Yurtimizda 202 ta oliy ta’lim muassasalaridan 53 tasida o‘tgan yili kasbiy-ijodiy imtihonlar o‘tkazilgan. Oliy ta’limga kirishda har yili tasviriy san’at va dizayn, musiqa ta’limi, jismoniy madaniyat, sport yo‘nalishlari, aktyorlik mahorati, rejissyorlik, jurnalistika, xoreografiya, me’morchilik, rassomlik yo‘nalishlari bo‘yicha ijodiy imtihonlar topshiriladi.
Ishlar har bir yo‘nalish va universitet tomonidan tuzilgan maxsus komissiya tomonidan baholanadi. Har bir topshirilgan ijodiy imtihonlar:
Ijodiy imtihon topshiriladigan yo‘nalishlar uchun majburiy fanlar soni cheklangan, yoki umuman test sinovi o‘tkazilmasligi ham mumkin. Ijodiy imtihonlar iyul oyida, test sinovlari boshlanishidan avval o‘tkaziladi. Ro‘yxatdan o‘tish Davlat test markazi rasmiy saytida amalga oshiriladi. Aniq sana, joy va yo‘nalishlar har yili DTM tomonidan e’lon qilinadi
Natijalar asosida OTMga davlat granti yoki shartnoma asosida qabul qilinadi. Ijodiy imtihon natijalariga nisbatan apellyatsiya berish imkoniyati ham mavjud. Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yili 8 ta oliy ta’lim muassasalarida ijodiy imtihonlar bekor qilingan.

Last year, professional and creative exams were held in 53 of the 202 higher educational institutions of our country. For admission to higher education institutions, creative exams are held annually in the areas of fine arts and design, music education, physical culture, sports, acting, directing, journalism, choreography, architecture, and painting.
The work will be evaluated by a special commission formed by each direction and university. Each of the submitted creative exams:
The number of mandatory subjects for creative examinations is limited, or the test may not be conducted at all. Creative exams will be held in July, before the start of test trials. Registration is carried out on the official website of the State Testing Center. The exact date, location, and routes are announced annually by the State Testing Center.
Based on the results, admission to the university is carried out on the basis of a state grant or contract. There is also an opportunity to appeal the results of the creative exam. It should be recalled that last year creative exams were canceled in 8 higher educational institutions.