘ng, farzandlarining ta’limi uchun xususiy maktabga yo‘naltirgan bo‘lsa, Soliq kodeksining 103-moddasiga binoan ota-ona ortiqcha to‘langan soliqni qaytarib olish huquqiga ega bo‘ladi. Buning uchun ushbu kodeks 105-moddasi asosida ota-ona soliqni qaytarish bo‘yicha soliq organiga ariza berishi talab etiladi. Arizani yozma shaklda hududiy soliq organi borgan holda berish mumkin.
Shuningdek, elektron shaklda ushbu havola orqali jami yillik daromad haqida dekloratsiya to‘ldiriladi. Shundan so‘ng, my.gov.uz saytidan JSH ortiqcha to‘langan soliq summasini qaytarish haqida ariza beriladi.
Bunda ortiqcha undirilgan soliq summasi soliq to‘lovchiga ariza qabul qilingan kundan e’tiboran o‘n besh kun ichida, ariza beruvchiga qaytariladi.

Ряд доходов физических лиц освобождается от налогообложения законом. Состав этих доходов определен в статье 378 Налогового кодекса.
Одной из таких льгот, согласно пункту 16 настоящей статьи, является освобождение от подоходного налога заработной платы и других доходов налогоплательщика, подлежащих налогообложению, направляемых на выплаты родителями (усыновителями) до 3 миллионов сумов в месяц за каждого ребенка за образовательные услуги, предоставляемые негосударственными дошкольными образовательными организациями и (или) школами их детям.
Согласно этому правилу, если родители отдали своих детей в частную школу или детский сад, заработная плата в размере до 3 миллионов сумов, направленная на их обучение, освобождается от подоходного налога.
Учитывая, что эта льгота предоставляется на каждого ребенка, если родители отправляют двоих детей в частный детский сад, то доход до 6 миллионов сумов освобождается от налога.
Существует 2 способа воспользоваться привилегией:
Первый применяется при удержании подоходного налога с заработной платы. То есть, родители должны подать заявление от имени работодателя о переводе своих детей из заработной платы в частную школу или детский сад для оплаты, и это заявление должно быть приложено к договору, заключенному с частной школой или детским садом.
При этом работодатель в качестве налогового агента в соответствии со статьей 386 Налогового кодекса исчисляет подоходный налог с заработной платы работников и применяет налоговую льготу в процессе направления его в бюджет. В этом случае льгота применяется автоматически, и налог не начисляется с части заработной платы, направляемой на частное образование.
Во-вторых, согласно статье 103 Налогового кодекса, родители имеют право на возврат излишне уплаченного налога, если после получения заработной платы родители направили детей в частную школу для их обучения. Для этого, на основании статьи 105 настоящего Кодекса, родителям необходимо подать заявление в налоговый орган о возврате налога. Заявление можно подать в письменной форме с выездом в территориальный налоговый орган.
Также в электронном виде по этой ссылке заполняется декларация о совокупном годовом доходе. После этого на сайте my.gov.uz подается заявление о возврате излишне уплаченной суммы налога.
При этом излишне взысканная сумма налога возвращается налогоплательщику в течение пятнадцати дней со дня принятия заявления.